Případ neuvěřitelné neomalenosti zaznamenal pracovník Lesů České republiky (LČR) Jan Mayrer, který po své předchůdkyní přebíral před nedávnem do své správy lesní revír u Šlapánic.

Při obchůzce terénu společně zjistili, že v lokalitě naproti tamnímu zámeckému parku chybí patnáct stopadesátiletých masivních dubů. Přestože nikdo nevydal pokyn k jejich kácení, mohutné dřeviny jsou fuč. 

„Když jsme to zjistili, okamžitě jsme případ předali policii. Více vám ale nemohu sdělit, protože se tím zabývá vedení podniku," řekl správce polesí Jan Majer.

Podle mluvčího LČR Jana Boublíka se záležitostí policie skutečně intenzivně zabývá. Škoda byla odhadem vyčíslena v minimální výši deset tisíc korun, ovšem vzhledem ke stáří stromů, které dosahovaly i metr po obvodu, budou ztráty patrně mnohem vyšší.

„Rádi bychom v této souvislosti veřejnost ve Slaném, Šlapanicích a okolí požádali, aby ve vyšetřování případu pomohla a případná svědectví k dané události, která by mohla vést k dopadení vandala, oznámila Obvodnímu oddělení Policie ČR ve Zlonicích nebo ve Slaném.

I přesto, že prevenci takových činů, jaký se stal ve Šlapánicích, věnujeme mimořádnou pozornost a podnikáme celou řadu konkrétních opatření, bez spolupráce s místními lidmi se neobejdeme," uzavřel mluvčí LČR .

Jak potvrdila místostarostka Šlapánic Vladimíra Pascová, krádeže stromů v zámeckém parku, který kdysi pomáhal zakládat hrabě Kinský, se v posledních letech množí.

„Na cestu jsme dali obrovské betonové bloky. Když někdo přijede s těžkou technikou, tak je ale odsune. Dokonce byla v místě i ocelová lana. Zloději je přeřezali. Lidé se jich navíc bojí.

Jsou to kolikrát chlapi jako hora a byli by schopni vás tou pilou přeříznout, když jim něco řeknete," tvrdí místostarostka Šlapánic.
Podle ní je lépe hned volat policii.

Protože je ale porost stranou obce, ne vždy jsou svědci v dosahu a zloději tak stále o krok napřed. „Na posledním zastupitelstvu jsme jednali o tom, že do lesa asi umístíme fotopasti. Nic jiného nám na obranu před nezvanými návštěvníky zřejmě nezbude," uzavřela místostarostka.