Rozhodl neskutečný moment z poslední vteřiny, kdy Kuchler tečoval pokus Tomana a napodobil tak pět let starou scénku, kdy T. Kaberle překonal tehdy libereckého Hniličku také náhodně ranou přes celé kluziště. Středočeši díky tomu poprvé v sezoně vyhráli dva zápasy po sobě v základní hrací době a utekli poslednímu Brnu o šest bodů.

V úvodní části bylo nebezpečnější Kladno, ovšem Turka nedostal navrátilec do sestavy M. Procházka (nepřehodil jeho beton), ani Patera po sólu (trefil břevno). Hosté inkasovali až ve druhé části, když Valský vyřešil situaci dva na jednoho ranou k tyči. Jenže Jihočeši přežili další tutovku Bílka a Vakem vyrovnali, byť gól posvětil až videorozhodčí.

V poslední části měli blíže k výhře za tři body domácí, hlavně při 24 vteřin dlouhé přesilovce pět na tři. Jenže Turek si ze všemi závary poradil. Neuvěřitelné se stalo skutkem s úderem 60. minuty. Eberle vybojoval puk pro Tomana a jeho nahození tečoval Kuchler za Turka. Sudí po prozkoumání videa branku uznali!

„Byla to neskutečná klika. Přijel jsem před bránu jen ze setrvačnosti a jak jsem se otáčel, jen jsem do toho sáhl. Bál jsem se, že to bude vysoká hokejka,“ přiznal autor branky Jiří Kuchler.

Naopak o času nevěděl nic. „Tohle jsem vůbec nesledoval. Ale spíš jsem si říkal, že při naší letošní smůle gól platit nebude. Tak se to snad otáčí,“ usmál se jeden z nečekaných hrdinů sezony, který dlouho nosil hvězdám takzvaně vodu, jenže časy se změnily.

Skvělý byl v úterý i Milan Toman. Ještě loni budějovický bek skočil ve druhé části Gřegořkovi do rány tak, že málem přišel o nohu. Po dvou vynechaných střídáních pokračoval, zase skočil do střely, aby nakonec Kuchlerovi připravil rozhodující trefu. „Byla to kopa štěstí. Někomu z hostů to asi přeskočilo hůl a i pro mě ten puk na starém ledu nebyl ideální. Jen jsem se snažil trefit bránu a naštěstí to tam kluci přizvedli,“ smál se a vzpomněl si, jak ještě v jihočeské dresu před třemi lety udělali s Hudcem Liberci něco podobného. „Také jsem to nastřeloval a Michal to tečoval. Tehdy ale scházelo asi pět vteřin, dnes to bylo těsnější,“ dodal.

Nazlobený byl naopak jihočeský gólman Roman Turek: „V kariéře jsem tohle nezažil. Ještě tak dostat gól z tlaku, ale ne z ničeho,“ čertil se.

Také kladenský kouč Otakar Vejvoda neskrýval, že jeho svěřenci měli ohromné štěstí. „Ve druhé třetině jsme měli šance na odskočení na dva góly, ale pak už to prostě byla klika. Dneska se mi strašně líbil Toman. Hrál i přesto, že zblokoval ránu nártem a klidně mohl mít zlomenou nohu. Poděkovat chci i Hornovi s Procházkou, že nám po zranění pomohli,“ uctil uzdravené hvězdy.

Kladno – HC Mountfield 2:1 (0:0, 1:1, 1:0).

Branky a nahrávky: 28. Valský (Kalla), 60. Kuchler (Toman, Eberle) – 36. Vak (Melichárek). Rozhodčí: Pešina, Turčan – Bláha, Kostka. Vyloučení: 3:4, bez využití. Diváci: 2134.

Kladno: Kopřiva – Kameš, Kaberle, Toman, Dlouhý, Mudroch, Šmach – Bělohlav, Patera, Frolík – Bílek, Kalla, Valský – Eberle, Stieler, Kuchler – Horna, Čurilla, Procházka.

ČB: Turek – Ptáček, Tůma, Snopek, Gřegořek, Melichar, Poživil, Kotaška – Pletka, Mikeska, Mertl – Veselý, Vak, Gulaš – Kotrla, Šimánek, Micka – Melichárek, Červený, Hudec.