"Pokud bych nevěděl, jak dál, tak je i možnost, že bych to položil. Ale budu se snažit udělat maximum, aby hokej na Kladně zůstal a my se co nejdříve vrátili do extraligy," uvedl Jágr.

Jágr netají, že řídit klub je velice obtížné, navíc na dálku ze zámoří. "Ono je to složité, i když tu jsi," řekl dnes novináHokejista Jaromír Jágr spřádá plány, jak dostat Kladno po sestupu co nejdříve zpět do extraligy.

Držitel 70 procent akcií jedná s vedením města, které by mohlo do klubu vlastnicky vstoupit ještě o něco více. "Naposledy jsem byl na městě, než jsem odlétal na dovolenou. Pokud mám správné informace, tak od města byl předložený určitý návrh odkoupení nějakých procent. Já si to musím rozmyslet a teprve uvidím, jak budu postupovat dál," řekl Jágr.

Byl jste v Americe na dovolené, ale také jste tam trénoval. Nelákalo vás nějakou dobu jen odpočívat?
Samozřejmě i já bych si rád odpočinul, ale během své kariéry jsem zjistil, že s postupujícím věkem je to čím dál těžší, protože pak zase nejde tělo nastartovat. Proto jsem se přes léto snažil udržet v kondici. Není to sice jako trénink s týmem, to je přece jen něco jiného, ale i tak chci být co nejlépe připravený na další sezonu.

Co od ní čekáte? Zámořský magazín The Hockey News tipoval, že v příštím ročníku NHL zaznamenáte 60 bodů a mezi Čechy budete až třetí…
Vážně? S tím se bude muset něco udělat. (smích) Uvidíme. Myslím, že budeme mít kvalitnější mužstvo než v minulé sezoně, snad budu stejně vytěžovaný, protože to mi vyhovuje. Tyhle předpovědi jsou jedna věc, ale realita úplně jiná.

V New Jersey teď bude hrát
i Martin Havlát, jak jste uvítal jeho příchod?
Nejvíc záleží na Martinovi samotném. Od New Jersey dostal šanci a je na něm, jak ji využije. Poslední dobou se mu moc nevedlo, i kvůli tomu, že byl často zraněný. Nejdůležitější pro něj bude vydržet celý rok zdravý a snad se pak dostane tam, kam patří, tedy do první nebo druhé lajny.

Petr Nedvěd čerstvě definitivně oznámil, že už s hokejem končí. Jaký je to pocit, když vaši bývalí spoluhráči jeden po druhém ukončují kariéru?
V tom mém lese se kácí už asi deset let. (smích) Já se zatím držím. Nejdůležitější je, aby mě to pořád bavilo, pak je klíčové zdraví. Bez toho to ve vrcholovém sportu nejde. Obzvlášť v mém věku je strašně těžké se po zranění dostávat zpátky do formy.

Po letošním mistrovství světa 
v Minsku jste řekl, že končíte 
v reprezentaci. Nerozmyslel jste si to během dovolené?
Abych pravdu řekl, tak od toho mistrovství světa, po kterém jsem o tom mluvil, jsem o reprezentaci dva měsíce nepřemýšlel. Furt platí to, co jsem řekl.

Pojďme ke Kladnu. Jak těžké je skloubit roli hráče a majitele klubu?
Je to těžké tady odtud, takže na dálku je to ještě těžší. (odmlčí se) Udělám všechno pro to, aby se Kladno vrátilo do extraligy. Ale nepůjde to bez podpory města, velkých sponzorů, kteří na Kladně nejsou, a také bez fanoušků. Ti všichni křičí, jak by se to mělo dělat, ale měli jsme nejmenší návštěvnost v extralize. Bez téhle podpory je to fakt těžké.

Nelitujete někdy, že jste se Kladna před pár lety ujal?
Tehdy to nebylo tak, že bych po tom toužil. Bylo mi to předáno. Táta to dělal osmnáct let a už nechtěl pokračovat. Doplácel na to z vlastního, protože ti sponzoři tam prostě nejsou. Já jsem byl jediná možnost, jak extraligu na Kladně udržet, protože o licenci tehdy velmi stál Chomutov a ten prodej byl skoro hotový. Takhle jsem do toho byl vtažen.

Neuvažoval jste letos naopak vy, že byste licenci od někoho koupil a Kladno by tak zůstalo 
v nejvyšší soutěži?
To je těžké… Zaprvé by tu musel být někdo, kdo by chtěl licenci prodat. A hlavně – já věřím, že když uděláš průšvih a někdo to za tebe zalepí, tak si toho nebudeš tak vážit. Člověk si to prostě musí vylízat 
a pak si toho začne vážit. To bylo vidět letos v baráži – hráči Olomouce nebo Mladé Boleslavi strašně chtěli nahoru, věděli, že extraliga není samozřejmost. Naopak Kladenští si neuvědomili, že mají co ztratit. Pak to pochopili, ale už bylo moc pozdě.

Věříte, že je v silách současného Kladna se do extraligy rychle vrátit?
Věřím, že ano. Jádro týmu zůstalo pohromadě, něco ještě doplníme. Vypadá to, že asi budeme zmenšovat kluziště 
a podle toho vybereme posily. Když se spadlo dolů, možná si teď lidi budou hokeje na Kladně vážit víc. Jak jsem říkal, teď vidí, že extraliga není samozřejmost.

Jaromír Jágr