Během zámořské kariéry prošel odchovanec Slaného a Kladna celky Toronta, Caroliny, Winnipegu a New Jersey. V současnosti čeká, zda mu zranění ruky dovolí pokračovat v přerušené kariéře.

Co vy a hokejbal? Neplánujete si přijít zahrát do oblasti nebo okresu?
Hokejbal je sice velice podobný hokeji, ale zatím jsem ho nikdy nevyzkoušel a ani to nemám v plánu. V každém případě mně běhání nevadí. Ale jak se říká: nikdy neříkej nikdy.

Prý jste sledoval zápas Kladna s Třebíčí. Nechtěl byste týmu pomoci, pokud už máte ruku v pořádku? Nebo je problémem i vaše pojistka, prý máte v NHL vysokou?
Byl jsem se na Kladně po dlouhé době podívat na utkání s Třebíčí. Samozřejmě má člověk nutkání pomoci Kladnu nebo se k hokeji vrátit, ale největším problémem je moje zápěstí, které mě stále omezuje a také bolí. Rytíři ve zmíněném utkání hráli opravdu výborný, útočný hokej s hezkými akcemi a góly. O to víc mě překvapila porážka v Ústí. Co se týče pojistky, samozřejmě existuje, ale stále je pro mne nejdůležitější zdraví.

Sledujete vaše kamarády v NHL? Určitě ano, kdo z nich vás nejvíc v sezoně překvapil? A jaké to vůbec bylo ve Winnipegu, kde jste se setkali bez Letců Voráčka a Gudase všichni?

Sleduji je všechny. Za Ondrou Pavelcem a Kubou Voráčkem jsem se byl před Vánoci i podívat. Kuba má skvělou sezonu a doufám, že jeho body a výkony dotáhnou Flyers do play off. U Ondry bylo očekávání, že bude krýt záda Lundquistovi, což se naplnilo. Věřím však, že do konce sezony odchytá více zápasů. Michaela Frolíka zbrzdilo zranění a doufám, že do konce sezony ještě nasbírá pár bodů a také se dostanou do play off. Zahrát si ve Winnipegu společně s dvěma nejlepšími kamarády bylo splnění jednoho ze snů. Nikdy jsem v to nedoufal, spíš jsme plánovali zahrát si společně na závěr kariéry na Kladně.

Kdyby to nevyšlo v NHL a byl by zájem z Kladna, byla by to jedna z možností pro vás pokračovat v hokeji?
V létě jsem o této možnosti mluvil s trenérem Pavlem Paterou, ale rovnou jsme se shodli, že zdraví je přednější. Samozřejmě bych si rád zahrál, avšak zraněná ruka mi to nedovolí. Bohužel.

Jak moc náročné je pro vás se držet v kondici, tak aby jste se mohl vrátit třeba ještě na vyšší úroveň – extraligu? Cítíte, že by jste měl ještě třeba na KHL nebo reprezentaci?
Abych pravdu řekl, není to nic snadného, když není porce zápasů a plnohodnotných tréninků. Ještě před rokem na jaře jsem tvrdě trénoval a chtěl jsem se samozřejmě vrátit zpět na led a na vrchol. Při trénincích se mi ale vracely komplikace se zápěstím. Proto jsem musel vynechat letní přípravu a nemohl se připojit k týmu, natož do zápasů. To ale neznamená, že kondici nemám, trénuji individuálně a více méně bych se po několika dnech mohl dostat na potřebnou úroveň.

Jak jste zvládl přechod ze zahraničí zpátky domů do Čech a dočasný sportovní důchod? Ovlivnilo vás to nějak psychicky?Psychika hraje u člověka velkou roli. Platí to i u mě, avšak nemohu koukat zpět, musím jít dál.

Co by jste dělal, kdyby jste již nemohl hrát hokej na nejvyšší úrovni? Už během kariéry jsem přemýšlel, co dál. Mám malou formu podnikání a ani v budoucnu bych nechtěl hokejové prostředí opustit, to znamená, že bych se rád věnoval třeba skautingu.

Můžete nám, vašim věrným fanouškům, přiblížit okolnosti bohužel nevydařené zkoušky v Coloradu?
Když jsem předloni podepisoval s Coloradem zkouškový kontrakt, nikdy by mě nenapadlo, že neprojdu zdravotní prohlídkou. Jelikož už jsem nějaká zranění měl, doufal jsem, že postupem času se mi srovná i zápěstí a budu moci pokračovat v NHL. Jenže Colorado nechtělo riskovat, komplikaci mého zranění.

Nabízí se otázka, jste nějak v kontaktu s Kladnem? S návratem JJ se to přeci víc než nabízí!
Jsem v kontaktu pouze s hráči, ne jako adept na posílení kádru. S Jardou bych si zase rád zahrál, nevidím to však reálně.

V některých rozhovorech zmiňujete bývalého spoluhráče z mládí Kazatele, který byl rovněž hokejový talent. S hokejem ale skončil. Co se vlastně stalo?
Michal byl velký talent, ne-li největší z nás. Jen je škoda, že ho v mládí ovlivnila zranění, která mu nedovolila jeho talent maximálně rozvinout. Koneckonců zranění mu také předčasně ukončilo hokejovou kariéru.

Kdyby jste zpětně mohl hodnotit, je nějaký moment v kariéře, kdybyste udělal něco jinak?
V tréninku, odchod do zámoří atd.?Asi bych nedělal nic jinak, než jsem udělal. Zranění a osudu stejně nejde předejít.

Máte chuť zkusit ještě NHL? Pomůžete Kladnu vrátit se do extraligy? Co v létě na Mácháč?
Myslím, že návrat do NHL je v oblasti sci-fi. Že se uvidíme na Mácháči je mnohem reálnější. Za Kladno si zahraji nejspíš jen nějakou exhibici za staré pány.

Mohl byste konkretizovat vaše zranění a jak k němu došlo?
Jedná se o plastiku zápěstních vazů pravé ruky. Došlo k tomu v utkání s Bostonem Bruins, kdy mě dohrál soupeř a jí si při nárazu přetrhl vazy.

Nepřeji vám konec kariéry, ale kdyby k němu došlo, co dál?
Samozřejmě by jednoho dne konec stejně přišel, teď alespoň mám čas rozvinout jiné aktivity.

Které sporty nejraději sledujete jako divák a láká vás trenérská práce?
Rád koukám na jakýkoli sport, nejraději ale na hokej a fotbal. V poslední době navštěvuji galavečery MMA, což jsou bojové sporty. Trenéřina mě momentálně neláká, avšak postupem času se jí třeba budu věnovat.

V době výluky NHL, kdy jste nastupoval za Kladno, jste hráli společně s JJ a Tomášem Plekancem nádherný hokej. K obnovené spolupráci v Kladně s ohledem na vaše zdraví už asi nedojde, viďte?
Bohužel je to tak. Jsou z toho už jen krásné vzpomínky. Víc společných hokejových zážitků už asi nepřidáme…

Když teď máte v plánu ukončit kariéru, zajistil vás hokej do budoucnosti a na koho v NHL nejraději vzpomínáte?
Doufám, že se dokážu uplatnit i v jiných sférách života. Vzpomínat budu celý život na celou kariéru. Co se týče NHL, měl jsem plno přátel mezi spoluhráči v Carolině.