Rytíři se chystali na odvěkého rivala s nabroušenými zbraněmi. Na lavičce zůstali Kuchler, Lukáč i Eberle, do boje šli místo nich Rudovský s Bajarunsem. A hlavně domácí vyrukovali s obrovským důrazem. Jenže co bylo platné sražení dvou sparťanů v první minutě, když puk nikdo nehrál a Kumstát lehce vstřelil úvodní gól.

„Po kolapsu s Libercem jsme s týmem chtěli něco udělat, hráči i byli odhodlaní, měli tlak, přesto z první akce Sparty využila naší chyby a tím se takový tým uklidní," přiznal asistent trenéra Kladna Jiří Kopecký.

Když navíc Kladeňáci stejně jako s Libercem doslova odevzdali přesilovku pět na tři trvající plné dvě minuty a ještě o její část připravili špatným střídáním, Sparta se uklidnila totálně. Ještě víc pak v první minutě druhé části, kdy se v krátkém sledu po sobě trefili Rolinek s Tonem, byl rozhodující náskok na světě. „Tam jsme asi zápas rozhodli. Důležitý byl rychlý gól na začátku, pak ubráněné oslabení a dva góly v úvodu druhé dějství," hodnotil duel asistent Sparty Zdeněk Moták.

Jiří Kopecký vysvětloval, proč se Rytíři tak snadno nechali obrat o dvojnásobnou přesilovku, kterou navíc do té chvíle hráli špatně. „Hráči měli přesně určeno, kdo koho bude střídat. Dragoun měl vyměnit Pateru, ale v poslední chvíli údajně zakřičel na Daleckého, že si to vymění. Jenže skočili na led oba, což je neodpustitelná chyba," přiznal asistent trenéra Kladna.

Jeho tým si nevážil ani prolomení své střelecké impotence a poté, co Dalecký nabil Hlaváčovi ve 35. minutě na snížení, okamžitě přišel protiúder. I. Rachůnek vyšperkoval akci nádhernou přihrávkou na Přibyla, jenž nemohl minout.

Přesto Rytíři poslední části neodjezdili, bojovali a nakonec ještě duel zdramatizovali. M. Hořava v přesilovce sedm minut před koncem snížil, další šance však jeho tým už nedal a naopak při vlastní přesilovce vylepšené odvoláním gólmana Chábery inkasoval od Rolinka.

„Dnes nemůžeme hráčům vytknout nedostatek bojovnosti, ale kumšt byl na straně Sparty. A když jsme se dostali na dostřel, tak hned přišel nešťastný odraz a hosté nás rozebrali do prázdné brány. Pouze snaha a velké nasazení na ve formě hrající Spartu nestačí," dodal Jiří Kopecký.

Zklamaný byl i Jan Hlaváč. Jeden z nejlepších hráčů duelu se pohyboval nezvykle vedle mladíků Daleckého s Bajarunsem a dařilo se jim. „Hrálo se mi s nimi docela dobře, překvapili mě. Jsou to rychlí bruslaři, dařilo se jim. Snažil jsem se jim poradit, aby se nezbavovali puku a nehráli alibisticky, což plnili. Bohužel to nestačilo. Je to tristní, zasáhla nás takzvaná nicota, nikomu se nedaří. Musíme se z toho dostat, je to o hlavě. Věřit si, zlomit to," burcuje Hlaváč.

Ten vůbec nešel do utkání se svým bývalým klubem s poraženeckou náladou, byť bylo Kladno outsiderem. „Já raději hraji proti takovýmhle mančaftům a věřil jsem, že můžeme uspět. V naší situaci je opravdu jedno, jestli nastupujeme proti prvnímu nebo posledními celku. Nasazení bylo dobré, jenže projevila se zkušenost a kvalita hráčů Sparty. Využijí našich chyb a smrtící byla hlavně dvouminutovka na začátku druhé části," řekl smutný Jan Hlaváč.

Se svými zkušenostmi se v týmu v takové krizi ocitl mnohokrát, ale jak z toho ven, na to recept nezná. Snad jen bojovat a čekat, až se štěstěna otočí. „Impulsem by mohla být ta poslední třetina. Řekli jsme si, že do ní nesmíme jít se sklopenou hlavou, že musíme zkusit něco se zápasem udělat. Sparta už do toho sice nešla tolik, ale přesto to byl od nás příslib a musíme si na to vzpomenout třeba v neděli. Škoda, že Lauris (Bajaruns) nedal chvíli po snížení na 2:4 další gól, bylo to ještě zajímavé," dodal Jan Hlaváč.

Rytíři Kladno – HC Sparta Praha 2:5 (0:1, 1:3, 1:1)

Branky a nahrávky: 35. Hlaváč (Dalecký), 54. M. Hořava (Patera) – 1. Kumstát (Přibyl), 21. Rolinek (P. Ton, J. Hlinka), 22. P. Ton (J. Hlinka, Pilař), 36. Přibyl (I. Rachůnek), 60. Rolinek (I. Rachůnek). Rozhodčí: Hodek, Lacina – Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 4:6, navíc Philipp (Sparta) 10 min. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 3697.

Kladno: Chábera – Doudera, T. Kaberle, David Růžička, Majeský, L. Procházka, P. Hořava, Černošek – Tenkrát, Patera, M. Hořava – S. Treille, Dragoun, Rudovský – Bajaruns, Dalecký, Hlaváč – Strnad, Machač, Havlíček. Trenéři: Vojta, Tatíček a Kopecký.

Sparta: Pöpperle – Pilař, Piskáček, Švrček, Krejčík, Sičák, Philipp, Kubát – P. Ton, J. Hlinka, Rolinek – Kumstát, Pech, Buchtele – Klimek, Přibyl, I. Rachůnek – Simon, Bahenský, T. Rachůnek. Trenéři: Jandač a Moták.