Že je poslední krok nejtěžší? Tohle klišé dokonale zapadá do kladenské cesty zpět do extraligy. Úterní krok byl jeden z nejzásadnějších, byť konečný štempl ještě parta Jaromíra Jágra a Tomáše Plekance musí na obálku s extraligovou adresou natisknout.

Budějovice byly valnou část zápasu nebezpečnější, lepší. Hrály jako o život, přitom s lehkostí. V šancích si naštěstí vedly jako celou baráž, byť Zdeněk Doležal domácí tradičně svými parádními trefami trápil. Za hosty skóroval jen on, to bylo málo.

Zápas se zlomil ve druhé třetině, kterou Kladno zahájilo ve stejné křeči, v jaké končilo tu první, přesto ji vyhrálo 3:1! Vše prolomil Antonín Melka, který v přesilovce zakončil skvělou souhru Plekance se Zikmundem. Akci ale zahájil Jágr, který se skvěle vrátil s Heřmanem a později byl ohodnocen za svou snahu i důležitými body. Nejdříve ale přišlo rychlé vyrovnání, to využil Doležal chyby Svedlunda, jenž v obraně musel zaskočit za Kehara. Ten po hrozivém zranění z pátku obětavě nastoupil, ale měl bolesti a musel z placu.

Inkasovaná branka však Kladno neskolila. Jágr vydřel puk pro Lakose a jeho ránu tečoval dokonale Zikmund – 2:1. A po chvíli duo démonů přidalo vítěznou trefu – Plekanec obral o puk Kachyňu a Jágr jeho nahrávku dostal mezi Kváčovy betony.

Za stavu 3:1 se Kladenští navíc dozvěděli, že Pardubice otočily v Chomutově z 1:3 na 5:4, a měli klidnější pauzu. Brzy je probudil Doležal, který potrestal obrovskou chybu první lajny a zápas tak byl dramatem až do konce. Zejména Dochtor měl tutovku na vyrovnání, ale nedal, a když Jihočeši zkusili hru bez gólmana, velesváteční střelec Hořava vzal puk po hokejové hantýrce na vidle a bekhendem jistil tři body pro Rytíře. „Chyběly nám góly, na druhou stranu klukům nemohu kromě koncovky nic vytknout, protože jsme byli lepším týmem,“ ucedil viditelně naštvaný Václav Prospal, jemuž se nezdály v závěru zápasu některé domácí zákroky.

„Bohužel jsme dostali brzy gól a nebylo to nic jednoduchého, ale kluci to zvládli. Oddechl jsem si hodně a posílal jsem do nebe nejen prosby, ale všechno možné,“ usmál se kouč Kladna Jindřich Lidický a o postupu ještě nechtěl mluvit. „Ještě to není na sto procent. Může se stát leccos a já doufám, že se to nestane a že vyhrajeme v Budějovicích. Pak to teprve bude jisté,“ dodal.

Rytíři Kladno – Motor České Budějovice 4:2 (0:0, 3:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 30. Melka (Zikmund, Plekanec), 36. Zikmund (Lakos, Jágr), 37. Jágr (Plekanec), 59. P. Hořava – 32. Z. Doležal (M. Novák), 40. Z. Doležal (Gilbert). Rozhodčí: Hradil, Mrkva – Kis, Klouček. Vyloučení: 2:3, navíc Gilbert (ČB) na 10 min. Využití: 1:0. Diváků: 5028.

Rytíři Kladno: Cikánek – Říha, Kehar (28. Svedlund), Nash, Zajíc, P. Hořava, Lakos – Jágr, Plekanec, Zikmund – Redlich, Vampola, Strnad – Jelínek, Machač, Melka – Hajný, T. Kaut, Š. Bláha.

České Budějovice: Kváča – Plášil, M. Jandus, Vydarený, Kachyňa, Kutlák, Prospal ml. – M. Novák, Gilbert, Z. Doležal – Beránek, Doktor, P. Novák – Karabáček, Šimánek, Babka – Čermák, Přikryl, Heřman – Dančišin.