Právě zranění jeho kariéru přibrzdila. V posledních pěti sezonách měl třicetiletý útočník prakticky neustále se zraněními potíže. Obvykle se dal dohromady dříve, než se čekalo, a tak odehraných utkání nemá až tak málo, nicméně jeho jméno mezi manažery šlo dolů.

Ani stavitel loňského kladenského kádru Milan Volf s Hornou riskovat nechtěl, a tak hráč. O něhož před rokem a půl hodně usilovala Plzeň (předtím Sparta, která cukla kvůli zraněním a před lety také Třinec), odešel do prvoligového Chomutova.

Počet odehraných duelů v dresu Severočechů je ale tristní – tři. Všechny v play off, předtím jich deset stihl na hostování v Kadani, kde se rozehrával po zmíněném zranění stehenního svalu. „Bylo to asi nejhorší zranění v mojí kariéře. Uspěchal jsem ale léčbu a to samozřejmě nebylo dobře. Pár zápasů jsem sice odehrál, ale bolelo to pořád. Nemohl jsem bruslit, což je pro můj herní styl rozhodující,“ vzpomíná Horna na uplynulou sezonu.

Trablům navíc nebyl konec. Při cvičení Horna příliš zatížil při skokových cvičeních koleno a utrhl si meniskus. „Tělo ještě nebylo připraveno na takovou zátěž. Naštěstí už byl konec sezony, doktor Holíbka mi u sebe v Olomouci koleno, které mě trápilo dlouho, opravil a už sedm týdnů jsem v pořádku. A jsem v plné přípravě, dokonce mám lepší zátěžové testy než před zraněními,“ tvrdí rychlonohý střelec.

Mrzelo ho, že Chomutovu nemohl více pomoci, na druhou stranu je ale rád, že s ním vedení ekonomicky silného, ale jen prvoligového týmu, přestalo počítat. „Ten rozdíl mezi soutěžemi je příliš citelný. Kdo říká něco jiného, nemá pravdu. Když přijedete někam do Chrudimi nebo tak, chybí zde absolutně všechno, co vám nabídne extraliga. Nejen kvalita, ale i atmosféra. Poznal jsem, že dokud to půjde, chci hrát nejvyšší soutěž,“ je rozhodnutý trojnásobný reprezentant a bývalý juniorský mistr světa.

Nabízí se samozřejmě otázka, zda Hornu neosloví k návratu nové kladenské vedení. Zda nový manažer bude opatrný či dá na to, že Horna, přestože párkrát z klubu odešel, tak se vždy rád vrátil a nejlepší hokej zahrál vždycky v Kladně. „Probírali jsme to i s mým agentem, ale ani on sám přesně neví, kdo bude v čele kladenského klubu stát. Ale návratu bych se určitě nebránil. S klukama z týmu jsem se o tom bavil a chtěli by také. Máte pravdu, že většinu kariéry jsem strávil tady a hrál tady nejlépe. Odešel jsem hlavně kvůli nějakým nesrovnalostem s bývalým manažerem,“ dodal Tomáš Horna.

Ten se naštěstí nepostavil proti rodnému Kladnu v baráži. Kladno do ní nespadlo, Chomutov do ní nepostoupil. A Horna stejně nehrál. „Na jednu stranu mě mrzí, že to s Chomutovem nevyšlo, byl to cíl týmu. Na druhou by to pro mě bylo neskutečně těžké, to mi věřte,“ dodal důrazný bijec.

Tomáš Horna

Narozen: 20.11. 1980 v Kladně.

Sport: Lední hokej.

Úspěchy: titul mistra světa hráčů do 20 let (2000), 3× reprezentoval Českou republiku dospělých, vítěz Zlaté helmy (2008).

Extraliga: 12 sezon, 453 zápasů (90 gólů a 53 asistencí) + 17 zápasů v play off (4+2), 11 utkání baráže (2+1).

Zranění: Obě kolena, otřes mozku, ale také prasklý stehenní sval a čelist.