„Hledali jsme vysokého a silného obránce, který nám v minulé sezoně chyběl. V Chrisovi jsme tyto parametry našli a věříme, že přinese důraz do naší obranné hry,“ řekl na konto nové posily sportovní manažer Rytířů Jiří Burger.

Rodák z Indianapolis má pro tvrdou hru všechny předpoklady. Měří rovné dva metry a váhou se blíží k metráku (98 kilo). Na ledě se nebojí rozdat tvrdé hity ani shodit rukavice a poprat se za svoje spoluhráče. I kvůli tomu nasbíral během uplynulé sezony 113 trestných minut.

Novou posilou kladenských Rytířů je americký obránce Chris Martenet | Video: Rytíři Kladno

Už ve 26 letech se Martenet může pochlubit zajímavou hokejovou minulostí. Největšího úspěchu dosáhl v juniorce, kde s týmem London Knights vyhrál soutěž OHL a následně i prestižní Memorial Cup. S kým se tehdy v týmu potkal? Například s letošním finalistou Stanley Cupu Matthew Tkachukem nebo Mitchem Marnerem z Toronta. Celkem devět hráčů z tehdejšího vítězného týmu v současnosti nastupuje v NHL.

K podobné budoucnosti měl nakročeno v té době i Martenet. Ve čtvrtém kole draftu si ho ze 103. pozice zvolili zástupci Dallas Stars. Urostlý obránce ale v nejlepší lize světa nikdy nenastoupil a spíše jen paběrkoval i ve farmářské AHL.

Za čtyři sezony v ní totiž naskočil jen do deseti zápasů a v nich nebodoval. Zkušenosti tedy sbíral ještě o soutěž níže v ECHL. Tam během šesti ročníků odehrál i s play-off přes tři stovky utkání a v základní části zapsal 63 kanadských bodů za 12 branek a 51 asistencí. Ve vyřazovacích bojích pak Martenet přidal dalších šest bodů za tři góly a stejný počet nahrávek.

Nyní se řízný Američan chystá na první zkušenost s evropským hokejem. V Kladně doplní v zámořské kolonii brankáře Landona Bowa a obránce Jakea Dotchina, který je také proslulý tvrdou hrou. Martenet je celkově čtvrtou kladenskou posilou před nadcházejícím ročníkem. Kromě něj přivedli Rytíři ještě beka Karla Klikorku a útočníky Jakuba Strnada s Denisem Kusým.