Bývalý skvělý útočník Patera působil v minulých čtyřech sezonách v Mladé Boleslavi, kde na konci ledna nečekaně na vlastní žádost skončil. od té doby se nahlas spoekulovalo, že bude vést právě Spartu. 

"Po vynikající hráčské kariéře si prošel trénováním mládeže, u dospělých se učil od skvělých trenérů Radima Rulíka a Miloše Hořavy, který v něm vidí možného kandidáta na trenéra pro národní tým. Sám jsem ho zažil při trénování a věřím, že u nás bude úspěšný," uvedl na webu Sparty její sportovní ředitel Petr Ton.

Tona vedl Patera v jeho poslední hráčské sezoně právě v Kladně, tým tehdy vypadl v semifinále Chance ligy s Jihlavou. 

Padesátiletý Patera si za svého asistenta vybral stejně starého Martince, jenž má bohatou sparťanskou minulost. Do klubu, v němž hrál a působil jako asistent trenéra a sportovní manažer, se vrací po šesti letech. V uplynulém ročníku byl asistentem v Českých Budějovicích a ša na něj velká slova chvály. "Pavel si vybral jako asistenta právě Patrika Martince, kterého jsme měli také vytypovaného. Za to jsme moc rádi. Patrik má v sobě hluboké sparťanské kořeny a neustále se posouvá v trénování dál a dál. Jeho poslední angažmá v Českých Budějovicích je toho jasným příkladem," uvedl Ton.

Patera vnímá sparťanské angažmá po působení v Kladně a Mladé Boleslavi jako posun v trenérské kariéře. "Spartu beru jako první zkušenost s velkým klubem. Na klubové úrovni je Sparta nejvíce, co může být. Vnímám to i historicky," řekl bývalý centr, jenž ukončil úspěšnou hráčskou kariéru v roce 2015.

Olympijský vítěz z Nagana a čtyřnásobný mistr světa by rád ve Spartě navázal na své hráčské úspěchy. "Očekávání od nás budou jiná, než jsem byl zvyklý z Mladé Boleslavi. To mě láká nejvíce! Nechci mluvit o sobě, ale když jsme s nároďákem jezdívali na šampionáty, druhé nebo třetí místo nás nezajímalo. Chtěli jsme zlato. Chtěl bych se po posledním zápase radovat, a ne stát na lavičce a koukat se na radujícího se soupeře," uvedl Patera, jenž má ve sbírce mistrovský titul se Vsetínem a ligová prvenství z Ruska a Švédska.