Vypjaté duely o postup do 1. ligy překvapivě vyzněly pro Rokycanské, ale nutno připomenout, že herně bylo Kladno lepší. Tehdy, počátkem dubna, se mu zkrátka lepila smůla na paty a jinak na výbornou zvládnutá sezona měla být po posledním, o jediný bod prohraném zápase, co nejdříve zapomenuta.

Jen několik dní na to však přišla zpráva o změnách ve vedení BK Kladno a vzniku společnosti s ručením omezeným. Klubu se ujali tři stateční – Stanislav Kára, coby stále aktivní hráč A týmu a bývalí hráči Martin Hofman a Martin Vait.

Od prvních dní nově sestavený management pracoval na plné obrátky a paní Štěstěna se konečně usmála i na stařičký kladenský basketbal, který svou cestu nastoupil už v roce 1936!

Česká basketbalová federace totiž právě Stanislavu Károvi oznámila, že od sezony 2011/12 chystá rozšíření 1. basketbalové ligy, tedy druhé nejvyšší republikové soutěže. A pro Kladno se místo našlo také!

Jak k tomu došlo a co bude následovat jsme se zeptali Stanislava Káry.

Jménem fanoušků kladenského basketu gratulujeme k postupu. Proč byl osloven právě BK?

Moc děkujeme! BK Kladno má za sebou kvalitně odehranou sezonu, byli jsme osloveni jako tým s nejlepšími výsledky z nepostupujících družstev hrajících kvalifikaci o první ligu.

Jakým způsobem vás vlastně svaz oslovil a jaké byly první reakce?

Svaz nás kontaktoval telefonicky s informací o rozšíření ligy o dva týmy a nabídkou, abychom vzhledem k našim výsledkům soutěž hráli. Oznámení vyvolalo rozdílné reakce. Radost a nadšení z naplnění dlouholetého snu i oprávněné obavy, zda se nám podaří včas doplnit a připravit tým a sehnat dostatek finančních prostředků.

Jde o naprosto nečekanou událost i pro samotné hráče. Jak zprávu vlastně přijali?

Jednoznačně s nadšením! Pro současný kádr je účast v první lize pravděpodobně hráčským vrcholem. Pro kluky to ale bude znamenat náročnější přípravu než asi očekávali.

Co Vás v nejbližších dnech čeká?

V první řadě je potřeba změnit plán přípravy a zahájit letní trénink o měsíc dříve. Souběžně se budeme snažit doplnit tým o tři, možná čtyři nové hráče. Na podobě družstva nyní opravdu intenzivně pracujeme. Jaké bude celkové herní vyznění a styl budeme vědět až těsně před zahájením sezony. Bude záležet, jak vhodně mužstvo doplníme.

Jste dlouholetým hráčem a zároveň čerstvým spolumajitelem BK Kladno. V jakém stavu se klub nachází z pohledu úředníka a co vás vlastně přimělo ujmout se takové funkce?

Myšlenka postarat se o další rozvoj klubu se rodila společně s dalšími dvěma kolegy ze současného vedení, Martiny Hofmanem a Vaitem, poměrně dlouho. Prvním impulsem byly samozřejmě finanční ukazatele, které v dlouhodobém měřítku nemohly zaručit přežití klubu. Současně se ale trenérům dařilo dosahovat vynikajících výsledků nejen v mužských, ale i juniorských kategoriích. Proto jsme začali otevřeně hovořit o možnosti hrát v horizontu několika málo let první ligu mužů, dále ještě zlepšit postavení juniorských týmů, zkvalitnit tréninkové možnosti. Z těchto úvah a diskusí vše dospělo do konkrétní podoby na jaře letošního roku. Od dubna tedy pracujeme na nové podobě a koncepci klubu, v níž je důraz kladen na juniorské výběry a práci s mládeží. Účast v první lize mužů je taková třešnička na dortu, již by nám mohla pomoci zviditelnit klub. Zároveň jde o jakousi satisfakci pro trenéry a lidi, kteří se v posledních letech kolem kladenského mužského basketu dali dohromady a začali pracovat na změnách. Jde o trenéry pracující mnohdy zdarma. Z nadšení. Hlavně kvůli nim totiž bylo možné sestavit převážně z kladenských odchovanců tým, který letos ve druhé lize vybojoval výborné umístění. Jmenovat bych zde mohl trenéry mládeže Dosoudila, Lva, Kachlíka a Fritsche. Ten stál samozřejmě i za výsledky mužského áčka jako hlavní trenér.

Trenéři jsou na Kladně opravdu vynikající, mládež hraje skutečně skvěle. Povězte, v čem se vám dále daří? Nebo je už naopak něco, z čeho přibývají vrásky?

Velmi intenzivně jsme samozřejmě pracovali na tréninkových podmínkách. Basket v Kladně si zasluhuje odpovídající zázemí, a tak novou sezonu zahájíme již ve sportovní hale u Sletiště, kde svým způsobem nahrazujeme volejbal. Příjemně nás překvapuje přístup zástupců města, správce haly paní Nelibové a dalších lidí, se kterými jsme zatím jednali. Otázka sponzoringu je zatím složitější. Jako zástupci druhé ligy mužů, navíc se zázemím na páté ZŠ, jsme neměli příliš velký prostor nabízet potenciálním sponzorům velkou přidanou hodnotu. Vše tak bylo zaměřené spíše na menší a ´nadšeneckou´ podporu mládežnických kategorií od rodičů a drobných sponzorů. Účastí v první lize se mění podmínky, už zde existuje možnost uplatnění nadaných místních odchovanců ve vlastním klubu. Mění to celý systém přípravy, práci s mládeží, spolupráci v rámci klubu, rodiči i případnými sponzory.

Rostislav JEŽEK