Anketa Deníku, zda v českém sportu hraje primát fotbal, či hokej, dopadla jednoznačně. Je možné, že kdyby respondenti odpovídali před měsícem, výsledky by vypadaly jinak. Senzační titul hokejových mistrů světa z domácího šampionátu přehlušil všechno – i vyvrcholení fotbalové FORTUNA:LIGY, i přípravy na Euro. Kam se podíváte, odevšad se na vás zubí David Pastrňák.

Karel Nocar (házená): „Navzdory euforii po hokejovém úspěchu, kterou teď všichni prožíváme, si troufnu říct, že fotbal má navrch. Je to fenomén po celém světě.“

Přitom co do počtu registrovaných hráčů, klubů i fanoušků vlastně není co řešit. V tomhle směru fotbal je a bude jedničkou jak v Česku, tak ve světě. Vždyť do míče se čutá skoro v každé vsi. A i historie tuzemské kopané je plná pozoruhodných úspěchů. Jenže většina z nich už má svůj věk, zatímco hokejisté bojují o medaile prakticky každý rok.

A v tom to vězí: triumfy prostě táhnou. Každá z obou nejsledovanějších disciplín má vyhraněné fanouškovské jádro, jenže pak jsou tu ti „ostatní“. Diváci, kteří svou pozornost zaostří na sport (ať už fotbal či hokej) jen když se něco děje. Když se něco vyhraje. To se pak odívají do státních vlajek, malují si trikolóru na obličej a skáčou, skáčou, skáčou. U hokeje je těch možností víc.

Další aspekt spočívá v divácké atraktivitě. Ruku na srdce, fotbalová utkání často nebývají zrovna strhující podívaná. Obzvlášť na českých pažitech. Expert si vždycky najde něco, co stojí po pozornost, ale pro běžné publikum je to nuda. Nanicovaté přihrávky ve středu hřiště, opatrnost, bezbrankové remízy. Z toho si dělávali legraci už tvůrci seriálu Simpsonovi.

Michal Novák (běh na lyžích): „Hokej! A zrovna teď úplně jednoznačně. Ale počkáme co udělá Euro. Ale mám pocit, že hokej je víc provázaný do naší kultury.“

Naopak v hokeji hra létá sem a tam, mantinely duní a těžce obrnění gladiátoři se míhají tak rychle, že se během dvaceti minut hry stihnou čtyři komerční přestávky. Proto je také hokej tak oblíbený u dámské části publika. Ne že by neexistovaly fotbalové fanynky, ale většina žen dá vždycky přednost „akčnějšímu“ hokeji. Ostatně není náhoda, že z bezmála dvaceti sportovkyň, které se účastnily naší ankety, ani jedna nedala přednost fotbalu. Ani jedna.

Pokud jde o sporty na dalších místech pomyslného žebříčku popularity, jistým vodítkem může být přehled disciplín, na které se čeští sportovci těší na olympiádě v Paříži. Nepřekvapivě zvítězila atletika, která je ozdobou každých her. Jasná je rovněž obliba tenisu a basketbalu (obzvlášť když přijedou hvězdy NBA). Překvapilo vysoké umístění fotbalu, protože olympijský turnaj v kopané je v porovnání s mistrovstvím světa a Eurem považován za jakési béčko.

Dál už jde spíš o to, zda Češi mají v dané disciplíně nějaké želízko v ohni. Proto dostalo tolik hlasů judo – kdekdo se těší na další show Lukáše Krpálka. Naopak je trochu nečekané, jak málo sportovních kolegů se těší třeba na vodní slalom, tradiční českou doménu. A na některé sporty si nevzpomněl nikdo. Co například lukostřelba s úřadující mistryní světa Marií Horáčkovou?

Otázky pro 215 sportovců a sportovkyň ze všech krajů ČR:

1. Co považujete za český sport číslo 1: fotbal, nebo hokej?

Fotbal: 78
Hokej: 125
Nedokázali se rozhodnout: 12

2. Letos patří k vrcholu i olympijské hry. Jmenujte jeden sport, na který se těšíte v Paříži nejvíc.

Atletika: 80
Tenis: 23
Fotbal: 16
Basketbal: 15
Házená: 10
Judo: 9
Cyklistika: 7
Plavání: 6
Plážový volejbal: 5
Triatlon: 5
Šerm: 3
Volejbal: 3
Kanoistika: 3
Gymnastika: 2
Golf: 2
Ragby: 2
Sportovní střelba: 1
Stolní tenis: 1
Moderní pětiboj: 1
Skateboarding: 1
Box: 1
Vše s českou účastí: 19

Jak to vidí sportovci z Kladenska? 

Jan Eberle (hokej, HK Mountfield)

1. Na reprezentační úrovni v současné době asi hokej, samozřejmě i díky posledním výsledkům, fotbalové reprezentaci chybí velký úspěch z poslední doby. Ale na ligové úrovni to podle mě bude naopak.

2. Rád sleduju sporty s českou účastí, nejvíc se těším na atletiku.


Zdeněk Hašek (trenér, fotbal, SK Kladno)

1. Fotbal, ale rozumím, že po MS je hokej top 1

2. Všechny sporty kde máme zástupce. Atletika je ale nejvíc.


Dominik Rodinger (trenér, Sokol Hostouň)

1. Tak za mě určitě fotbal, protože mi přijde, že je sledovanější. Samozřejmě teď klobouk dolů před MS v hokeji, kde jsem měl možnost sledovat z hlediště utkání s Dánskem a byla to naprostá bomba. Ale na druhou stranu, co by se tady dělo, kdybychom měli aspoň spoluúčast například při fotbalovém Euru? Bohužel na to zatím nemáme stadiony, ale třeba se nám blýská na lepší časy s novým projektem Sparty na Strahově. Takže fotbal.

2. Koukám se, upřímně mě hodně baví sledovat Olympiádu, ať už zimní nebo letní. Letos bude poprvé breakdance a tuším skateboard, což bude hodně zajímavé. Paradoxem je, že fotbal mě na olympiádě úplně “nebaví”, ale taková atletika? To když je čas, tak se na ni hodně těším. Když bylo MS v atletice, tak jsme koukali i se ženou a malým, takže pevně věřím, že si společně užijeme i olympijské hry.


Tomáš Neumann (předseda Středočeského krajského fotbalového svazu)

1. Hokej je úspěšný český sport, ale fotbal je fenomén.

2. Já osobně se těším na atletiku a tenis.


Radek Smoleňák (hokej, Rytíři Kladno)

1. Hokej

2. Těším se na sporty, které jinak moc nesleduji - judo, šerm