„Sedm měsíců jsem nebyl na ledě, i proto pro mě bylo prvních pět zápasů dost těžkých. Ale už cítím mnohem lépe," přiznává Kaberle.

Vyhrál ve své kariéře skoro všechno. Stanley Cup s Bostonem (2011), světový titul ve Vídni (2005), v NHL platil za nejkvalitnější řídící jednotku přesilových her.

Teď tlačí káru Rytířů, s nimiž se dohodl na spolupráci do konce sezony. Pokud nepřijde laso z NHL.

„Vždycky jsem se doma cítil dobře, mám to tady rád a vždycky se budu vracet, byť s rodinou později asi přesídlíme do Toronta. A s klukama, co jsme tady vyrůstali od žáčků, jsme se vždycky bavili, že až se jednou vrátíme, bylo by skvělé získat s Kladnem mistrovský titul. Nejdřív ale musíme postoupit do play-off," zůstává při zemi.

Stejné je to s olympiádou. Kouč Alois Hadamczik nemá mnoho tvořivých beků na přesilovku, kromě Židlického se nabízí hlavně Kaberle.

Jenže vezměte někoho do Soči, když víc jak půl roku nehrál žádný zápas.

Hadamczik by na Kaberleho sotva ukázal, kdyby si nebyl jist jeho výkonností.

Takhle ji vidí zřetelně.

„Bylo by hezké si olympiádu ještě jednou dát, ale spíš je důležité, abych se cítil dobře a aby si mě trenér Hadamczik vybral. Ještě ještě je dost času, tři čtyři měsíce, pak uvidíme," nechce si nic plánovat nejmladší ze slavné hokejové rodiny.

Co plánuje nyní, to je další postup s Kladnem v tabulce a také Vánoce. Pod stromeček by konečně mohl dostat rodinu se dvěma malými dětmi. ta zůstala zatím v Torontu.

„Holce je pár měsíců, je třeba vyřídit formality s pasem, ale moc se na všechny těším. na manželku i na kluka. A na celé Vánoce. Je pohoda, je pro koho nakupovat dárky. zatím se o mě stará babička, ta mi dodá hodně sil," nezapomíná na svou dobrou duši, která ho vozila na kladenský zimák už jako malého caparta.

„Teď mám sám jednoho doma v Torontu. Je mu rok a půl, ale hokejkou už tříská a helmu si bere mojí. Chci, aby sportoval, a budu rád, když si vybere hokej. Má ho rád," usmívá se Tomáš Kaberle, jehož otec František vybojoval dvě světová zlata a starší bratr František dokonce pět a Stanley Cup s Carolinou navrch.

„V neděli se na nás přijde konečně podívat, hrajeme na Slavii. Snad mu něco ukážeme," dodal Tomáš Kaberle.

Chytráci z Kladna předvedli, jak využít bleskově přesilovku. Stačili na to dva

Hokejové Kladno loni a letos na podzim? Gigantický rozdíl. Loni touhle dobou plnili Jágr a další hvězdy proslulé NHl všechny extraligové stadiony, letos je vše jinak. Rytířům ale dva klenoty světového hokeje přece jen zůstal, byť ve veteránském věku. V neděli proti Brnu ale Pavel Patera s Tomášem Kaberlem ukázali, že jejich zkušenosti, chytrost a dovednost pořád umí otřást zápasem.

Chybělo 12 vteřin do konce druhé třetiny, když Rytíři dostali výhodu přesilové hry. Každý trenér v Česku stoprocentně na Pateru s Kaberlem svoje hráče upozorní. na videu prostuduje, jak přesilovku řídí. Tihle dva koumáci ale předvedli něco úplně jiného.

Patera vyhrál buly na Kaberleho, ale neposunul se podle zvyku k mantinelu, nýbrž přesně mezi kruhy. Tam ho brněnská obrana vůbec nečekala (FÍGL) a Kaberle svého letitého kumpána okamžitě našel.

Patera si pak mohl puk klidně srovnat a ranou do šibenice zvýšil na 4:1. „Neplánované věci jsou krásné, ale když ty plánované, které mají soupeře zaskočit, vyjdou, jsou kolikrát ještě hezčí. Víc o tom nemůžu prozradit," usmál se po utkání Tomáš Kaberle.

Dodejme ještě, že chlapcům pomohl i poctivka Jirka Kuchler skvělou clonou Trvajovi.