Pro Kladno to bude výjimečná sezona. Nejen proto, že po 28 letech existuje reálná šance, že celý ročník bude mít na soupisce Jaromíra Jágra. Nebo proto, že mužstvo určitě znovu zaútočí na toužebný návrat do extraligy. Klub s modrobílým srdcem čekají i velké oslavy významného jubilea.

Před šedesáti roky totiž Kladno získalo tehdy naprosto nečekaně první mistrovský titul. „Z malého klubu se rázem stal klub velký a tuhle pozici si udržel, přestože hrajeme nyní první ligu. Z Kladna vyšlo obrovské množství skvělých reprezentantů a svým způsobem je to díky průkopníkům z devětapadesátého roku. Proto jim chceme vzdát hold,“ uvedl tiskový mluvčí Rytířů Vít Heral.

Ten se svým týmem spolupracovníků připravil novinku, repliky dresů, v nichž Kladno první titul dobylo. Modrou sadu si dokonce hokejisté několikrát v sezoně obléknou jako oficiální třetí sadu dresů. „Máme i bílou sadu, ale ta bude k dostání pouze ve fanshopu, hrát v ní nebudeme,“ doplnil Heral.

Kladno si v modrých replikách zahraje poprvé už ve středu 19. září proti Dukle Jihlava a určitě také 16. ledna 2019 proti Porubě. O den později totiž uběhne rovných šedesát roků od chvíle, kdy Bacílek a spol. poprvé zvedli mistrovský pohár nad hlavy.

Nejzajímavější dílo k oslavám se rodilo v hlavě jeho i pomocníků jako je Jaroslav Zelenka z fanklubu. Společně procházeli nejrůznější archivní materiály, setkali se s pamětníky. Cílem bylo nashromáždit co nejvíc materiálů a hlavně najít přesné repliky dresů, v nichž parta trenéra Vlastimila Sýkory před šedesáti roky tak ohromila československý hokejový národ.

Bez vlastního tehdy rekonstruovaného stadionu, ve vyhnanství pražské Štvanice, je podporovaly tisíce lidí vydávající se vlakem na ostrůvek za Holešovicemi, kde partu kolem legend Stanislava Bacílka, Miro Ryse, Bohumila Proška, Jaroslava Volfa a dalších dosoukali k titulu. „Mnozí už nežijí, ale někteří naštěstí ano. Navštívili jsme třeba Matěje Kopeckého a hodně také pomohl Zdeněk ,Bača' Hrabě, ten obvolal, koho jen šlo. Pokusíme se kladenské průkopníky pozvat na některé zápasy hrané v replikách,“ těší se Vít Heral.

A jaká je současnost kladenského A týmu? Po mnoha letních odchodech (Kloz, Tůma, Štich, Štindl) byli mnozí zkraje léta rozpačití. V mužstvu bylo více naprosto nezkušeného mládí než dříve. „Nemá cenu dělat nejsilnější tým na úvod sezony. Nejsilnější musíme být v březnu, to platí i o mě,“ vysvětloval Jaromír Jágr svoje kroky s tím, že mladí musí dostat šanci a třeba ji chytí za pačesy.
Hotoví hráči ale postupně přece jen přicházeli. Jágr přemluvil k návratu na led svého někdejšího spolubojovníka Petra Vampolu (vybojovali spolu titul mistra světa v roce 2010), který už předtím ohlásil hokejový důchod. Následoval podpis smlouvy s Kanaďanem Brendonem Nashem, ten už v Kladně působil a hodně úspěšně. Udělal v dresu Rytířů rekord obránců v první lize. O rekord ho po roce připravil tehdy jihlavský Jiří Říha a Jaromír Jágr dokázal domluvit s Mladou Boleslaví jeho uvolnění právě do Kladna.

Ve hře je podzimní příchod slavného Američana Jamese Wisniewskiho, jenž odehrál v NHL přes pět stovek zápasů a nastoupil letos na olympiádě.

Ambice týmu je jasná, návrat do extraligy. Sázkové kanceláře sice aktuálně více favorizují na pohled silnější kádry Českých Budějovic a Jihlavy, vysoko vidí rovněž Vsetín, ale Kladno jiný cíl než návrat mít nemůže. „Kdyby nebyly ambice postoupit do extraligy, tak bych tady asi nebyl. To říkám na rovinu,“ jasně řekl po příchodu Petr Vampola.

Mistr světa z roku 2010 po sezoně už kariéru ukončil, ale slavný Jágr ho přemluvil k návratu. „Kdyby nezavolal on, už bych zůstal doma,“ doplnil.

Doma by ale určitě neměli v sobotu odpoledne zůstat fanoušci. Zápas rytířů s Frýdkem-Místkem slibuje velmi zajímavou podívanou hned na úvod sezony.

Jaromír Jágr a Petr Vampola představují repliky dresů Kladna z roku 1959, kdy vybojovalo první titul.