Usednout do (pomyslného) křesla trenéra české hokejové reprezentace neslibuje pohodlné posezení. Na medaili se v tuzemsku čeká deset let a snad na každém rohu potkáte experty i „experty“, kteří přesně vědí, jak by se na to mělo jít. Jenže tlak spojený s funkcí šéfa nároďáku je tak obří, že poslední dobou se do ní chtělo už jen málokomu.

Přichází tak poprvé v historii cizinec, nepočítáme-li Kanaďana Mika Bucknu kdysi ve 30. a 40. letech. Kari Jalonen se včera poprvé představil veřejnosti ve své nové roli a hned uklidňoval tradičně nedůvěřivé domácí prostředí.

„Nebudu dělat velké změny, chci udržet identitu českého hokeje,“ prohlásil dvaašedesátiletý Fin na tiskové konferenci.

Přísný Seveřan s vizáží vysokoškolského profesora se i jinak snažil přesvědčit publikum, že rozhodně neplánuje učit tápající Česko hrát hokej. Hlavní cíl? Vrátit reprezentaci na vrchol. „Když jedete na šampionát, musí být jediným cílem zlato. Musíme snít. Nemůžu to slíbit, ale možné je všechno,“ řekl Jalonen s oficiálním optimismem.

Hokej se změnil, Česko nestíhá

Otázka je, zda velezkušeného a úspěšného kouče optimismus nepřejde, až se podrobněji rozhlédne po zdejších kluzištích (a jejich šerém zákulisí). Jalonen včera mluvil se zdvořilostí protřelého diplomata, přesto bylo znát, že si je vědom toho, že nevstupuje do rozkvetlého sadu.

„Hokej se změnil, je jiný, než býval. I my ho musíme lehce změnit,“ podotkl Jalonen. Jinými slovy – Česko nestíhá dohánět vývoj a za hokejovými velmocemi jen udýchaně pokulhává. „Analyzoval jsem si všechny olympijské zápasy. Viděl jsem tam spoustu pozitivních věcí, ale i ty, které potřebujeme trochu zlepšit,“ opatrně volil slova.

Ostuda na olympiádě v Pekingu (nároďák se nedostal ani do čtvrtfinále) stála místo Jalonenova ambiciózního předchůdce Filipa Pešána. Novému trenérovi pochopitelně nebude stačit jen mávnout kouzelnou hokejkou, podle finského gentlemana to ale ani není nutné. Rozdíly na velkých turnajích podle něj nejsou tak propastné.

„Mezi vítězi a poraženými je tenká čára. A drobné změny, o kterých jsem mluvil, by nám měly pomoci ocitnout se na správné straně,“ řekl Jalonen. Podaří se mu letos v rodném Finsku překročit onu tenkou čáru? Mistrovství světa v Helsinkách a v Tampere začíná už za dva měsíce.