Narozeniny:
- Hugo Laitner – 120. výročí narození. Člen Síně slávy kladenského hokeje byl jedním ze zakladatelů kladenského hokejové oddílu a jeho první kapitán. Patřil mezi nejlepší a nejproduktivnější hráče Kladenských své doby. Byl také prvním hráčem Kladna, který se dostal do širšího reprezentačního výběru. Účastnil se například soustředění před mistrovstvím Evropy 1932 v Berlíně. Reprezentační dres ale nakonec neoblékl. Na sklonku kariéry hrál i za kladenské béčko či Lány. Byl ale také dobrým fotbalistou.
- Alois Povolný – 105. výročí narození. Když v roce 1936 po roztržce uvnitř kabiny složil kapitánskou funkci Hugo Laitner, stal se Alois Povolný historicky druhým kapitánem Kladenských. Hugo Laitner totiž určil brankářem pozdějšího trenéra Jiránka. Ten neuposlechl a do brány se tak musel postavit Vokurka, který dříve nechytal. Kladno prohrálo a Laitner přenechal kapitánskou funkci právě obránci Povolnému. Ten za Kladno odehrál pouhé dvě sezony.
- Zdeněk Nedvěd – 76 let. Narodil se v Lánech (proto přezdívka Masaryk), kde s hokejem i začínal. V roce 1959 přestoupil do kladenské PZtky. Do áčka začal nakukovat o tři sezony později. Hned ve druhém ligovém zápase se blýskl čtyřmi góly! V Kladně nakonec strávil dlouhých 13 sezon a zaznamenal na tehdejší dobu úctyhodných 439 ligových startů. Mimo Kladno v nejvyšší soutěži působil pouze na vojně v Košicích. Zahrál si ale také za Beroun, Slaný (kde byl dokonce hrajícím trenérem) či Hvězdu Kladno. Hokeji se věnovali také jeho synové Roman a Zdeněk. Po revoluci vytvořil velkou prodejní firmu automobilů škoda - Nevecom.
- Pavel Táborský – 53 let. Obránce začínal v Hradci Králové. Osm sezon působil v pražské Spartě, se kterou získal dva mistrovské tituly. Podíl měl na titulu i se Vsetínem, ale ještě v průběhu sezony odešel do Třince. Po krátkém působení v Plzni už ale následovalo kladenské angažmá. Do středních Čech dorazil spolu s mladším bratrem Martinem, rovněž obráncem. Zkušenější Pavel v Kladně vydržel jedinou sezonu, než se vydal na zkušenou do zahraničí.
- Johan Lorraine – 32 let. Švédský legionář přestoupil do Kladna z kazašského Temirtau. Stockholmský rodák nehrál úplně špatně – v 17 utkáních nasbíral 8 bodů za 4 góly a stejný počet asistencí. Do týmu ale příliš nezapadl a ještě v průběhu sezony odešel do Nových Zámků. V současnosti působí ve švédské nižší soutěži.
- Jakub Strnad – 29 let. Vyhlášený rychlík prošel nejen mládeží Kladna, ale obrážel také mládežnické reprezentační výběry. Krátce působil i v kanadské juniorce. Naprostou většinu kariéry však spojil s mateřským Kladnem. Postupně si vysloužil i kapitánské céčko na dresu. A právě při jeho kapitánování Kladenští oslavili postup do extraligy. Po sestupu Strnad v nejvyšší soutěži zůstal, když se vydal do Mladé Boleslavi na první větší angažmá mimo své rodné město.
Ligový debut za Kladno:
- 1990 – Ladislav Náprstek. Pouhé dva start v A-týmu má na kontě synovec slavnějšího Emiliána Náprstka. Mimo Kladno se v nejvyšší soutěži neprosadil. Působil také například v Mladé Boleslavi či Chomutově.
- 1993 – Jaromír Carvan a Ladislav Kohn. Stejný počet zápasů jako Náprstek si připsali útočník Jaromír Carvan. V nejvyšší soutěži si přispal také jeden start v jihlavské Dukle. Ale i Carvan působil jen v nižších soutěžích, mimo jiné v Liberci či v Kralupech.
Útočník Kohn má jen o zápas víc než jeho kolegové, tehdy mu dal šanci trenér Otakar Vejvoda. Rodák z Uherského Hradiště po sezoně Kladno opustil a postupně se probojoval až do slavné NHL. Působil také ve Finsku a Rusku, potažmo KHL. Po návratu do Čech dal přednost třineckým Ocelářům, se kterými oslavil ligový titul a byl velkou hvězdou extraligy. V současnosti trénuje mládež ve Spojených státech.
Rekordy a zajímavost:
- Hattricky
o 1971 – Eduard Novák při výhře 6:0 nad Pardubicemi.
o 1990 – Miroslav Mach při remíze 5:5 ve Zlíně.
- 1996 – Kladenští si na ledě Vítkovic vysloužili 71 trestných minut. Tento zápas tak patří do šestky duelů s nejvíce trestnými minutami na straně Kladna.
- 2007 – Kladno využilo hned pět přesilovek, což je klubový rekord v nejvyšší soutěži. Proti Liberci to stačilo pouze na bod za prohru 6:7 po samostatných nájezdech.
Zápasy s kulatým výročím:
16. února 1971 si Kladno pohrálo s Pardubicemi doslova jako kočka s myší, Čs. sport dokonce takto zvolil titulek. Domácí drtili soupeře a jen díky brankáři Lackému si hosté neodvezli mnohem větší příděl. Zklamali i reprezentanti Martinec či Šťastný. To na kladenské straně zářila už tehdy mladá dvojice Novák - Nový, fantasticky hrál Pospíšil, ale výborný byl celý tým, který tehdy bojoval o umístění ve čtyřce a nasazení pro play off. Právě v tomto utkání si postup zajistil.
16. února 1971 TJ SONP KLADNO - TJ TESLA PARDUBICE 6:0 (2:0, 3:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 16. Eduard Novák (František Pospíšil) PP1, 20. Milan Nový (Lubomír Bauer) SH1, 27. Eduard Novák (František Pospíšil) PP1, 29. Milan Nový (František Pospíšil) PP1, 36. Zdeněk Nedvěd (Lubomír Rys), 43. Eduard Novák (František Pospíšil) SH1
Vyloučení: 4:6 Využití: 3:0 V oslabení: 2:0 Střely na branku: 49:17 (19:4, 12:4, 18:9) Diváci: 4800
Sestava Kladna: Termer - Vejvoda, Pospíšil ©, Vinš, Čermák - Kofent, Nový, Bauer - Novák, Rác, Hrabě - Nedvěd, Rys, Markup.
Hned tři pozdější televizní spolukomentátory si přivezly Vítkovice do Kladno v únoru roku 2001 - ex-kladenského Martina Procházku, Davida Moravce a Davida Pospíšila. Odvezly si však jen bodík, který jim ve třetí třetí třetině zařídil dorážkou právě Procházkovy rány Zátopek. Zápas skončil 1:1, protože Trvaje překonal už předtím Pavel Geffert. Už předtím mohl otevřít skóre v Kladně neoblíbený Sršeň, jenže trestné střílení za faul Kasíka mu brankář Pinc lapil.
V prodloužení dlouho gól nepadl, ale v čase 64:18 vsadili trenéři na duo mladíků Plekanec - Vlček a ti ve spolupráci se Slovákem Dömem obstarali rozhodující trefu - dal ji Ladislav Vlček.
16. února 2001 HC VAGNERPLAST KLADNO - HC VÍTKOVICE 2:1 PP (0:0, 1:0, 0:1 - 1:0)
Branky a nahrávky: 33:23 Pavel Geffert (Petr Kasík) PP1, 64:18 Ladislav Vlček (Róbert Döme, Tomáš Plekanec) 4/4 - 48:34 Lukáš Zátopek (Martin Procházka)
Vyloučení: 2:6 Využití: 1:0 Střely na branku: 33:42 (13:12, 12:9, 6:16, 2:5) Diváci: 2010
Sestava Kladna: Pinc - Skuhrovec, Kasík, Kruliš, Dlouhý, Boháček, Mádl © - Svoboda, Kameš, Geffert - Havel, Döme, Klimt - Skuhravý, Plekanec, Vlček.
Koncert Radovana Somíka přinesl duel hraný přesně před deseti roky v Pardubicích. Ty přejely Kladno 7:3 a podílel se na tom i obránce František Kaberle, jehož Kladenští po předešlé sezoně už nechtěli. Kladenští se už pomalu připravovali na baráž, tam se jim pak dařilo mnohem lépe. Pardubice došly v téhle sezoně do semifinále.
16. února 2011 HC EATON PARDUBICE - HC VAGNERPLAST KLADNO 7:3 (3:1, 3:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 06:55 Martin Bartek (František Kaberle), 10:35 Radovan Somík (Martin Bartek, Lukáš Radil), 12:40 Radovan Somík, 23:43 Daniel Rákos (Jan Kolář O), 30:50 Radovan Somík (Martin Bartek, Václav Kočí) PP1, 36:52 Petr Koukal (Jan Kolář Ú, Jan Starý), 55:17 Radovan Somík (Jan Kolář Ú) PP2 - 05:44 Jakub Valský (Pavel Patera, Jan Eberle), 29:30 Jiří Drtina (Jaroslav Nedvěd, Pavel Patera) PP1, 40:38 Jaroslav Kalla (Jiří Bicek)
Vyloučení: 3:4, navíc Radek Smoleňák (Kladno) na 10 min. Využití: 2:1 Střely na branku: 42:27 (10:8, 21:8, 11:11) Diváci: 8147
Sestava Kladna: Cikánek (od 20:00 Falter) - Nedvěd, Drtina, Růžička, Toman, Procházka, Piskáček, Mrázek, Kameš - Bicek, Patera ©, Kuchler - Smoleňák, Kalla, Bílek - Hovorka, Hašek, Bělohlav - Eberle, Valský, Kotrla.
Co je třeba zajímavého v seznamu ostatních zápasů?
Mnozí si pamatují zlou chvíli českého hokeje, smrtelné zranění zlínského obránce Luďka Čajky v roce 1989. Právě kvůli tomuto momlentu se následný zápas Zlín - Kladno neodehrál a byl na pořadu až na konci základní části - 16. února 1990. V tabulce o nic nešlo – sedmé Kladno na šesté místo, které okupoval právě Zlín, poskočit nemohlo, na osmé místo spadnout také nemohlo. Pohodový duel tak skončil remízou 5:5, když Kladno v úvodu vedlo 2:0, ale pak ještě pět a půl minuty před koncem prohrávalo 3:5. Bod mu zajistil tehdy ve velké formě hrající střelec Miroslav Mach, který zkompletoval hattrick. Ve Zlíně se mu hrálo dobře i později, důležité góly tu dal třeba v semifinále v roce 1995. Naopak mladičký Jaromír Jágr se neprosadil.
V kádrech byli slavní brankáři. Domácí trenér Eda Novák na úkor Čechmánka nasadil zkušenějšího Hrazdíru, naopak Kladno protočilo Kameše i Hniličku. Jaroslav Kameš určitě netušil, že právě ve Zlíně odchytá výraznou část kariéry.
34. kolo - 16. února 1990 TJ ZLÍN - TJ POLDI KLADNO 5:5 (2:2, 2:1, 1:2)
Branky a nahrávky: 14:17 Robert Svoboda (Rostislav Vlach, Michal Tomek), 15:00 Radim Raděvič (Petr Pavlas, Robert Svoboda), 21:27 Lubomír Václavíček (Robert Svoboda, Josef Štraub), 27:36 Martin Hamrlík (Pavel Petřík, Luboš Požárek), 51:10 Jaroslav Hub (Miroslav Stavjaňa, Roman Vodák) - 05:31 Vladimír Kameš (Tomáš Mikolášek, Petr Tatíček), 12:27 Petr Fiala (Jiří Dudáček, Petr Tatíček), 27:25 Miroslav Mach, 54:21 Miroslav Mach (David Čermák, Petr Matula), 56:55 Miroslav Mach (Petr Matula). Vyloučení: 1:1 Bez využití Střely na branku: 37:27 (11:9, 12:7, 14:11) Diváci: 4580.
Sestava Kladna: Kameš (od 40:00 Hnilička) - Lhotský, Bakula, Kruliš, Tatíček, I. Černý, Mádl, Náprstek - Dudáček, Eichenmann, Fiala © - Jágr, Kameš, Mikolášek - Matula, Mach, Slabý (od 21. Čermák) - Nedvěd, Zajíc, Hasil.
Neuvěřitelnou zápletku nabídl duel Kladna s Libercem v roce 2007. Přestože Rabat vedl v první části už 4:1, bral nakonec jen bod za prohru 6:7 na nájezdy. Obě mužstva hrála senzačně přesilovky. Kladno je mělo tehdy nejlepší v extralize, komando Ševc, Bělohlav, Patera, Procházka, Havel soupeře drtilo, k tomu Gardoň, Kalla nebo Bílek. Využilo jich celkem pět, ale i Liberec měl skvělé borce a kontroval čtyřikrát. Navíc se jednou (zrovna na 6:6) prosadil i v oslabení.
Všemu přispěli i rozhodčí Smeták s Mikulou, kteří trestali za všechno. Domácí si vysloužili 13 trestů, hosté 20! Navíc Pabiška a Procházka dostali tresty osobní. Led byl neustále zasypán odpadky naštvaných fanoušků.
Vývoj skóre byl hodně divoký. Rabat vedl 3:0, pak 4:1, liberecký gólman Hnilička byl zralý na střídání. Vydržel a na konci druhé části už bylo skóre vyrovnané a v úvodu třetí už vedl Liberec! Kladno kontrovalo deset minut před koncem, kdy ztrestalo dva po sobě jdou fauly soka: nejdřív Havel zakončil dvojnásobnou přesilovku a vzápětí Patera klasickou výhodu 5 na 4. Fanoušci šíleli nadšením, pak ovšem přišla trefa Čermáka v oslabení a muselo se do prodlouženého času. Rozhodly však teprve nájezdy a pokus Václava Pletky.
50. kolo - 16. února 2007 HC RABAT KLADNO - BÍLÍ TYGŘI LIBEREC 6:7 SN (4:2, 0:2, 2:2 - 0:0)
Branky a nahrávky: 05:59 Martin Procházka (Michal Havel) PP2, 06:11 Martin Ševc (Pavel Patera) PP1, 11:39 Vítězslav Bílek (Radek Gardoň) PP1, 14:23 Jaroslav Kalla (Tomáš Horna), 49:03 Michal Havel (Pavel Patera) PP2, 50:09 Pavel Patera PP1 - 13:54 Leoš Čermák (Václav Pletka) PP1, 15:00 Petr Šachl (Lukáš Zíb), 30:04 Lukáš Zíb (Valdemar Jiruš) PP1 (4/3), 33:25 Leoš Čermák (Valdemar Jiruš) PP1, 41:10 Petr Šachl (Lukáš Zíb) PP1 (4/3), 56:45 Leoš Čermák (Václav Pletka) SH1, 65:00 Václav Pletka GWS. Vyloučení: 13:20, navíc Lukáš Pabiška na 10 min. a Stanislav Procházka (oba Liberec) na 5 min. a do konce utkání. Využití: 5:4. V oslabení: 0:1. Střely na branku: 34:51 (13:17, 8:15, 8:16, 5:3). Diváci: 3636.
Sestava Kladna: Orct - Ševc, Hájek, Pavlas, Štěpánek, Zeman, Evan, Trončinský - Bělohlav, Patera ©, M. Procházka - Bílek, Gardoň, Kuchler - Horna, Kalla, Havel - Frolík, Čurilla, Diviš.
Ostatní zápasy 16. února (od roku 1966):
16. února 1966 TJ SONP KLADNO - TJ ZKL BRNO 2:4 (0:0, 1:1, 1:3)
16. února 1990 TJ ZLÍN - TJ POLDI KLADNO 5:5 (2:2, 2:1, 1:2)
16. února 1993 HC PARDUBICE - HC POLDI KLADNO 7:6 PP (0:2, 5:3, 1:1 - 1:0)
16. února 1996 HC VÍTKOVICE - HC POLDI KLADNO 4:0 (2:0, 0:0, 2:0)
16. února 1997 HC SLEZAN OPAVA BOHEMEX TRADE - HC POLDI KLADNO 2:2 (0:0, 1:1, 1:1)
16. února 2003 HC VAGNERPLAST KLADNO - SK HORÁCKÁ SLAVIA TŘEBÍČ 5:1 (3:0, 2:0, 0:1)
16. února 2007 HC RABAT KLADNO - BÍLÍ TYGŘI LIBEREC 6:7 SN (4:2, 0:2, 2:2 - 0:0)
16. února 2014 RYTÍŘI KLADNO - ADMIRAL VLADIVOSTOK 1:6 (1:1, 0:4, 0:1) // příprava během olympijské přestávky
16. února 2020 BÍLÍ TYGŘI LIBEREC - RYTÍŘI KLADNO 5:4 (2:2, 2:1, 1:1)
Text: Rudolf MUZIKA, statistika: Jan ŠEJHL, Petr HUBÁČEK