Zápas skončil pro talentovaný kladenský tým tryznou, fanoušci zuřili. Jejich tým vedl s Olomoucí po domácích duelech 2:0, ale pak venku dvakrát prohrál a nezvládl ani rozhodující bitvu doma, kde se sice několikrát vylízal z nepříznivého stavu, ale v penaltovém rozstřelu neuspěl ani jeden z pěti hráčů a slavili Hanáci.

„Ale já se podívám rád, koukal jsem i na Spartu s Vítkovicemi. Je fajn si připomenout naše časy a hlavně se směju, když vidím tehdejší brankáře. Bříza, Čapek i Eda Turek, to byly hrozný tyčky,“ směje se tehdejší opora Kladna a reprezentační obránce Drahomír Kadlec a doufá, že ho z práce včas uvolní jeho někdejší spoluhráč Vladimír Kameš.

Kadlec se na jaře 1994 vrátil na play off z německého angažmá v Kaufbeurenu, pravidla to dovolovala. Olomouc se takhle posílila ještě víc, zejména obránce Josef Řezníček (dnes šéf extraligy) a Jiří Dopita byly velkými jmény.

close Přestávku vyplnil Drahomír Kadlec …relaxací // Hvězdy Kladna - Česká republika legendy 3:4 (sn), utkání na oslavu 60. narozenin Milana Nového info Zdroj: Foto: Bohumil Kučera zoom_in

Rozhodující zápas v Kladně byl obrovskou reklamou na hokej, zejména pak první třetina. Domácí brankář Jaroslav Kameš nechytil za úvodních 12 minut snad žádnou střelu, dvakrát ho překonal i ex- Zdeněk Eichenmann, ten večer jediný spokojený Kladeňák.

Trenéři poté Kameše nahradili mladým Martinem Chladem a co jejich tým nezvládal v obraně, to se mu vedlo v útoku. Do konce třetiny nečekaně dost spoře zaplněný zimák (kvůli TV přenosu nedorazilo ani pět tisíc diváků) ještě dvakrát explodoval a bylo vyrovnáno. „Byl to blázinec na ledě, po kterém se leccos říkalo. Jenže já o tom moc nevěděl. Tehdy jsem se vrátil z Německa a šlo to mimo mě. Jak to bylo, na to se diváci mohou kouknout večer v televizi,“ uculuje se Kadlec.

Sám devět minut před koncem za stavu 4:5 při dvojnásobné přesilovce vypálil od modré a jeho pokus dotlačil do brány Josef Zajíc. Byla to poslední kladenská radost ten večer, protože v prodloužení už domácí Pavla Cagaše v bráně Olomouce nepřekonali a vychytal je i v nájezdech, které naopak suverénně proměnili Dopita a Čikl.

Radovala se Olomouc, která přejela ve finále i Pardubice a získala svůj jediný mistrovský titul.

Naopak Kladno s talenty jako Patera, Vejvoda (M. Procházka kvůli zranění ze série s Litvínovem nehrál), Eliáš, Ton, Kaberle, L. Procházka, Veber nebo Kruliš muselo vzít zavděk bronzovými medailemi, které vybojovalo v sérii se Spartou.

„Mrzelo nás to, ale pro mě to bylo asi trochu jiné v tom, že jsem si přijel prodloužit sezonu, která pak skončila stejně blbě na mistrovství světa v Itálii,“ vybavuje si Drahomír Kadlec, který byl vždycky k okolí hodně přímý, ale tady do týmu přes různá podezření nijak nezasáhl. „Dělejte nějaká extempore, když nic nevíte. Později jsem sice jeden takový problém zažil při angažmá v Opavě, tak jsem si to s dotyčným brankářem vyřídil jako chlap s chlapem a byl klid. Jmenovat ho nebudu,“ mávl rukou Drahomír Kadlec.

My dodejme, že když v Opavě hrál, v týmu s ním působil jako hlavní brankář Pavel Cagaš…

5. semifinále - 2. dubna 1994

HC KLADNO - HC OLOMOUC 5:6 SN (4:4, 0:1, 1:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 03:49 Patrik Eliáš (Radek Gardoň), 08:14 Josef Zajíc (David Čermák, Radek Gardoň) PP1, 17:07 Pavel Patera (Petr Ton) PP1, 18:03 Jiří Beránek (Josef Zajíc, Milan Ruchař), 51:50 Josef Zajíc (Drahomír Kadlec, Radek Gardoň) PP1 - 01:32 Martin Smeták (Igor Čikl), 04:41 Zdeněk Eichenmann (Josef Řezníček), 06:32 Zdeněk Eichenmann (Josef Řezníček, Jaromír Látal) PP1, 11:02 Aleš Flašar (Igor Čikl), 30:25 Michal Černý (Jiří Dopita, Michal Slavík), 70:00 roz. náj. Jiří Dopita. Rozhodčí: František Rejthar - Jiří Brunclík, Alexandr Fedoročko. Vyloučení: 5:9 Využití: 3:1 Střely na branku: 37:27 (15:6/3, 8:11, 14:7, neuvedeno). Diváci: 4585.

Sestava Kladna: Kameš (od 11:02 Chlad) - Kruliš, Kaberle, Kadlec, Veber, L. Procházka, Kasík - Beránek, Zajíc ©, Mikolášek (od 15. Ruchař) - Čermák, Gardoň, Eliáš - Ton, Patera, Vejvoda.

Další zápas, který ČT přinese v rámci svých vzpomínkových přenosů, se bude Kladna týkat až 2. dubna a opět to nebude moc příjemná podívaná. Půjde o čtvrtfinále z roku 2005, kdy Kladno vedené Pavlem Paterou, Martinem Procházkou a Tomášem Kaberlem podlehlo 3:4 Pardubicím. Tady ale Středočeši favoritem nebyli.