Vedle toho vedení soutěže ve spolupráci s marketingovým partnerem extraligy připravuje například i dvě velké ankety – fanoušci budou v hlasování vybírat největší událost a legendární pětku. V obou anketách je hodně zastoupený také někdejší středočeský hokejový gigant – Kladno.

„Už ale jen vymyslet, jak to udělat, bylo složité. V případě pětky totiž například nehledáme tým hvězd, ale spíše formace, které se zapsaly do historie. Je to připomínka 80 let a ne soutěžení jako v případě hlasování jedné sezony," uvedla Jana Obermajerová, ředitelka BPA sport marketing.

Zatímco hlavních událostí bylo vybráno dvacet, trenérů 23, brankářů jedenáct, obranných dvojic dvanáct a útočných formací 21.

Mezi kandidáty jsou největší osobnosti česko-slovenské hokejové historie a mezi nimi nechybějí Kladeňáci. mezi trenéry jsou to a Vlastimil Sýkora (otec rovněž úspěšného Marka Sýkory), mistr republiky 1959, který ve stejném roce vybojoval s reprezentací bronz na MS. Dále současný trenér Hradce Králové Václav Sýkora a v Kladně asi nejúspěšnější Jaroslav Volf, jenž s týmem Poldi vybojoval v 70. letech většinu z pěti titulů. tak jsou například trenéři

Mezi gólmany Kladno zastoupení nemá, tak dostaly přednost hvězdy jako Bohumil Modrý, Jiří Holeček, Vladimír Dzurilla, Dominik Hašek nebo třeba Roman Málek, jenž si v kariéře zachytal v jiném středočeském klubu – Berouně.

Mezi obrannými dvojicemi byli z Kladna navrženi Františkové Pospíšil a Kaberle st a v útoku dokonce čtyři legendární formace minulosti: Eduard Novák, Milan Nový, Lubomír Bauer – Otakar Vejvoda, Pavel Patera, Martin Procházka – Josef Vimmer, Jindřich Karas, Jindřich Lidický a Jaroslav Volf, Bohumil Prošek, Jaroslav Jiřík. Dalším do party je ještě Vladimír Kameš, který během vojny v Jihlavě exceloval ve trojce s Petry Rosolem a Klímou.

Hlasovat se bude také o největší událost extraligy. Tam je zařazena například i slavná střelecká sezona Milana Nového, který v ročníku 1976/77 dal neuvěřitelných 59 branek. „Milníků je spousta, u některých jsem měl možnost být i já. Ale hlas bych dal 59 gólům Milana Nového v sezoně 1976–77, což je rekord, který podle mě už nikdy nikdo nepřekoná," uznale říkal slavný olympijský vítěz z Nagana Dominik Hašek.

Sám Milan Nový v rozhovoru pro Českou televizi mluvil hodně skromně: „Jsem rád, že jsem toho všeho mohl být součástí a věřím, že extraliga bude pořád lepší a lepší," připojil své přání neskutečný kladenský kanonýr.

Dominik Hašek byl rád, že se osmdesátiny extraligy slaví stylově. „Je to výborný nápad. Jedná se o měsíc kolem Vánoc a i kluby si připomenou historii soutěže," řekl Hašek.

Oslava výročí by měla vyvrcholit v úterý 3. ledna. Hlasovat na oficiálním webu a facebookovém profilu soutěže mohou fanoušci do konce prosince. Do oslav se zapojí i prvoligové České Budějovice, Kladno, Vsetín a Slavia, které v minulosti získaly mistrovské tituly. „My jsme oslavy trochu předběhli retro zápasem s Budějovicemi, teď chystáme sérii článků mapující historii Kladna v nejvyšší soutěži," uvedl pro deník mluvčí Rytířů Vít Heral.