„Nechci říci, že bude nejtěžší, ale tím, že dostane možnost několik mladých hráčů bez extraligových zkušeností, tak těžká být může. Připočtěme, že všem ostatním už ležíme v žaludku,“ míní kouč, který zároveň vede reprezentační celek a letos ho dotáhl na jaře k obhajobě titulu mistra světa.

Místo osmi opor mladíci

Nicméně právě proto, že mnozí z hráčů vybojovali už dva světové primáty a k tomu tři české mistrovské tituly v řadě, se kádr trochu rozpadl.

Na podzim se v sestavě téměř neobjeví Jan Příhoda s Tomášem Rejtharem, skončilo hvězdné vsetínské duo Trčka (zaměstnání) – Topolánek (hostování do Vlašimi), ale i kladenští odchovanci Tomáš Sýkora a Jiří Kopecký. Hostování pak neprodloužila Karviná Tomáši Wróbelovi a Lukáš Hudeček se vrátil do Třince.

A posily? Slušné, ale sotva dvacetileté: reprezentant do 20 let Štěpáník z Kova Praha, někdejší talent R. Šíma a pětice jarních dorosteneckých mistrů republiky: Rezek, Čermák, Šťastný, Stránský a Nosek.

„Já ale musím říci, že tihle mladí i kluci z béčka přistoupili k přípravě hodně zodpovědně a jsem s tím spokojen. Pokud budou hrát, mají všichni šanci promluvit do nominace reprezentační dvacítky. Včetně navrátilce Radka Šímy, který kariéru zbrzdil svou hloupostí, ale potenciál pořád má (hráč měl před více než rokem pozitivní výsledek testu na THC – marihuanu a dostal tříměsíční distanc – poz. red.),“ myslí si bývalý hokejový mistr světa z roku 1996.

Z černé hokejové díry se otevřelo okénko

Právě v hokejové výstroji ho Kladeňáci mohli spatřit během nedávné exhibice Milana Nového, Kadlec rád přijal místo v obraně. A na únavu si nestěžoval. „Nebylo to tak hrozné. Hrálo se jen třikrát patnáct minut, což se na čtyři lajny dá. Myslím, že těch šest tisícovek diváků si muselo užívat, protože kdy tady naposledy viděli v akci Jardu Jágra nebo třeba i Davida Volka a další. Podle mě by se klidně taková exhibice mohla opakovat každý rok před sezonou, vždyť jenom v Kladně je spousta slavných hráčů. A lidi by zase přišli,“ domnívá se Kadlec.

Ten se k hokeji vrátil i co se trénování týče. Pomáhá dorostu PZ a rýsuje se i jeho spolupráce s těmi nejmenšími, kde se bude podílet na výuce bruslení. „Z černé díry, ve které se kladenský hokej ztrácel, se pomalu otevírá okno, proto jsem se rád vrátil,“ usmívá se.

Příhoda a Rejthar se vrátí

Ale zpět k hlavní Kadlecově náplni a to je vedení extraligového celku Alpiq Kladno. Podle kouče zatím ještě nevykrystalizovala osobnost, která bude v kabině tvrdit muziku, avšak nadějí je, že dvojice Příhoda – Rejthar, která tuhle funkci v minulých letech plnila, se přece jen v nějakých duelech objeví. „Oni táhli pátou, šestou sezonu v kuse. Plus nároďák. Takže si potřebují dát dohromady také nějaké své věci okolo. Proto na podzim budou jenom vypomáhat, ale od zimní přípravy se zapojí zase naplno. I díky tomu se otevřely dveře pro mladé kluky,“ těší Kadlece.

Favority Vlašim a Most

Jeho Alpiq vstoupí do sezony o nadcházejícím víkendu duely s Letohradem a Hradcem Králové. Oba se hrají v Městské aréně u zimního stadionu. Zatímco Letohrad bude asi podobně silný jako loni, tak Hradec několik opor ztratil, když mu je přetáhly konkurenční Pardubice. „Co mají v Hradci, je jejich věc. Ale je pravda, že pohyby v kádrech sleduji. A Hradec reprezentanty ztratil. Naopak posílila Vlašim i Most. Podle mě však tabulka bude hodně vyrovnaná. Ale že bych si připouštěl, že nepostoupíme ani do play off, to vůbec. Musíme se na to dívat jako na první cíl,“ dodal Drahomír Kadlec.
Favority Vlašim a Most