Nejproduktivnějším hráčem Kladenských byl s 19 body Jan Kloz, nejlepším střelcem s 12 góly David Tůma a statistice plus/minus vévodil se skóre +16 Petr Štindl. Jak si ale kladenští Rytíři vedli ve statistikách, které jsou sledovány méně či vůbec?

CORSI

Mezi méně sledované ukazatele patří novinka letošní sezony a doslova hit v moderních statistikách – takzvané Corsi. Cílem Corsi je sledování střelecké převahy za jednotlivé hráče. Pro toto srovnání využívá střeleckých pokusů, tedy střel na branku, mimo ni, i zblokovaných ran. Statistika v tomto případě nesleduje kdo vystřelil, ale eviduje hráče na ledě během střeleckého pokusu a pouze při hře pět proti pěti.

Výsledkem je podíl ukazující poměr mezi střeleckými pokusy vyslanými na soupeřovu bránu ku všem střeleckým pokusům při účasti jednotlivých hráčů na ledě.


Pro grafické zobrazení Corsi se často využívá graf znázorňující střelecké pokusy pro tým a proti týmu. Dále se zobrazuje v grafu přímka ukazující stejný počet střeleckých pokusů vlastních a soupeřových. Hráči, kteří se nacházejí nad touto osou, tak byli u více vlastních šancí a lze je tedy hodnotit pozitivně.

A kdo si tedy vedl dobře? Jednoznačným tahounem dle Corsi je uničovský rodák Matěj Pekr. Ve chvíli, kdy byl Pekr na ledě v plném počtu hráčů, letělo ke gólmanovi soupeře celých 63,15 % střeleckých pokusů. Velmi dobře si také vedla ostřílená dvojice Kloz – Tůma či Švéd Johan Lorraine. Jediným hráčem, který byl na ledě při více střeleckých pokusech soupeře, byl mladičký Václav Veber, který se ale do A týmu vešel jen v sedmi zápasech.

Corsi hodnocení Rytířů KladnoZdroj: Jan Šejhl

ČÍ TRESTY SOUPEŘ POTRESTAL?

Je zajímavostí statistik trestů, že v žádném letošním zápase WSM ligy neobdržela trest hráčská lavice. Trenéři tak byli ušetřeni výběru, koho v takovém případě na lavici hanby odeslat. Co by jim poradily statistiky? Volba by mohla padnout například na Tomáše Kauta, který již obdržel sedm dvouminutových trestů, slovinského reprezentanta Jurije Repeho s šesti tresty či Patrika Machače, který si připsal trestů pět, přičemž žádný z těchto trestů soupeř nepotrestal.Naopak nelze doporučit odeslání Matěje Pekra, který obdržel pět trestů a rovnou ve třech případech nevydržel na trestné lavici až do jejich konce. Zpozornit by fanoušci měli taktéž při trestech Romana Přikryla (pět gólů při dvanácti trestech) či Martina Kehara (dva góly při pěti trestech).

KDY PADÁ NEJVÍCE BRANEK?

Možná by vás napadlo, že nejvíce gólů padne v posledních minutách, kdy se jeden z týmů snaží dohnat, co během zápasu ztratil, či druhý tým využívá otevřené obrany nebo dokonce odkryté brány a pečetí svůj výsledek.

Platí to však?

Uvažujme nyní pětiminutové úseky. Pak to platí jen z poloviny. Kladenští opravdu nejvíce inkasují v posledních pěti minutách, a to konkrétně již v osmi případech. Sami dali v poslední pětiminutovce sedm gólů.

Lepší pětiminutovky však měli rovnou tři. Nejvíce Rytířům sedí vstup do druhé třetiny, kdy mezi 21. a 25. minutou dostali puk do branky rovnou desetkrát. Velmi dobře se jim vede též mezi 26. a 30. či 41. až 45. minutou, kdy vsítili shodně po devíti brankách. Přívětivě pro kladenský tým vypadá taktéž poslední pětiminutovka první třetiny, kdy inkasovali pouze jediný gól.A která minuta byla z pohledu gólů nejzajímavější? Čtyřicátá třetí!

V ní Kladenští vstřelili rovných pět branek a inkasovali třikrát. Pro Rytíře to tak byly nejlepší minuty.

Góly Kladna podle času za 26 kol WSM ligyZdroj: Jan Šejhl
KOLIK GÓLŮ STAČÍ NA VÍTĚZSTVÍ?

Čtyři! Tým z Kladna se letos nedostal do žádné výrazné přestřelky. Proto pokud se mu povedlo skórovat čtyřikrát či vícekrát, odnesl si z utkání vždy všechny body. Při třech vstřelených brankách již úspěšnost měřená v počtu tříbodových vítězství klesla na 57 % (tedy 4 vítězství ze 7 takových utkání). Bez šance na body však Rytíři nebyli ani v utkáních, kdy dosáhli pouze jedné branky. Z čtyř takových utkání dotáhli utkání do prodloužení.

U obdržených branek lze říct, že ve 100 % Kladenští vyhráli pouze tehdy, když nedostali ani jednu branku. Naopak pohromou bylo inkasování čtyř či více gólů a z takových utkání si neodnesli ani jeden bod. Dlužno dodat, že tyto situace, vyjma utkání s Havířovem, vždy nastaly jen na venkovních hřištích.

Jan ŠEJHL