Jakube, přicházíte z Chomutova, kde jste strávil několik posledních let. Ale pocházíte z Ústí, že? Proč jste měnil adresu už v mládeži?
Ano, v Chomutově jsem strávil posledních pět sezón a změnil jsem adresu, jelikož v Ústí už bohužel nebyla extraliga staršího dorostu a Chomutov byl Ústí nejblíž. Do Ústí jsem se pak vrátil a poprvé jsem zde okusil Chance ligu dospělých.

Jak jste se dostal do Kladna? Vědělo o vašich výkonech, jednali jste déle, nebo se vše seběhlo až poté, co Piráti naznačili své velké finanční problémy?
O zájmu Kladna jsem se dozvěděl někdy v únoru letošního ročníku. V té době byla ve hře ještě extraliga. Nicméně v dubnu mi volal pan Čermák s nabídkou šance na Kladně a já byl vzhledem k situaci v Chomutově rozhodnut.

Vy jste si vyzkoušel i extraligu, před rokem ještě za Chomutov při jeho krizi s názvem salmonela. Jaká byla premiéra, byl jste sám se sebou spokojen?
Na salmonelovou krizi asi opravdu nikdy nezapomenu, hráli jsme tenkrát sedm zápasů v devíti dnech. Bylo to super, nastoupili jsme snad celá juniorka a vyhráli jsme proti Varům, celá Rocknet arena nám pak tleskala ve stoje, byl to krásný pocit. Asi by se dalo říct, že jsem se sebou byl spokojený, i když samozřejmě jsem měl a stále mám na čem pracovat.

A komu jste tehdy fandil v baráži se asi nemám ptát…
Ale určitě se zeptejte, Chomutovu a Kladnu přece. (smích)

Pro vás možná nebylo špatné, že Piráti sestoupili. V první lize jste hráli dobře a vy jste v devatenácti ukazoval nadějný potenciál.
Dalo by se říct, že mi sestup dal šanci dostat se do dospělého hokeje. Vskutku jsme měli skvělý tým, bohužel jsme museli skončit předčasně. Děkuji, protože tato sezona byla opravdu skvělá i pro mě a to díky mým spoluhráčům, kteří mi dodali potřebnou důvěru, doufám, že tento potenciál se mi na Kladně podaří rozvést.

Uplynulou sezonu jste také nastupoval vedle švédského zadáka Viktora Langa a museli jste komunikovat anglicky. Takže by vám nevadilo, kdybyste dostal šanci třeba vedle nějakého Kanaďana, kterého by rád Jaromír Jágr do mužstva přivedl?
S Viktorem jsme si vytvořili takřka bratrský vztah, strašně mi herně pomohl. A co se týče Kanaďanů, nevadilo by mi to, ba naopak, byl bych rád. Kdybych měl za parťáka zkušeného Kanaďana, dá se od nich hodně naučit a jsou to skvělí týpci.

Po kom jste tak vysoký, 195 cm je opravdu dost…
Děda z maminčiny strany pronesl větu: „Zvýším náš rod!" - sám má totiž asi 170 centimetrů. A jak řekl, tak udělal, strýc má 193 cm a já 195. Jinak nikdo tak vysoký u nás není. (smích)

Znáte v Kladně některé hráče, pomáhal vám s výběrem třeba Ivan Huml, Kladeňák a dnes manažer Pirátů?
S Ivanem jsme spolu byli hodně v kontaktu, pomáhal mi i vybrat byt a ptal jsem se ho, kudy se vlastně chodí do kabiny. Jinak jsem žádného hráče osobně neznal, takže jsem rád, že přišel Tomáš Pitule, se kterým jsme hráli v Chomutově.

Prý studujete práva v Plzni, takže co je vaším hlavním cílem – profesní kariéra nebo teď vládne hokej?
Ano, zatím úspěšně válčím v prvním ročníku. U mě osobně vládne hokej, ale kdybyste se zeptal zbytku rodiny, tak asi souhlasit nebudou. Každopádně bych rád práva dokončil, přece jen hokejová kariéra netrvá u každého tak dlouho jako u pana Jágra a stát se může cokoliv.

S opatřeními kvůli koronaviru a omezeným počtem hráčů je asi příprava na novou sezonu dost zvláštní, že? Jak to vnímáte vy?
Opravdu nesnáším roušky! Nedá se v tom dýchat! (směje se) Líbilo se mi, že jsme ze začátku trénovali venku na vzduchu a v přírodě na Sletišti. Teď už můžeme být v posilovně, ale nesmíme do sprch, což je celkem nepříjemné.

Dojíždíte nebo bydlíte v Kladně?
Sehnal jsem si zde byt, ale stejně jsem každou středu a na víkend doma v „Mama“ hotelu.

Jaké jsou vůbec vaše hokejové mety, kam se koukáte?
Koukám se co nejvýš, na druhou stranu stojím nohama pevně na zemi, uvidíme, kam mě kariéra zavede.

Ve středu vám bude dvacet, jak oslavíte kulatiny?
Nejradši bych uspořádal party s kamarády, bohužel to asi budu muset přeložit na příští rok. Ale určitě nevynecháme rodinnou oslavu.

Jakub Štochl
Narozen: 13. května 2000 v Ústí nad Labem
Kluby: Slovan Ústí n./L., Chomutov, Kladno.
Úspěchy: Druhé místo na MČR krajů, semifinále extraligy st. dorostu (4. místo letos s Chomutovem).
Záliby kromě hokeje: Myslivost, rybolov, příroda, auta.
Oblíbená hudba: Ed Sheeran, Queen, Imagine Dragons, Eminem…
Oblíbený film: Pán prstenů, Hra o trůny, Kmotr…
Oblíbené jídlo a pití: Cider, steak, lasagne a cokoliv sladkého.