Kladenští mají před posledním Brnem šestibodový náskok, odborníci se však už dlouho shodují, že Moravané se spoustou posil nakonec Středočechy přece jen předeženou a nechtěné baráži se vyhnou. Pátek může hodně napovědět.

„Já ale myslím, že pro nás jsou důležité úplně všechny zápasy, ať je to se Slavií nebo Brnem. Ale tenhle možná o chloupek důležitější je,“ uznává trenér Kladna Otakar Vejvoda, který po vystřídání vážně nemocného Zdeňka Müllera začal drtivou domácí prohrou s Třincem 0:7, ale od té doby se mužstvo zvedlo, inkasovalo jen pět branek ve čtyřech zápasech a hlavně – nasbíralo devět bodů.

Vejvoda mužstvu plně důvěřuje, což se projevilo i na pátečním odjezdu na utkání. Autobus s kladenskou výpravou vyrazí teprve po obědě, zatímco dříve se často jezdívalo na Moravu o den dříve. „Do Brna se tak dlouho nejede a já v tomhle dám na potřebu mužstva,“ tvrdí trenér.

Zápas může být hokejovým svátkem. Brněnští fanoušci po extralize baží, léta si ji vychutnávat nemohli. Teď se týmu konečně daří, je perfektně finančně zajištěn. I proto odborníci favorizují na záchranu spíše hochy od Špilberku.

Kladno má zase svoje zbraně. Nejproslulejší je bojovnost. Hráči neváhají s nebezpečnými pády do střel. Patera skákal v úterý po hlavě, Toman vše odnesl ranou do brusle. „Ale je v pohodě, hrát bude,“ tvrdí Vejvoda.

Brněnský zápas se může vyvíjet různě, po vystoupení Litvínova tamtéž se ale objevují mezi kladenskými příznivci drobné obavy, aby vše proběhlo v regulích. Severočeši dostali rozhodující třetí gól z více než sporné situace. „Podívejte, já si rozhodčích nevšímám a dělat to nebudu. Člověk se pak na hokej nesoustředí, jak má,“ odmítá Vejvoda jakékoliv předjatosti.

Zdravotní stav kladenského týmu je docela dobrý. Menší problémy má jen útočník Eberle, ovšem naskočit by měl. Právě on rozhodl poslední vzájemný střet v Kladně. Předtím zase úřadoval Roman Erat, jenž vyhrál Brnu druhé utkání a teď se vrací do sestavy. Na Kladeňáky uměl zahrát už v dresu Znojma. „To je možné. My už jsme se dnes dívali na video a zítra si řekneme více. Do novin samozřejmě nemohu říkat nic,“ usmívá se Vejvoda, který se rozhodl ještě nezařadit obránce Libora Procházku. „Byli jsme s Milanem Volfem a Marcelem Kučerou podívat na jeho středeční návrat na led v dresu Berouna. Nebylo to špatné, ale dohodli jsme se, že Medvědům pomůže ještě v Šumperku a doma s Táborem. Potřebuje hrát, hrát a zase hrát,“ dodává Vejvoda.

Všem je jasné, že ve velké bitvě může uspět jen tým schopný dodržovat obrannou strategii, navíc přidá šikovnost v útoku (potažmo přesilovkách) a moře obětavosti. A zase jsme u pádů do střel, které v kladenském podání hojně přibývají. „Přidávají se další a další hráči. Naštěstí,“ dodává obránce Milan Toman.

Vladimír Jeřábek, hlavní trenér Komety, se porážce 1:5 na Spartě hněval: „Dělali jsme chyby naprosto všude, špatně jsme bránili a nehlídali střední pásmo. Prostě takhle ne.“

Nicméně paniku nedělá, v tak dlouhé sérii vítězných zápasů podle něj porážka přijít musí. „Teď záleží, jak rychle se z toho dokáže tým dostat. Kdyby mi někdo před měsícem a půl řekl, že teď budeme mít na předposlední místo ztrátu šesti bodů, tak bych mu asi nevěřil,“ podotkl Jeřábek.

Do kádru Brna se vrací už zmíněný Roman Erat, zamíří do Dopitova útoku. Do pořádku se dal i Jaroslav Svoboda, z toho důvodu se Tomajko vrátil do Olomouce. Duel přišel o jednu perličku, Tomajko hrál všechny dosavadní vzájemná střetnutí v dresu Kladna.

„Kladno je teď jiný tým, je to parta bojovníků, která nic nevzdává. Nebude to pro nás nic jednoduchého. Ale nemůžeme se na tento zápas dívat jako na jediný, co nás v této sezoně čeká. To se pak začneme klepat a všechno bude špatně. Musíme hráče donutit, aby k zápasu takhle nepřistupovali. Jsou to zkušení borci, jakmile vlezou na led, tak už to v hlavách mít nebudou,“ dodal Vladimír Jeřábek.

Klíčový souboj sezony: Kometa hraje s Kladnem.

Vzájemné zápasy

4. kolo: Kladno – Kometa 4:0, 21. Tenkrát (Bělohlav), 36. Majeský (Tenkrát), 50. Tenkrát (Frolík, Kalla), 52. Bělohlav (Tenkrát, Kalla).

17. kolo: Kometa – Kladno 4:1, 21. Erat (Novák), 39. Erat (Huml), 50. Dopita, 55. Novák (Bičánek, Huml) – 19. Patera (Kalla, Kameš).

30. kolo: Kladno – Kometa 5:3, 29. Bílek (Trončinský), 33. Stieler (Eberle, Toman), 48. Frolík (Kalla, Kaberle), 50. Eberle, 60. Frolík (Bílek, Kalla) – 6. Dopita (Novák), 8. Huml (Brabenec, Svboda), 44. Erat (Vondráček, Šindel).