Stavět se mělo za Kladně směrem k Hřebči, pak zase myšlenky na halu trochu usnuly. Od prosince uplynulého roku ale události nabraly nový, rychlejší spád. Při začátku play–off dokonce hejtman Středočeského kraje Petr Bendl oděn do dresu Kladna slíbil fanouškům, že hala stát bude. „Je to ohromná šance, která by se nemusela hned tak opakovat. Teď je pro realizaci ideální půda,“ uvažuje Bendl.

close zoom_in close zoom_in


Peníze – téměř miliarda korun (700 milionů by se prý dalo sehnat od ministerstva financí, kraje a evropských fondů, 200 milionů by zajistilo město), jsou prý téměř připraveny a na konci podzimu 2008 se má poprvé kopnout. Ovšem na úplně jiném místě, v těsném sousedství současného zimního stadionu. Přesněji na místě současné sauny, hokejbalového areálu a nedostavěné haly Bios. „Daří se nám úspěšně komunikovat, aby mohla hala být v místě stávajícího sportovního areálu a ne na okraji města, kam všichni budou muset jezdit auty, budou to mít daleko, což byla moje další námitka, kterou se povedlo srovnat,“ potvrdil primátor Kladna Dan Jiránek.

Skelet nedostěvěné haly Bios bude podle plánu přesunut na Sletiště, kde nahradí nevyhovující halu vedle tribuny. Hokejbalový areál, jejž město postavilo za 16 milionů a dokončilo teprve před několika lety, se možná posune na hřiště Slovanu Kladno (vedle tenisové haly) a sauna také zmizí. „Ta stejně potřebuje zásadní rekonstrukci, k níž bychom museli přistoupit. A hokejbalové hřiště je mobilní. Přesunout se nedá pouze asfaltový povrch, jinak vše ano,“ tvrdí Jiránek.

Plusové body novému plánu dává také cena pozemku u Hřebče. Tamní majitelé žádali údajně 90 milionů korun, a to se městu nezdálo. Peníze raději využije jinak. Něco samozřejmě spolknou zmíněné investice do přesunu Biosky a hokejbalu. Další budou využity na vybudování nových parkovacích míst na hřišti současného fotbalového Nova Kladno. Velkolepé plány pak počítají s přemostěním vlakové trati.

„Vše je od začátku myšleno tak, abychom stávající náklady snížili, protože provoz hal už nás dneska něco stojí a právě přesunutí na místo k současnému zimáku a možné propojení je relativně přínosné. Vyřešil by se například zdejší nedostatek parkovacích ploch, která stejně musíme vybudovat,“ upozorňuje Dan Jiránek.

close zoom_in

Ten je považován za odpůrce projektu, ovšem popírá to. „Byl jsem spíš příznivcem myšlenky opravy zimního stadionu, ale problém je v tom, že na jeho rekonstrukci peníze nedostaneme, protože na jednoúčelovou věc, sloužící z devadesáti procent profesionálnímu sportu, žádné dotace nikdo nedává. Proto to musí být multifunkční hala,“ vysvětluje.

Dodává, že vše záleží na tom, jestli se povede sehnat dostatek financí. „Pokud peníze seženeme a bude to v místě současných sportovních areálů, kam by se lidé snadno dostali, a pokud to pro město nebude znamenat žádnou další zátěž, proč ne. V opačném případě, tedy nebudeme–li na to mít peníze, nebo to bude někde excentricky umístěno a lidé tam nebudou chodit, či bude-li to jen pro Pražany, pak nevidím důvod, proč ano,“ říká Jiránek.
Projekt se podle primátora nyní dostává do reálnější podoby. „Musí však vyhovovat občanům a městu z hlediska možného financování. Rozhodující bude studie, jestli bude hala udržitelná z pohledu finančního. Bez ní stavbu neschválí zastupitelstvo,“ dodal Dan Jiránek.

Hejtman Petr Bendl si myslí, že by Kladno váhat nemělo. „Má nejstarší extraligový stadion ze všech a podle toho vypadá. Přitom za posledních čtyřicet let vychovalo řadu špičkových hráčů nejen českému, ale i světovému hokeji. I proto jsem se snažil už jako poslanec o realizaci tohoto projektu. Teď je pro něj vážně nejlepší doba a prokoučujeme–li ji, tak ze své zkušenosti nevidím šanci, že bychom se k tomu ještě někdy dopracovali,“ dodal hejtman.

Starší Jágr se zatím vyjádřit nechce
Kladno - Prezidenta hokejového klubu Kladno Jaromíra Jágra staršího jsme oslovili, aby k plánované výstavbě nové multifunkční arény v Kladně také řekl svůj názor, když je jejím duchovním otcem a hlavní hybnou pákou realizace. Přes tiskového mluvčího HC Geus okna Kladna Miroslava Bureše však bohužel Kladeňákům vzkázal, že se zatím vyjádřit nechce. Mnozí říkají, že halu postaví právě jeho firma Energie, hejtman Středočeského kraje Petr Bendl se na tím ale jen pousmál. „Myslím, že by to nebylo šťastné řešení. Každý by za tím viděl nějakou lumpárnu. A to pak Jágr určitě nechce,“ tvrdí Bendl, podle něhož se náklady na stavbu přiblíží miliardě korun. „Kolem devíti set milionů to bude,“ pokyvuje.