Průřez hokejové kariéry Tomáš Plekance nabídla v den jeho čtyřicetin snad všechna média. Co ale nedokázala zachytit je fotbalová kariéra kapitána Rytířů, kterou mám z bezprostřední blízkosti zmapovanou já. Je svým způsobem s podivem, že zapřisáhlý odpůrce běhu má odehráno hodně desítek utkání. A některá byla o body!

Za vším stáli Tomášovi rodiče. Podotknu důležitou věc - rozumní, neambiciózní rodiče. Jejich zásluhou byl neustále vtažen do sportovního dění. Po konci hokejové sezony ho ještě jako mladšího žáka přivedli k nám na stadion kladenského Nova, kde nejen v rámci tréninků polykal kvanta prachu ze škvárového povrchu. Možná, že i tady v tvrdých podmínkách skromného klubu získával odolnost.

Už nevím kolik let strávil v dresu oddílu od kasáren, co ale vím jistě je, že už tenkrát vynikal technikou a strašnou ránou. A to patřil mezi hráče menšího vzrůstu. S Tomášem na hřišti byl tým hrající krajský přebor silnější. Zvládal vše, i když se křížila hokejová sezona s fotbalovou.

Zdroj: Deník/ Rudolf Muzika

Už jako hráč Montrealu nastupoval po návratu ze zámoří za tým rádia Relax, s kterým odehrál na vesnicích mnoho desítek zápasů a vůbec mu nevadila moje filozofie hrajícího trenéra založená na faktu, že diváci nejsou zvědavi na výhru hostů, proto naše utkání většinou končila divokou remízou. Podstatné bylo, že si všichni zahráli a bavili lidi. V rádiové kabině se střetával s kamarádem Ladislavem Vlčkem. Na hřišti jsme tak mívali dva juniorské mistry světa.

Také tady vynikala Tomášova technika a střela. Pochopitelně byl tahákem i pro diváky, jimž nikdy neodmítl autogram. Cenil jsem si, že to měl nastavené jako u hokejového národního týmu. Když mohl, přijel.

Později se uskutečnil jeho jediný fotbalový přestup. Jednou po návratu z Kanady se ozval s prosbou, zda je ještě členem Nova, a jak to udělat, aby mohl hrát za Spartu. Ne letenskou, nýbrž dřetovickou. Přestup roku ho stál podepsanou hokejku. Jinak v odstupném pro mateřský klub nelétal ani halíř.

Dnes je Tomáš volným hráčem a pokud po něm někdo sáhne, musí počítat s tím, že senioři toho při nákupu v obchodním řetězci naběhají víc než on za devadesát minut na hřišti.

Že však vstřelí pár gólů za sezonu, tím si mohou být jisti.

Meteor Pletený Újezd slavil na svém hřišti devadesátiny. Mezi gratulanty byl i výběr radia Relax v čele s hokejistou Montrealu Tomášem Plekancem.Meteor Pletený Újezd slavil na svém hřišti devadesátiny. Mezi gratulanty byl i výběr radia Relax v čele s hokejistou Montrealu Tomášem Plekancem.Zdroj: Deník/ Rudolf Muzika