Piráti Chomutov

Piráti jsou v barážových bojích nejzkušenějším týmem. V posledních sedmi sezónách, tedy od zavedení široké baráže, si záchranné zápasy vyzkouší už počtvrté. Dvakrát slavili úspěch v podobě udržení nejvyšší soutěže, v sezoně 2013/14 spolu s Kladnem sestoupili, ale hned v následujícím roce slavili postup zpět mezi elitu.

Začátek letošního ročníku Chomutovu vůbec nevyšel. Své první body slavili Severočeši až v devátém kole a už tou dobou někteří Pirátům prorokovali účast v baráži. Nakonec sahali ještě po záchraně ve skupině o umístění, ale ztrátu na Karlovy Vary stáhnout nedokázali.

Hlavní oporou Pirátů je Vladimír Růžička, který si letos připsal 42 bodů za 17 branek a 25 přihrávek a je tak suverénně nejproduktivnějším borcem svého týmu. Pozor by si Rytíři měli dát ale i třeba zkušeného Radka Dudu. Spoléhat budou Severočeši také na výkon brankáře Justina Peterse.

Dres Chomutova rovněž obléká kladenský rodák Ivan Huml, byť hraje minimálně a spí jen trénuje s mládežníky. Neznámou není ani důrazný zadák David Štich, který ještě loni snažil vybojovat extraligu pro Kladno. Není tajemstvím, že i během letošní sezony se několikrát na zápas svých bývalých spoluhráčů přijel podívat.

Piráty mohou ovlivnit i nepříjemné nesportovní faktory. Kromě dlouho omílaných finančních problémů postihly chomutovské hráče i střevní potíže, salmonelóza.

Baráž

HC Dynamo Pardubice

Ani Pardubičtí nejsou úplně bez zkušenosti s boji o záchranu. Zápasy o bytí a nebytí si vyzkoušeli naposledy v sezoně 2016/17, kdy barážovou skupinu vyhráli. I tehdy skončili v základní části na posledním místě, ale příslušnost mezi elitou obhájili až v posledním zápase sezony.

Východočeši na rozdíl od Chomutova do sezóny tak špatně nevstoupili. Podstatný propad ale přišel mezi 17. a 29. kolem, kdy Pardubice v 13 utkáních uhrály pouhé 2 body!

Problémem Dynama je mimo jiné i absence lídra, který by dokázal bodově svůj tým strhnout. V základní části se přes 20 bodů dostal pouze Rostislav Marosz. Přesto je možné najít v sestavě Pardubic zvučná jména jako je Petr Sýkora či Tomáš Rolinek. Mimochodem právě Rolinek se podílel na posledním českém vítězství na mistrovství světa 2010, kde jeho spoluhráči byli Rytíři Jaromír Jágr či Petr Vampola.

I u Pardubic nalezneme hráče, jejichž minulost se pojí s Kladnem. Zajímavou stopu v Kladně zanechal Jan Kloz, který se podobně jako Štich podílel na účasti Rytířů v loňské baráži. Téměř 90 zápasů si za Kladenské připsal rovněž Slovák Marek Hovorka, kterého kladenské angažmá katapultovalo až na mistrovství světa, odkud si přivezl stříbrnou medaili. Dva zápasy s Rytířem na hrudi v loňské sezóně zaznamenal také mladý brankář Milan Klouček.

ČEZ Motor České Budějovice

I Českobudějovičtí si baráž vyzkoušeli. Od přesunu licence do Hradce Králové v roce 2013 se snaží o návrat na výsluní. V posledních šesti letech se v baráži představili dvakrát. V tabulce ale skončili vždy až na posledním místě. Tuto bilanci určitě budou chtít letos zlomit.

Sezóna Chance ligy se pro Jihočechy vyvíjela slibně, zbrzdily je ale kontumace zápasů proti Kladnu a Ústí nad Labem, po kterých se hráči Českých Budějovic poněkud hledali. I přesto až do posledního zápasu základní části bojovali o celkové druhé místo. To jim sice uniklo, v play off je to ale mrzet nemuselo.

V sestavě Motoru najdeme osobnosti jako Zdeněk Kutlák či René Vydarený. V základní části se pravidelně prosazovali Martin Novák, David Gilbert i Lukáš Endál. V play off pak zazářila trojka Václav Karabáček, Cody Bradley a Zdeněk Doležal.

U Jihočechů je zastoupení hráčů, kteří prošli Kladnem, nejmenší. Přesněji pouze Roman Přikryl si vyzkoušel, jaké je to být Rytířem. I on se sešel v týmu se Štichem či Klozem a podílel se tak na jízdě Kladenských, která skončila v baráži.

A kolik toho musí uhrát Rytíři?

V extrémním případě ani 24 bodů nemusí na postup stačit. Na druhé straně i s 12 body lze slavit úspěch. Nelze ale čekat, že by jeden z těchto případů nastal.

Proto je dobré podívat se na předchozí ročníky. Zkušenosti z minulých let ukazují, že na postup či udržení týmům stačilo 20 bodů. Ale ani to není pravidlo. Třeba v ročníku 2012/13 Mladé Boleslavi 20 bodů na postup nestačilo.

Nicméně zajíci se počítají až po honu. Rytířům tak nezbývá než sbírat poctivě bod po bodu, zápas po zápasu. A ten první je na programu už v pátek od 17:10 na ledě Chomutova. A pokud nebudete na místě, fandit můžete i u obrazovek. Zápas totiž bude vysílat Česká televize.

Jan Šejhl