Na tiskové konferenci v Kladně jste uvedl, že pro Kometu rozhodl ohromný zájem Libora Zábranského. V čem byl větší oproti jiným týmům?
Skvěle mi vyhověl. Kometa je organizace, která v posledních letech vyhrává, takže šlo o velkou čest, když o mě stála. Liborovi jsem na rovinu řekl, že letos chci pomoct Kladnu. Nicméně pokud má zájem, rád pomůžu i Brnu, takže jsme se domluvili a jsem moc rád, že zdárně.

Priorita je angažmá v Kladně?
Ano, ale uvidím, jak se situace vyvine v dalším dění sezony. Pokud se Kladnu nepodaří postoupit do baráže a zároveň by Libor měl zájem, abych se vrátil do Brna, po play-off v první lize půjdu hrát za Kometu.

Jak velká motivace je získat s Kometou zlatý hattrick?
Obrovská. Dokonat bájný hattrick v Kometě je velká výzva. Samozřejmě hrát o titul je něco speciálního. Kladno jsem zvolil z toho hlediska, že jsem tam vyrostl a rád bych Rytířům pomohl dostat se zpátky do extraligy, protože jsou v takové situaci, v jaké jsou. Nicméně uvidím, jak to vyjde. Přeji si, aby se Kladno dostalo do baráže a vrátilo se tam, kam patří.

Tomáš PlekanecNarozen: 31. října 1982 v Kladně
Kariéra: Kladno (1998–2002 a 2018–), Hamilton Bulldogs (2002–2006), Montreal Canadiens (2003–2018), Toronta Maple Leafs (2018), Kometa Brno (2018–)
Statistiky v NHL: 1001 zápasů – 608 bodů (233 gólů/375 asistencí)
Největší úspěchy: stříbro z mistrovství světa 2006, bronz z mistrovství světa 2011 a 2012, juniorský mistr světa 2001


Majitel Zábranský naznačil, že naskočíte v lajně s Martinem Eratem. Jak se vám tahle spolupráce zamlouvá?
Martin má obrovské zkušenosti z NHL, hokej vidíme podobně a doufám, že na ledě nám to bude klapat.

Zároveň dostanete k ruce mladého spoluhráče, kterého si vychováte…
Roli vychovatele jsem zastával už pár let v Montrealu i Torontu. Pro mě je to něco zajímavého. Pokud kdokoliv z mladých s námi nastoupí a projeví zájem, samozřejmě mu rád pomůžu a poradím. Od toho jsou ale trenéři, kterých má Kometa hodně. Jde o maličkosti a detaily, které jsou vidět ve hře a ověřené, že fungují.

V posledních sezonách jste v Montrealu plnil víc defenzivnější roli. Těšíte se, že si v Kometě víc zaútočíte?
Určitě, protože úkoly v NHL jsou úplně o něčem jiném než v extralize. Nemám problém hrát defenzivní ani ofenzivní roli. Spíš je to jen o tom akceptovat víc obranných povinností, protože pokud chce hráč vydržet v NHL dlouho, musí přijmout, že bude víc bránit na úkor útočení. Za vyloženě bránícího forvarda jsem se nikdy nepovažoval, ale v Montrealu jsem se musel naučit hrát všechno, protože jsem tam chtěl brázdit kluziště co nejdéle. Nicméně nevidím problém v tom, když se vrátím k ofenzivnější roli, než jsem měl v posledních dvou třech letech.

V poslední době se Kometě nedařilo, co říkáte na její nedávné výkony?
Podíval jsem se na domácí zápas s Vítkovicemi, ale nepřísluší mi hodnotit kluky. Počkám, až nastoupím a uvidím spoluhráče trochu zblízka. Musím se naučit systém a přivyknout si, pak teprve můžu něco ohodnotit.

Už víte, jak často budete hrát za Kometu?
Musíme se s Liborem a Jardou Jágrem domluvit na tom, jakým stylem to bude fungovat. Chci hrát extraligu. Jenže za Kladno musím splnit určitý počet utkání, abych mohl nastoupit v baráži, což znamená, že potřebuji naskočit minimálně do desíti zápasů v základní části. Zbytek odehraji za Kometu.

Vzpomenete si na fanoušky Brna, kde jste ve výluce nastoupil za Kladno právě proti Kometě?
Jsou jedni z nejlepších v extralize. Pamatuji si je, když jsem v Brně hrál s národním týmem, od té doby vím, že fanoušci jsou neskuteční. Tohle byl i jeden z hlavních důvodů, proč Kometa hrála velkou roli v mém rozhodování. Fantastičtí diváci, kteří vyprodají prakticky každý zápas. Takže se na ně strašně těším a doufám, že je potěšíme kvalitními výkony a hlavně výhrami.

Prozradíte, kdy vás fanoušci Komety poprvé uvidí v brněnském dresu?
V úterý jdu poprvé na trénink. Věřím, že k prvnímu zápasu naskočím ve čtvrtek, ale ještě si musíme s Liborem sednout a vše probrat. Podle toho se uvidí.