I když měl ke své obvyklé pohodě daleko a mohlo se zdát, že je v něm i frustrace z prohraného zápasu, čtyřicetiletý útočník po cestě do kabiny neodmítl ani jednu žádost o autogram a nakonec ani zástup novinářů. „Rozhodly přesilovky. Oni dvě z osmi využili, my jednu. Myslím, že to byla hned ta první. První přesilovka za padesát minut, to je docela směšné. Nebrečím tady, ale taková je realita," řekl Jágr.

Na vítkovickém ledě se mu dnes moc volně nedýchalo. Od prvního střídání měl přiděleného „bodyguarda". Nejčastěji s ním po ledě kroužil slovenský hromotluk Peter Húževka, který z Jágra nespustil oči.

„Oni hráli osobní hru, jeden hráč se mnou pořád jezdil, ale jde mi spíše o to, že když rozhodčí nebudou pískat bránění hráče, který nemá puk, je těžké se nějak prosadit. V NHL tenhle styl hokeje nejde hrát, protože když nemáš puk, a hráč ti dá na tělo hokejku, je to nedovolené bránění. Píská se tu jinak, musíme si na to zvyknout," řekl Jágr.

Podle něj však na současný trend rozhodčích doplatí český hokej. „Ten trend je jen tady, nemyslím si, že by byl v mezinárodním hokeji. Pak v něm máme problémy," řekl Jágr. „V Americe to změnili po první stávce. První dva měsíce pískali všechno a hráči si museli zvyknout. Myslím, že hokej by byl daleko více atraktivnější. Ale nikomu nic nevyčítám. Rozhodčí to mají těžké, hokej je rychlejší. Ale většinou si stěžují vždycky ti, co prohrajou," prohodil s úsměvem.

I přes těsnou obranu Jágr deseti tisícům diváků ve vyprodané ostravské hale ukázal, že je pořád formát. Kromě gólu a přihrávky vytvořil řadu dalších brankových situacích a před svou trefou v přesilovce pět na tři zaujal i kreslením herní situace na tabuli v oddechovém čase.

„Vyšlo to přesně, jak jsem si to nakreslil," usmál se. „Přesilovky pět na tři moc nenacvičujeme, já jsem navíc s klukama před zápasem měl jenom jeden trénink. Šlo jen o to si to říct," dodal na vysvětlenou.

Kladno ve Vítkovicích dvakrát vedlo, ale nakonec odjelo s prázdnou. Jágr zápas přirovnal k situaci v zámoří, kde znovu zkrachovalo jednání o kolektivní smlouvě. „Jako náš zápas, nahoru-dolů. Nejhorší je ta nejistota. Jestli se připravovat nebo ne, jestli se balit nebo ne, to je pro mě momentálně nejhorší. Protože jestli se to podepíše, do tří dnů musíš být někde. A to není jednoduché," doplnil Jágr.

JÁGR V AKCI

0. minuta – Jágr přichází do ostravské ČEZ Arény jako poslední z kladenských Rytířů. Bez helmy se ještě při vstupu na led pokřižuje.

1. minuta – Húževka se od Jágra nehne ani na krok. Je tady osobní obrana.
10. minuta – Jágr přihrává zpoza branky do ideální pozice Plekancovi. Šindelář se ale prostřelit nenechá.
25. minuta – Jágr svým typickým způsobem vybruslí mezi dvěmi vítkovickými před Šindeláře, který jeho střelu mezi betony chytá. Fauluje ho u toho Húževka, kterému ale sekeru vrací, a na trestnou lavici odcházejí oba.
27. minuta – Jágr naskakuje z trestné lavice, okamžitě posílá po mantinelu pas na Plekance, který trefuje přesně k pravé tyči – 0:1.
35. minuta – Jágr před vlastní brankou přerušuje nápor Vítkovic a nedovoleně zastavuje do šance se deroucího Klimka. Dostává dvě minuty za hákování.
36. minuta – Jágr sleduje z trestné lavice hrubku Bartánuse, který si dává v přesilovce po špatném vyhození z rohu kluziště vlastní gól. Ten je připsán Plekancovi – 1:2.
40. minuta – V přesilovce přihrává Jágr od pravého mantinelu mezi kruhy na Hlaváče, který ale Šindeláře nepřekonává a chytá se za hlavu.
46. minuta – Jágr sám v oddechovém čase maluje na ceduli plán, jak se bude hrát 46 sekund trvající přesilovka pět na tři. Na její využití potřebuje pouze osm vteřin – 3:3.
60. minuta – Jágr to zkouší v power play zpoza obránce, ale Šindelář je pozorný.

JÁGR POD LUPOU

Střely: 5

Střely v přesilovce: 1

Střely v oslabení: 0

Střely celkem: 6

Čas na ledě: 14:28

Čas na ledě v přesilovce: 3:51

Čas na ledě v oslabení: 0:25

Čas celkem: 18:44

Trestné minuty: 4

Kanadské bodování: 1+1

Statistika +/-: +1