Země aktuálně produkující určitě větší počet talentovaných hokejistů než Česko má zájem na spolupráci s Kladnem. Alespoň některé kluby. Vejvoda to potvrdil v rozhovoru na klubovém webu.

Cestu mu do jisté míry otevřel starší a hokejově slavnější bratr Otakar, který ve Švédsku hrál a dlouho dobu tady žije. „Něco jsem mu pomohl zprostředkovat," potvrdil v tomto týdnu i v rozhovoru pro Kladenský deník.

„Navštívil jsem zhruba desítku klubů, mezi kterými byly celky z Eliteserien i nižších soutěží. Vyjmenuji Växjö, kde mimochodem dokončil minulou sezonu Honza Hlaváč, Linköping, Färjestad, Djurgården, AIK Stockholm či Rögle BK, které hraje druhou nejvyšší soutěž. A právě s Rögle máme předběžnou dohodu o spolupráci," řekl Martin Vejvoda pro server Rytířů.

A doplnil, že Rögle strávil celý den, podíval se na tréninky a viděl zázemí.

Během příštích týdnů pak s druhou stranou doladí konkrétní detaily a už v srpnu by první děti z Kladna a Rögle mohly zamířit na týdenní stáž k protistraně.

Právě na mládež se má spolupráce se Švédy orientovat nejvíc. Což se zdá být hodně rozumným krokem.

Skandinávci mají v posledních letech skutečně nad Čechy v produkci talentů krok napřed.

„Sedmdesát procent věcí v tréninku bude stejných, ale můžeme se od nich přiučit smyslu pro respektování pravidel a pro tvrdý trénink. Oni od nás zase větší schopnosti pro improvizaci, na které je hokej hodně založený," myslí si Vejvoda.

Ten nevyloučil ani možnost sehrání přípravných přátelských duelů s mužskými švédskými týmy. Jako příklad uvedl AIK Stockholm, kde před roky působila úspěšně celá kladenský Blue Line ve složení Ota Vejvoda, Pavel Patera, Martin Procházka.

AIK údajně o takový duel projevil zájem.

Fanoušci si určitě rády přečetli, že ve hře při jednáním bylo údajně i možné posílení kladenských Rytířů některým hráčem ze Švédska. I na to při Vejvodově švédské návštěvě padla řeč.

Podle sekretáře je možné, že by vypadl i nějaký hráč pro kladenské áčko, aktuálně ale žádné konkrétní jméno nepadlo. „Švédská liga je bohatá a nabízí tak dobré podmínky, že si může dovolit stahovat hráče z půlky Evropy. Tím ovšem vzniká velká konkurence. I hodně kvalitní hráči se do prvního týmu často nedostanou, takže by třeba rádi vyzkoušeli zahraniční angažmá místo švédské druhé ligy," myslí si Martin Vejvoda.