Dva zcela rozdílné názory na Jaromíra Jágra v letošních bojích o Stanley Cup, citované v úvodním odstavci, pocházejí od dvou břitkých komentátorů zámořského hokejového dění. Mike Milbury, bývalý hráč i kouč Bostonu, se do českého veterána obul kriticky. Prostořeký Don Cherry (který kdysi rovněž trénoval Bruins) zase Jágra a jeho přínos pro tým hájil.

Svědčí to o tom, že jednačtyřicetiletý útočník s číslem 68 na zádech dokáže za velkou louží stále budit vášně.
A také o tom, že hodnocení jeho výkonů se od sebe mohou diametrálně lišit.

Pro někoho Jágr pořád zůstává mužem, jenž v NHL stále dokáže hrát víc než důstojnou roli.

Pro jiné je reliktem zašlých časů, jenž obzvlášť ve vypjatých duelech play-off nestíhá tempo hry. Kde je pravda?

Čísla hovoří celkem jasně – Jágr v 22 utkáních play-off nevstřelil ani jeden gól.

Šancí měl přitom habaděj, jak v neúspěšném finále proti Chicagu, tak v předchozích kolech. Na druhou stranu má na kontě deset asistencí, což z něj dělá devátého nejlepšího nahrávače vyřazovacích bojů. Navíc bychom neměli přehlížet, že Jágr se v mnoha zápasech nebál dělat černou práci za své dva mladší a pohyblivější spoluhráče z útoku – chodil do soubojů u mantinelu, získával puky.

„Kdo nikdy nezažil, jak se hraje play-off v NHL, tak si to nedokáže uvědomit. Jedeš každé střídání opravdu naplno, jinak nemáš šanci. To jsi tak unavený, že ani nemáš čas přemýšlet, co se stalo. To se nedá s ničím jiným srovnat. Každé střídání opravdu naplno. Jako kdybys běžel čtyřstovku, což je nejhorší trať," citovala agentura ČTK zklamaného Jágra po prohraném šestém finále.

To odehrál jen šest a půl minuty. Krátké angažmá v Bostonu tak skončilo v bolestech.

Kdo si ho může dovolit?

Každému znalci zámořského hokeje je jasné, že tak blízko třetímu Stanley Cupu už Jágr možná nebude.

Kdo ví, zda o něj vůbec ještě bude bojovat… Bude pokračovat, nebo se opět vrátí do svého Kladna?

Je jasné, že v dresu Bruins se neobjeví.

Jak to? Včera vedení poražených finalistů oznámilo: ne, neprodloužíme jeho smlouvu. „Byl jsem s ním spokojený," řekl manažer Peter Chiarelli.

Tak kde je tedy problém? U financí. Boston si služby českého veterána nemůže vzhledem ke končícím kontraktům jiných hráčů dovolit.

A Dallas loni Jágrovi nabídl roční smlouvu za 4,5 milionu dolarů.

Podobná nabídka už se letos v létě podle všeho opakovat nebude, i když v základní části slavný veterán rozhodně nezklamal (26 bodů v 34 zápasech za Dallas, 9 bodů v 11 zápasech za Boston).

Sám hráč nechtěl bezprostředně po prohraném finále Stanley Cupu řešit svou budoucnost.

„Vůbec nevím, co bude. Nechával jsem si čistou hlavu. S agentem Petrem Svobodou jsem ani nemluvil. Uvidíme až 5. července, kdy budu volný hráč. Bude hrát roli spousta okolností. Hlavně platové stropy klubů půjdou o dost dolů. Bude asi daleko obtížnější někde podepsat. Ale neřeším to teď," řekl Jágr.

Zájem o něj bude. V Pittsburghu?

Pokud generální manažeři dokážou odhlédnout od nuly v kolonce Jágrových gólů v play-off, a naopak si povšimnou všeho dobrého, co je Jágr schopen na ledě i v kabině pro úspěch týmu udělat, zdá se být pravděpodobné, že zájem o jeho služby bude.

Koneckonců stačí se podívat na Philadelphii, které zkušený Čech letos chyběl mnohem víc, než se čekalo.

Nyní by možná bylo na místě vyjmenovat pár klubů, do nichž by Jágr mohl zamířit.

Je to ale zbytečné, protože hokejový kouzelník z Kladna umí svým výběrem překvapit – loni Dallasem, předloni Philadelphií. Čím své fanoušky (a případně i odpůrce) zaskočí letos? Že by Pittsburghem?