„Vyrostli jsme na maloměstech devadesátých let, kde se za největší hrdiny považoval Jágr s Haškem. Každej chtěl být jako oni a odejít do světa… Věnováno všem klukům a holkám, ze kterých se nestal slavnej hokejista,“ píšou autoři ve věnování své nové publikace. Na dalších stranách pak rozehrávají příběh legendárního hokejisty od jeho narození až po rok 2001 a konec Jágrova angažmá v Pittsburghu.

Nápad se urodil v hlavě scénáristy a spisovatele Lukáše Csicselyho a vizuální podobu mu dal ilustrátor Vojtěch Šeda. Společně tak vytvořili superhrdinský komiks nebo také rytířský epos, jak svoje dílo nazývají.

Hokejová extraliga: Rytíři Kladno - Kometa Brno. Marek Račuk
Jágrův gól? To bylo jak před třiceti lety, smál se Marek Račuk

„Místo svatého grálu je tu Stanley Cup, místo meče hokejka a místo brnění hokejová výstroj. Vztah Jágra s Mariem Lemieuxem je pak paralelou k tomu, jak žák přerostl svého učitele,“ vypočítává Csicsely prvky starých rytířských eposů, které se v komiksu objevují. Kniha vznikla bez účasti Jaromíra Jágra, legendární hokejista o ní ale ví a s jejím vydáním souhlasil. Sám už jeden výtisk dokonce vlastní a oba tvůrci čekají na jeho hodnocení.

A v čem se pojetí Jágrova příběhu liší oproti dosud vydaným knihám? Neklade si za cíl biograficky vylíčit život známého hráče. Díky vizuálnímu ztvárnění naopak kombinuje reálná fakta s představivostí autorů. „Hraje tady velikou roli fantazie a inspirace z akčních komiksů. Psal jsem to tak, aby se to líbilo mému dvanáctiletému já,“ vysvětluje Csicsely.

První finále Chance ligy: Kladno - Jihlava, Jaromír Jágr
Ocenění pro Jaromíra Jágra. Získal evropskou cenu za celoživotní přínos

„Styl kresby trochu vychází ze sportovních komiksů Hrdinové, na kterých jsem dělal v minulosti. Aby akční scény ze zápasů působily co nejuvěřitelněji, sledoval jsem reálné dobové záběry,“ popisuje Šeda, který v roce 2019 bodoval se svou knihou 1918 aneb Jak jsem dal gól přes celé Československo i v prestižní Magnesii Liteře.

Autoři svým počinem vzdali hold Jaromíru Jágrovi krátce před jeho padesátými narozeninami. Slavný hokejista se tak zařadil po bok sportovních legend Věry Čáslavské a Emila Zátopka, jejichž osudy byly rovněž zpracovány do podoby komiksu. „V této knize si něco najde široké spektrum čtenářů. Líbí se mi zejména to, jak tvůrci dokázali spojit zábavnou část s faktickou správností,“ uvedl kmotr knihy Michal Dusík, který novému dílu popřál mnoho spokojených čtenářů.

FILIP ARDON