Nejslavnější český hráč v zemi, kde působil v posledních letech, ještě potřeboval v Omsku zařídit pár drobností, aby se vrátil ve středu dopoledne. „Vzbudila mě právě tahle zpráva, vůbec jsem nevěděl, co se děje a byl jsem v šoku. Pak se mi to samozřejmě rozleželo v hlavě a začal jsem o tom přemýšlet. Co k tomu říct? Každý to vnímá a prožívá jinak, každý měl k těm klukům jiný vztah. Ale pro všechny je to strašná zpráva,“ řekl Jágr na klubových stránkách Rytířů Kladno, jimž poskytl obsáhlý rozhovor.

Jágr v něm zejména vyjadřuje soustrast pozůstalým obětí a jasně říká, že jen díky těmto špatným zprávám lidé zajímající se o sport poznají, jak nedůležité jsou výsledky či tituly ve srovnání s hodnotou lidského života. „Honza Marek s Karlem Rachůnkem nám pomohli před dvěma lety k titulu mistrů světa. Měli tam oba obrovskou zásluhu na tom, že jsme vyhráli. Honza proměněnými nájezdy a Karel gólem proti Švédsku. Ale tady vidíš, že to vlastně není vůbec důležité,“ hlesl Jágr a nabídl i srovnání s fotbalem.

„Před pár dny se mluvilo o tragédii, když fotbalisté prohráli o tři góly v Norsku. Co to je, když to srovnáš s tím, co se stalo včera. To je tragédie! Věci by se měly nazývat správným jménem. Vždycky by si měl člověk uvědomit, o čem mluví. Sport je pořád jenom sport a porážka v něm není žádná tragédie. To je směšné. Nebo, jak se hádají přes noviny, zda je trenér špatnej nebo dobrej. A to není jenom ve sportu, takových věcí jsou miliony. Je smutné, že my lidi se dokážeme dát dohromady jenom, když se stane nějaká tragédie. Ať to byly záplavy, ať to bylo 11. září nebo ten hrozný včerejšek. Najednou soucítíme všichni a táhneme za jeden provaz. Ale když je všechno v pořádku a nic se neděje, tak je tolik svinstev na světě,“ řekla slavná osmašedesátka klubovému serveru.

Právě Jágr před nedávnem také jednu tragédii zažil, když ještě v Omsku jeho mladý spoluhráč Čerepanov zemřel vlastně na střídačce. Porovnávat to ale nechtěl. „To je těžké, i když to jsou podobné situace. Tam jsem byl tenkrát přímo u toho, když Čerepanov umíral. A tyhle kluky jsem zase znal daleko delší dobu. Vím ale dobře, jak nás to tenkrát ovlivnilo, celý tým. Nebylo to vůbec jednoduché. A tady zemřelo celé mužstvo během chvilky.“

Šéfa kladenského klubu, který odehraje příští sezonu v americké Philadelphii, čekají také lety, za posledních dvacet let je na ně ale zvyklý hodně. Hodně jich absolvoval také v Rusku, nicméně hodnotit kvalitu místních spojů také moc nechtěl. Už proto, že většinu letů prospí a usíná ještě před startem. „Každé město tam má svoje letiště, ale nejsou taková, která si lidi představují. Třeba zrovna v Jaroslavli to je rozjezdová dráha s budkou. Na jednu stranu mi to vyhovovalo, protože když jsme tam hráli, tak tam nebyly žádné kontroly, šli jsme rovnou ze silnice do letadla. Ale nemyslím si, že to je příčina té katastrofy. I když nevím. Z mého laického pohledu ty rozjezdové dráhy jsou na takových letištích krátké. Na velkém letišti může letadlo rychlost ke startu nabrat, kdežto třeba v Jaroslavli určitě ne. Taky mě napadlo, že když letěli do Minsku, že měli mít podle mezinárodních pravidel větší letadlo než pro vnitrostátní lety. Aspoň my jsme to tak v Omsku mívali, že do Rigy nebo do Minsku jsme měli vždycky daleko větší letadlo než na zápasy v Rusku. Ale takové větší letadlo potřebuje zase daleko větší rozjezd,“ popisoval Jágr, podle něhož tím pokračování ruské nejvyšší soutěže ohroženo nebude. „Spousta lidí si řekne něco teď, a něco jiného třeba za rok, kdy už to nebude v tak živé paměti. Pokud bude chtít hráč vydělat peníze, a bude se rozmýšlet mezi KHL a farmou v Americe, tak na to asi zapomene, když už historie nebude tak čerstvá.“

Jágr však hlavně několikrát zopakoval svou soustrast pozůstalým. Ne český hokejový národ, ale zejména oni trpí ztrátou svých nejbližších. „Věřím, že se my hokejisté všichni postavíme k věci správně, v tom není problém. Stejně jako český i ruský svaz. Ale to už těm klukům životy nevrátí. Smutek jejich nejbližších taky nyní nic neutiší, je to hrozné. Pro rodiny, manželky, děti, rodiče, hrůza. To si ani nedokážu představit jakou bolest, jaký smutek pociťují,“ dodal Jaromír Jágr.