„Zájem Floridy tam jenom se trošku spekulovalo o podmínkách smlouvy. Agentovi se nezdály ideální, ale společném mítinku došlo ke shodě. Nakonec vše dopadlo dobře a jsem za to šťastný. Florida je krásné místo a já udělám maximum, aby ta šance od nich byla větší. Hraje tam sice hodně dobrých hráčů, ale já se o místo poperu. Na kemp každopádně pojedu s tím, že tým udělám,“ nechybí sebevědomí jednomu z největších českých talentů, který však poslední dvě sezony strávil v juniorském celku Rimouski.

Teď se může těšit na přechod do mužského hokeje a zahrát si může s hráči jako Vokoun, Jokinen, Bouwmeester, Zedník či Peltonen.

Jeho návrat do Kladna sice jeho český agent Machala vyloučil, ale Frolík přiznává, že v kontaktu s klubem byl. „Je pravda, že se dozvěděli, že jsem zatím nepodepsal smlouvu a oslovili mě. Byl jsem se podívat i v kabině a mluvil s trenérem Millerem. Zájem mě potěšil, jenže moje priorita je hrát v Americe a jsem šťastný, že k tomu dostanu možnost,“ odpovídá český rekordman v počtu startů na MS dvacítek. Na přelomu loňského a letošního roku si ho v Pardubicích zahrál už počtvrté v řadě. „Rozjezd do sezony mi trochu přibrzdilo zranění ramene hned z prvního zápasu. Měsíc jsem pak nehrál. Po uzdravení se mi docela dařilo, nabíral jsem kondici, ale i kvůli tomu následoval trochu útlum a poté šampionát v Česku. Nebylo to tam z mojí strany ideální, nicméně prostor jsem dostal a bylo super zahrát si před českými diváky. Bohužel to nevyšlo, jenže takový je hokej,“ nedělá Frolík z vypadnutí mladých Čechů ve čtvrtfinále MS tragédii.

V Pardubicích hájilo český dres několik Kladeňáků, avšak mohlo jich být i víc. Chyběl hlavně Jiří Tlustý, jehož Toronto neuvolnilo, navíc měl zdravotní potíže. I Frolík by ho v kádru přivítal. „Hráli jsme spolu od žáků, známe se velmi dobře a nastupovali jsme vedle sebe i v letním kempu dvacítky. Takový typ hráče nám chyběl, to je jasné, ale byť ho tenkrát poslalo Toronto na farmu, šanci – a poměrně slušnou, mu nakonec dalo a pro jeho hokejový vývoj to bylo dobré rozhodnutí,“ míní dvacetiletý borec.

Po návratu do Rimouski se on i celý tým dostali do pohody, vyhráli hodně zápasů a postoupili do play-off QMJHL (Quebeck Major Junior Hockey League). Tam je ve druhém kole zastavil pozdější finalista soutěže Rouyan/Noranda Huskies. „Dvakrát nás porazili v prodloužení a my pak byli trochu dole a už se nezvedli. Škoda, hlavně těch prvních dvou utkání,“ lituje Frolík.

V Rimouski našel i trenéra, jehož považuje ve své kariéře za dost důležitého. Clemente Jodin, jenž dělal na dvacítkách asistenta u týmu Kanady, naučil Frolíka zejména zámořskému stylu. „Je to chytrý chlap s mnoha zkušenostmi. Rozdíly v pojetí jsou velké a on mi hodně dal. Na užším hřišti se hraje jiným stylem, přímočařeji, nahazují se puky, dohrávají se souboje. To vše do nás vtloukal,“ vzpomíná budoucí opora Panterů.

Kdo ho v novém týmu povede, to ještě není jisté. Jacquese Martina vedení odvolalo (v pozici GM ale zůstal), teď vybírá nového kandidáta. „Hodně sleduji, kdo to bude. I to pro mě může být důležité,“ je jasné Frolíkovi, který s přípravou na novou sezonu už začal.

V úterý se vrátil z Toronta, v jehož blízkosti pořádala přípravný týdenní kemp nováčků. Tam se dostal i dvakrát na led. „Byli tam hlavně mladí kluci, vlastně tím začala moje příprava. Teď bude pokračovat vlastně až do zářijového kempu. Ještě před jeho začátkem odjedu tradičně do Montrealu, kde se schází také skupina hráčů včetně třeba Martina Havláta a připravují se společně,“ popisuje borec, jehož novináři před lety pasovali do role nástupce Jaromíra Jágra.

Tohle srovnání však mladík moc nebere. „Snažil jsem se to nevnímat, přestože se to hezky čte a poslouchá. Jenže Jarda je jenom jeden a nelze ho napodobit. Takový hráč se narodí jednou za život,“ je si jistý.

Nebral vážně ani úvahy o tom, že by se mohl dostat i do národního mužstva, přestože trenér Hadamczik vyhlašoval, že mladým dá šanci. „Mě osobně nikdo nekontaktoval. Po dvacítkách jsem sice od agenta něco slyšel, nicméně za reprezentaci by podle mě měli hrát hokejisté, co už působí v mužské kategorii. Z juniorek je asi těžké se do kempu reprezentace dostat.“

Michael Frolík sledoval na dálku i staršího bratra Martina. Ten předloni poprvé nakoukl do reprezentace, poté ho ale trápila hlavně zranění. V uplynulé sezoně se tak na led téměř nedostal. Teď to ale vypadá, že je v pořádku a mohl by dokonce dostat šanci hrát druhého centra místo odcházejícího Radka Gardoně. „Martina mi bylo líto, je zranění z posledního přípravného zápasu bylo záludné. Pomalu mu už nevěřili, že mu něco je, když pak objevili, že má zlomené žebro. Předtím zase rameno a to vše mu kariéru přibrzdilo. Teď věřím, že se dobře připraví, bude fit a sezona to jemu i celému Kladnu vyjde,“ přeje na dálku mladší brácha.

Ten se na rozdíl od staršího Martina nezapojil do týmu in-line hokeje, který se dal v Kladně dohromady. „Po příjezdu z Kanady jsem si chtěl od puku trochu odpočinout. Někdy bych to zkusit chtěl, je to docela zábavné,“ uzavřel chlapík, který nezapomene ani na letní dovolenou, kterou si naplánoval na Ibizu. „Strejda tam má kousek na ostrůvku Formentera byt a já tam delší dobu nebyl. Teď bych tam s přítelkyní rád vyrazil.“