Datum 4. května 1879 mnoha lidem nic zvláštního neřekne. Možná si někdo vzpomene, že má svátek Květoslav, tím ale veškeré hádání končí. Ne tak ve Zlonicích. Zde každý pohotově odpoví, že v tento slavný den byl založen místní sbor dobrovolných hasičů. Svou odvahu ukázali dobrovolníci v nebezpečných časech druhé světové války, kdy poskytovali samaritánskou pomoc a převozy do nemocnice.

Odhalení by znamenalo smrt nejen pro samotné hasiče, ale pro celé jejich rodiny. Na konci války v roce 1945 pomáhali Zloničtí po tři dny likvidovat požáry v bombardovaných Kralupech a v bouřlivých hodinách květnových událostí drželi hlídky v místní obranné četě devět dní a nocí. I přes tyto statečné skutky se zloničtí dobrovolní hasiči dočkali skutečné požární zbrojnice až po 110 letech od svého vzniku.

V současné době muži pod patronátem svatého Floriána patří mezi jednotky požární ochrany s číslem tři a průměrným počtem čtyřiceti výjezdů ročně. „Ve výjezdové jednotce je patnáct mužů. Dále čítá náš sbor devatenáct dětí ve věku od sedmi do patnácti let. Jsou rozděleny do dvou družstev na starší a mladší. Schází se pravidelně každý pátek pod vedením Renaty Kosové, Martiny Bělské, Václava Kose a Marka Bělského. V současné době také velmi oceňujeme pomoc dalších hasičů a rodičů,“ informoval o chodu jednotlivých částí sboru velitel zlonických dobrovolníků Ladislav Jirásek.

Každý rok se hasičská mládež účastní dvou soutěží: hry Plamen a Hasičské zimní ligy. Za nejlepší umístění považují první místa obou dětských družstev v celkovém vyhodnocení loňského ročníku ligy. Hasiči městyse Zlonice se nejen soutěží účastní, ale také jej sami pořádají.

„V předešlém roce zorganizovala vedoucí kolektivu Renata Kosová s ostatními vedoucími dětí první kolo Hasičské zimní ligy. Bylo netradičně pojato, jelikož se celá akce konala v podvečer, kdy děti chodily podél svítících vydlabaných dýní a plnily různé úkoly. Přijely všechny sbory, které se soutěže účastní, například Lhota, Stehelčeves či Hřebeč. Závod jsme nazvali Bludičky a vyhráli jej naše děti,“ řekl starosta hasičů Marek Bělský.

Mimo tradiční klání v hasičském řemesle pořádají velké slety čarodějnic s dobrodružnou cestou, turnaje v šipkách, speciální závody dvougeneračních družstev a týdenní soustředění na letním táboře v Sosni. Mladí hasiči mají tak rádi svou zbrojnici, že v ní i několikrát ročně spí.

Při výjezdech se patnáctičlenná jednotka spoléhá na dvě cisterny. Dále k požárům pospíchají s Fordem Tranzit a ladou. „Jednotka vlastní i dvě přenosné stříkačky, plovoucí čerpadlo a šest kusů dýchací techniky,“ doplnil Ladislav Jirásek. Se svým vybavením jezdí dobrovolníci na pravidelné celorepublikové srazy do Litoměřic. Zde vystavují současnou i historickou techniku.

Kozlův hasičský počin - HLASUJTE ZDE.