Sotva. Jen vítěz se ale může těšit na postup do baráže o postup do extraligy. Motor si jí vyzkoušel už loni, Rytíři ještě nikdy. Začíná se v úterý a středu v našlapané Budvar Areně na jihu Čech.

Nastoupí do série Jaromír Jágr? Nebudou už Kladeňáky trápit nemoci a zranění? Poradí si s přesilovkami soupeře lépe než v sérii s Prostějovem?

Otázek je hodně a odpoví na ně až zápasy samotné. Něco ale poodkryl i trenér Kladna Miloslav Hořava.
Uznávaný odborník a dokonce uznávaný i v Kladně, kde to trenéři nemají s fanoušky vždycky jednoduché.

Proti Hořavovi bude stát Marian Jelínek. Další ze série koučů bez budějovických kořenů, před ním to byli Petr Rosol nebo Antonín Stavjaňa.

Hořava má titul s Litvínovem, jako hráč prošel NHL či Švédskem. Vzdělaný Jelínek mimo jiné vyhrál baráž s Boleslaví, teď ladí tým Motoru, který je co se jmen týče, výš než Rytíři.

Jména Nedorost, Kutlák, Novák, Vampola, to je vážně síla. I kdyby za Kladno nastoupila legenda Jaromír Jágr (stále ještě netrénuje), pořád mají Budějovice na papíře kvalitnější tým.

„Je to ještě silnější tým než byl Prostějov. Budějovice jsou favorit nejen téhle série, ale celé WSM ligy a podle toho k sérii přistupujeme,“ říká Hořava.

Jeho parta navíc ve čtvrtfinále chudla nemocemi a zraněními. Jágr nemohl hrát vůbec, kapitán Strnad či Machač odmakali rozhodující zápasy s horečkami, v pohodě nebyla ani řada dalších hráčů.

Nebylo toho až moc? „Nakonec to pro nás bylo dobře. Zapojili se i jiní hráči, mužstvo se semklo. Proto si vůbec nestěžujeme,“ říká kladenský trenér.

Skutečně, tohle Rytířům pomohlo. Noví hráči bojovali, dávali góly. S nimi v sestavě nakonec Kladno hrálo svůj nejlepší hokej.

„Tohle bylo fakt výborné a jsem za to rád. Vše je o tom, že hráči chtěli, dali do toho maximum a nějaké své nedostatky nahradili ohromnou bojovností. Pro play off jsou tyhle věci rozhodující,“ má jasno Hořava.

Jeho tým celou sezonu bojuje s nedobrou hrou v přesilovkách i oslabení. Co vycházelo v minulých sezonách, to letos bylo naruby.

„Pereme se s tím od začátku, ale věříme, že to bude lepší zápas od zápasu,“ říká trenér a po svém, tedy velmi upřímně, vysvětluje, proč tým s téměř ideálními hráči na oslabení (Machač, Strnad, Redlich) měl s Prostějovem takové maléry.

„Je to trochu moje vina, protože jsem chtěl, aby mužstvo šlo v sezoně jiným směrem, hrálo trochu jiný hokej. A přesilovky a oslabení se daly trochu do pozadí. Dneska je vidět, že to asi nebylo správné.“

Inu, tohle je klasický Miloslav Hořava. Těžko budete hledat kouče, který veřejně přizná, že se mu tak zásadní věc nepovedla. V kdysi černém Kladně plném udřených chlapů i ženských to bývala jasná věc.

Stejně jako bojovnost zdejších hokejistů. Současná parta se v sérii s Prostějovem v tomhle připomněla a může to být v sérii v Budějovicemi její platinová platební karta.

Ať už s Jardou Jágrem v sestavě, nebo bez něj.