„Je to ještě takové syrové. Nové prostředí, nová výstroj. Že bych se cítil úplně suprově, to ne, určitě se to ale bude časem lepšit," usmál se devětatřicetiletý odchovanec Kladna, ze které na začátku kariéry odehrál šest extraligových sezon.

Už několik let zpátky se před začátkem sezon mluvilo o tom, že se vracíte domů. Byly to pouze spekulace fanoušků nebo se to zakládalo na pravdě?
Samozřejmě jsem o návratu uvažoval už předtím, nikdy to ale nedopadlo. Jsem rád, že teď to vyšlo a strašně se na sezonu těším. Jsem rád, že jsem zpátky.

Přitom už se zdálo, že jste v Ostravě zakořenil!
V jednu chvíli to tak i vypadalo. Nakonec to dopadlo takhle a jsem za to rád.

Čtrnáct let jste patřil k velkým postavám vítkovického hokeje i extraligy, bylo těžké se rozloučit s prostředím či přáteli?
Strávili jsme tam kus života. Odchod nebyl jednoduchý a nechci už se vracet k tomu, jakým způsobem jsem tam skončil. Před očima mám pouze Kladno a nastávající sezonu.

Vyměnil jste vítkovického rytíře Vítka za kladenského Jágrova.
O tom mluví hlavně oba moji kluci. Doufám, že ten kladenský bude brzy stejně úspěšný.

Jak oni vnímají změnu prostředí? Jednomu je osm a druhému jedenáct. 
Musím říct, že se sem hodně těšili. Až nás to s manželkou překvapilo. Tím to pro nás bylo jednodušší. Pochopitelně hrají hokej.

Po letní proměně kádru je Kladno plné zkušených útočníků.
Doufám, že to je dobře. Uvidíme v září a hlavně aby forma vygradovala na konci sezony. Musíme v první řadě dělat dobrý kolektiv, jinak jsou tady výborní hráči.

Kdybyste měl tu moc, koho byste si přál do útoku?
O tom jsem vůbec nepřemýšlel. Byl jsem potřetí na ledě, navíc jsem tady nebyl patnáct šestnáct let, takže se potřebuji rozkoukat. Je tady o dost užší kluziště, takže ještě potřebuji dva tři týdny. Až pak budu přemýšlet o dalších věcech. Na úzkém hřišti jsem hrál ve Vsetíně a musím říct, že mi to vyhovovalo. Když si zvyknete, tak je to výhoda. Může se hrát útočný, nátlakový hokej. Jsem plný očekávání.

Jste na prahu první sezony v I. lize, co od ní čekáte?
Bude to pro mne všechno nové. V druhé nejvyšší soutěži jsem nehrál ani jedno utkání. Když ale Kladno přijelo třeba do Havířova, byl jsem se na něj podívat. Dnes i prvoligová mužstva hodně bruslí, takže to takový rozdíl nebude.

Trošku odbočím. V době kdy jste kapitánoval ve Vítkovicích, byl tři sezony kapitánem fotbalistů Ostravy jiný Kladeňák, Tomáš Marek. Zajímavá shoda náhod, ne?
Samozřejmě jsem ho vnímal, nepřemýšlel jsem ale o tom, že jsme oba kapitáni. Na Baník jsem chodil často, v poslední době ale moc ne. Byly doby, kdy jsem nevynechal jediný zápas.

Vzpomínám si, že váš otec byl výborným fotbalistou Lokomotivy Kladno.
Je to tak. Rodiče jsou také rádi, že jsme se po tolika letech vrátili domů. Jsou rádi, že budou mít vnoučata pořád doma, ne jen na pár týdnů. A že by je táta lákal na fotbal? Tak to ne.