HC Moutfield České Budějovice - HC Geus Okna Kladno 4:2 (1:2, 1:0, 2:0)

Mountfield je v úvodu sezony v krizi a také do nedělního zápasu vstoupil doslova tragicky. Už po osmačtyřiceti vteřinách totiž Turek vyrazil střelu Frolíka a nepokrytý Tomajko pohodlně dorazil do prázdné branky. Již tak narušená psychika Bokrošova týmu dostala další pořádnou ránu. „Přitom v kabině se mužstvo hecovalo a snažili jsme se na začátek maximálně koncentrovat,“ krčí rameny trenér Ernest Bokroš.

Ve 13. min. v přesilovce pět na tři natáhl od modré Hájek a prostřelil Turka podruhé. O čtyři minuty později se domácí celek přece jen zvedl. Dočasný kapitán Veselý trefil v přesilovce tyč a dojíždějící Poživil přetavil svou dorážku v premiérový gól v českobudějovickém dresu. „Zvednout se ze stavu 0:2 nebylo vůbec jednoduché,“ připouští trenér Bokroš.

Další kritický moment přežil domácí tým krátce před první sirénou, kdy na konci kladenského přečíslení tři na jednoho Čurilla selhal v koncovce. „Měli jsme dobrý vstup do utkání a v jeho úvodu jsme byli lepší,“ konstatoval kladenský kouč Zdeněk Müller.

Druhá třetina přinesla další dvojnásobnou přesilovku Kladna. Tentokrát ji Jihočeši i díky výbornému Turkovi v brance přestáli. Pomohl mu i obránce Sičák, jenž vysokou holí odpálil kotouč mířící do sítě. „Naše nevyužitá přesilovka, to byl jeden z klíčových monentů zápasu,“ míní Müller.

Domácí poté ubránili i přesilovku při vyloučení Tomana a pak přišel jejich velký moment. Ve 33. min. našel Huml doslova geniální žabičkou z trestné lavice se vracejícího Tomana a ten střelou z první vyrovnal na 2:2. Druhá branka znamenala pro domácí tým doslova pokropení živou vodou. Obrovskou možnost jít poprvé v utkání do vedení však propásl, když doslova promarnil téměř dvě minuty trvající přesilovku pět proti třem.

Třetí třetina se nesla oboustranně v hodně opatrném duchu. Ani jeden ze soupeřů především nechtěl udělat chybu. Dlouho se hrál hokej prakticky bez šancí. Až přišla 52. minuta. V avizované výhodě se kolem mantinelu protáhl Kůrka a z těžkého úhlu nachytal Kopřivu v brance Kladna na švestkách.

Tři minuty před koncem přišel pojišťovací čtvrtý gól. Po rychlém brejku předložil Kůrka Humlovi a nejlepší hráč včerejšího zápasu nezadržitelně skóroval. V závěru už se hosté nedostali ani k power play. „Sami sobě jsme dokázali, že utkání musíme vydřít. Až si to pomalu srovnáme v hlavách, tak můžeme hrát líbivý hokej jako v minulosti, ale teď musíme především bojovat,“ uvedl Bokroš.

Branky:16. Poživil (Veselý), 33. Toman (Huml), 52. Kůrka (Toman), 57. Huml (Kůrka, Duda) - 1. Tomajko (Frolík), 13. Hájek (Kalla). Rozhodčí: Minář – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 5:6, navíc Frolo 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 4906.

Č. Budějovice: Turek – L. Poživil, Gřegořek, Sičák, Toman, Frolo, Vydarený, Mucha – M. Hudec, Vak, Veselý – Kůrka, Huml, Duda – Gulaš, Šimánek, Kotrla – Hřebejk, Mertl, L. Květoň. Trenér Bokroš.

Kladno: Kopřiva – Nádašdi, Hájek, Pavlas, D. Růžička, Šmach, Hořava – Diviš, Patera, M. Procházka – Čurilla, Frolík, Tomajko – Tenkrát, Kalla, Bělohlav – Rudovský, Stieler, Kuchler. Trenér Müller.