Po kladenském zimním stadionu, který v současnosti nese název ČEZ stadion, už se hokejisté prohánějí téměř 75 let. Právě v roce 1949 byl místní lední svatostánek poprvé otevřen, přičemž bruslaři se po něm projížděli dalších deset let přímo pod otevřeným nebem. To diváci se dočkali většího komfortu brzy – už v 50. letech došlo k zastřešení první tribuny.

Samotný stadion se skryl před nepřízní počasí až v roce 1959, tedy deset let po začátku svého používání. Právě tehdy došlo k zastřešení stadionu, které v budoucích letech mělo hokejistům zajistit prvotřídní podmínky pro jejich milovaný sport. Během výstavby ale znamenalo pro svěřence trenéra Vlastimila Sýkory odehrát celý ročník v azylu na pražské Štvanici.

Tam vyráželi za kladenskými hokejisty speciální vlaky plné fanoušků, kteří hnali partu kolem Stanislava Bacílka za prvním titulem mistra. Nejvyšší soutěži tehdy vládla Rudá Hvězda Brno, sezona 1958/59 ale patřila Kladnu.

Hokejisté ze středočeského města vyhráli 14 z 22 zápasů a už jedno kolo před koncem si pojistili svoje prvenství vítězstvím 5:3 nad Českými Budějovicemi. Barvy Kladna hájili takový hráči jako Jiří Kulíček, Přemysl Hainý, Bohumil Prošek, Jaroslav Jiřík nebo Miroslav Rys. Jedinou kaňkou na historickém úspěchu mohlo být jen to, že jeho svědkem nebylo přímo město Kladno a jeho zimní stadion.

Ten se dočkal slávy až později v témže roce. Právě Kladno bylo totiž vybráno mezi osmičku československých měst, které hostily mistrovství světa v ledním hokeji. Národní mužstvo tehdy skládal trenér ligových mistrů Vlastimil Sýkora a kostru týmu vytvořili právě Kladeňáci. Paradoxně si ale na svém stadionu nezahráli ani v reprezentačním dresu.

Čechoslováci tehdy sebevědomě vykročili za bronzovou medailí v Bratislavě a další důležité zápasy sehráli opět na pražské Štvanici. Ze zlata se tehdy radovala Kanada a stříbro bral Sovětský svaz.

To kladenský stadion byl svědkem pěti zápasů v boji o 7. až 12. místo na šampionátu. V prvním utkání, na které si našly cestu čtyři tisícovky diváků porazil výběr NDR Polsko 5:1. V druhém utkání sledovaly kladenské tribuny výhru Norska nad Itálií 4:3 a ve třetím kladenském duelu se výběr SRN radoval z vysoké výhry 8:0 nad NDR. Na tento zápas přišlo hned sedm tisíc diváků!

Už menší zájem byl o zbývající dva duely šampionátu, které Kladno hostilo. V nich NDR porazilo Itálii po přestřelce 8:6 a SRN zvítězilo nad Švýcarskem přesvědčivě 6:0 a zajistilo si sedmé místo.

Kladno navíc nemuselo dlouho mrzet, že nebylo přímým svědkem svého titulu. V 70. letech se v Kladně radovali z titulu hned pětkrát a důležitá přestavba z konce 50. let dodala stadionu podobu na řadu dalších let. Až v roce 2022 přišel domov Rytířů o svoji pokrývku a dočkal se při velké rekonstrukci nové střechy. To s dalším titulem už to tak optimisticky nevypadá. Kladno je aktuálně v tabulce extraligy poslední a ve zbytku ročníku se bude snažit vyhnout baráži.