47 let je Jaromíru Jágrovi a ve 47. minutě symbolicky vstřelil nejdůležitější gól Rytířů v dosavadním průběhu play off. Znamenal zvýšení vedení Kladna na 4:2 a uklidnění jeho šiků. Tým už postupovou výhru uhájil a pokud trenér Dukly Petr Vlk mínil vážně hrozbu, že se v neděli do Kladna vrátí, tak už jedině na dovolenkový výlet.

Kladenští sice v Jihlavě brzy prohrávali, ale po minutě potrestal dorážející kanonýr série Tony Melka na 1:1 a v 18. Minutě po chytrém vyjetí Říhy prolomil svoje střelecké prokletí kapitán Strnad.

Dobře naladěné Kladno navíc ve druhém dějství využilo po Nashově bombě přesilovku a na Jihlavu padla deka. Ještě ji odkopala 22 vteřin po nástupu do třetí třetina parádní ranou Skořepy, jenže pak už přišla zmíněná 47. minuta, velmi chytré přiťuknutí Plekance na Jágra a největší postava českých hokejových dějin propálila Honzíka po čtvrté.

Kladno si už historickou chvíli ujít nenechalo!

A ještě přehled utkání.

Kladenští trenéři museli udělat změny v sestavě. Chyběl jim Zikmund, naopak Hořava a Hajný se ocitli zpět v sestavě - Svedlund se vrátil do útoku.

První minuty utkání byly ze strany Rytířů ospalé. V největší šanci Osmík nepřelstil kličkou Cikánka. Naopak za domácí obranou Vampola našel Strnada, který unikal sám na Honzíka, ale nedal. Domácí poslal do vedení ranou po buly trestuhodně volný Harkabus, ale z vedení se neradovali dlouho, přesně 65 vteřin. Vampolova střela Honzíkovi vypadla, s první dorážkou Kubíka si Honzík také poradil, ale na druhou dorážku z hole Melky už byl krátký. Melka tak opět potvrdil dobrý důraz na brankovišti.

Překlopit vedení na kladenskou stranu mohl Redlich, který po chybě domácí obrany trefil pouze tyč. Litovat ale nemusel. Z další větší šance už se totiž Rytíři radovali. Do přečíslení vyrazili Říha se Strnadem a druhý jmenovaný ze střední vzdálenost zamířil přesně k tyči.

Velkou šanci na vyrovnání měli domácí ve vlastním oslabení. Po nepovedené přihrávce jeli dva na jednoho Čachotský s Harkabusem. Čachotský ještě dokázal přihrát přes bránícího Říhu, Harkabus však netrefil ideálně a Cikánek se stihl proti střele přemístit.

Po zákroku Bezúcha vysokou holí na Zajíce museli lékaři sešívat kladenského obránce a Kladenským se tak naskytla možnost čtyřminutové početní výhody. A Rytířům na její využití stačila necelá půl minuta. Od modré se napřáhl kladenský obránce Nash a jeho projektil skončil až v Honzíkově brance.

Nepříjemností pro Kladno byl faul elitního obránce Říhy. Po vražení do Čachotského k dvouminutovému trestu dostal ještě stopku na deset minut.

Z třetí periody uplynulo jen 22 vteřin, když Pekr vybídl ke střele Skořepu a domácí kapitán z kruhu pro vhazování tvrdou střelou propálil Cikánka. Šanci vycítili i domácí fanoušci a hnali své oblíbence dopředu. Po velkém tlaku ale naopak přišel další gól Kladenských. Nepostaral se o něj nikdo jiný než sám Jaromír Jágr a zmrazil tak publikum na Horáckém zimním stadionu.

Šanci vrátit Duklu do hry měl ještě Holý, z ideální pozice na kruzích ale trefil pouze Cikánkův beton. Stejně tak se nevedlo ani Skořepovi. V závěru Rytíři ještě dali šanci Jihlavě svou nedisciplinovaností. Velkou příležitost promrhal Harkabus, který místo odkryté branky trefil pouze Keharovu hokejku.

V poslední minutě ještě domácí zkusili risk bez brankáře. Jistého Cikánka už ale neprostřelili a Rytíři tak můžou slavit podruhé v řadě postup do baráže o extraligu!

„My jsme čekali, že se nás Jihlava pokusí dostat pod tlak a to se v prvních deseti minutách splnilo. Pak se to zlepšilo, ve druhé třetině jsme byli lepší a utekli ve skóre. Pak jsme hlavně nechtěli dostat gól, ale dostali jsme ho velmi rychle. Šťastně jsme ale dali na 4:2 a pak měli několikrát kliku, kdy to Jihlava měla až do prázdné,“ hodnotil spokojený trenér David Čermák a v dobrém si do kolegy Petra Vlka i trochu rýpl s tím, že pokud přijede v neděli do Kladna, jak hlásil, zve ho na oběd.  

Petr Vlk se smál, ale jinak mu pochopitelně bylo smutno. „Jak už bylo řečeno, začali jsme dobře, ale přišly dvě chyby a góly. Sami jsme tak hosty dostali do hry a pak už nenašli sílu na zvrat. Po laciné brance na 4:2 už tam nebyla síla,“ konstatoval Vlk.

Sám si byl vědom, že Jihlavě letos oproti minulému úspěchu v baráží 2017 přece jen něco chybělo. „Přestože jsme vyhráli základní část, něco nám v týmu chybělo. Síla, odvaha, důslednost. Play off je o morálce, o detailech a o tom, kdo je ochotný vydržet bolest, a to tam bylo už v základní části proti silným soupeřům méně než mělo být,“ dodal Petr Vlk.

Dukla Jihlava – Rytíři Kladno 2:4 (1:2, 0:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 10. Harkabus (Čachotský), 41. Skořepa (Pekr) – 11. Melka (Kubík, Vampola), 18. Strnad (J. Říha), 31. Nash (Plekanec, Vampola), 47. Jágr (Plekanec). Rozhodčí: Zubzanda, Kubičík – Hejl, Podrazil. Vyloučení: 6:6, navíc Říha (K) na 10 min. Využití: 0:2. Diváků: 5644. Konečný stav série: 1:4.

Jihlava: Honzík – Pohl, Štebih, Matějíček, Kajínek, Holý, Suchánek, Půža – Pekr, Skořepa, Hrníčko – Anděl, Čachotský, Harkabus – Bezúch, Zeman, Jiránek – Osmík, M. Hlinka, Klíma.

Kladno: Cikánek – Kehar, Říha, Zajíc, Nash, Hořava, Lakos, Hajný – Jágr, Plekanec, Redlich – Melka, Vampola, Strnad – Jelínek, Machač, Svedlund – Kružík, T. Kaut, Kubík.