„Už vloni mi Zbyněk Kusý dával nabídku, ale dohodl jsem se v Kladně. Domluvil jsem se tam i na dalším působení, jenže jsem se vrátil po dovolené a řekli mi, že to už neplatí, že nejsou peníze. Nevím, jestli je nemají, nebo o mě nestojí. Nabídka od Zbyňka Kusého stále platila, takže jsem se rozhodl pro Pardubice,“ vyprávěl ofenzivní bek, jenž se do extraligy vrátil vloni z NHL.

Takže to vypadá, že legendy Kladno opouštějí. Stále se spekuluje o odchodu Martina Procházky, který se nemůže dohodnout na smlouvě, a teď vy…

Přímo s Martinem jsem nemluvil. Mám zprávy jenom z novin. Ale také to asi vypadá, že tam nebude pokračovat.

Přitom před rokem jste říkal, že byste v Česku nikde jinde než v Kladně nehrál. Bylo těžké se smířit s tím, že už tam nebudete působit?

Bylo. Vždycky jsem chtěl hrát na Kladně. Jenže když si nemyslím, že o mě tým stojí, tak se nebudu nikam cpát. Jsem teď hrozně rád, že jsem podepsal v Pardubicích.

Co na váš přestup říkala rodinná rada v čele s otcem a bratrem Tomášem?

Věděli o tom, diskutoval jsem to s nimi. Ale musel jsem se rozhodnout hlavně já. Rozhodoval jsem se i s ohledem na rodinu. Objevily se sice i nějaké nabídky ze zahraničí, ale chci být co nejblíž domovu. Nabídka Pardubic nakonec pro mě byla nejzajímavější.

Neobáváte se trochu reakce kladenských fandů, že budou váš přestup brát jako zradu a důvody odchodu nepochopí?

Bylo pro mě těžké rozhodnutí Kladno opustit. Ale jak jsem říkal, nechci se nikam cpát. Když jsem ze strany Kladna už necítil zájem, tak jsem se rozhodl takhle. Jestli na mě fanoušci, až do Kladna přijedeme, budou pískat? Je to možné, musím s tím počítat.

Loňská sezona Kladnu vůbec nevyšla. Lámal jste si přes léto hlavu proč, byť tým na papíře nevypadal vůbec špatně?

Lámal jsem si s tím hlavu i během sezony. Člověk na to samozřejmě myslí. Chyba byla, že jsme prohráli hrozně moc zápasů o jeden gól. Asi nám chybělo i trochu víc štěstí. Hlavně nám ale utekl začátek, což bylo asi rozhodující.

Už jste si stačil promluvit s novým pardubickým trenérem Jandačem o vaší roli v mužstvu?

Ještě jsme spolu nemluvili. Samozřejmě že si ale uvědomuji, že když jsem podepsal do mužstva, které bude obhajovat titul, budou i očekávání co největší. Určitě si ode mě slibují, že bych měl být přínosem a trochu bych měl nahradit hráče, kteří odešli. Tlak na mě určitě bude. S tím počítám.

Před vámi do Pardubic přišel defenzivně laděný bek Branislav Mezei. Myslíte, že byste mohli nastupovat spolu?

Koukal jsem se na kádr, abych věděl, kteří kluci v Pardubicích hrají. Některé znám, některé ne. Braňa zrovna z NHL trochu znám. Bude určitě záležet na trenérech, ale myslím, že je klidně možné, že bychom spolu hrát mohli.

Je to docela ostrý hoch, který se se soupeři moc nepáře, vy jste spíš konstruktivnější hráč. Na první pohled by vám to spolu šlapat mohlo…

Ano, většinou jsem hrál s obránci, kteří hrají dobře do těla a dobře brání, a já jsem se víc staral o puk.

Týmových trofejí máte hodně, ale extraligový titul vám chybí. Byl pro vás i tohle důvod, proč jste si zrovna vybral Pardubice?

V každém mužstvu, kde jsem působil, jsem chtěl vyhrát. Chtěl jsem vyhrát na Kladně a samozřejmě to samé bude platit i o Pardubicích. Vůbec nic se u mě nemění.

Ale uvědomujete si, že červenobílá kombinace dresů vám přináší úspěch? S reprezentací tituly mistra světa, s Carolinou Stanley cup, stejné barvy mají i Pardubice, takže by měla být trofej na cestě…

(směje se) Kdyby to platilo dál, ani trochu bych se nezlobil.

Nepřipadáte si poněkud jako český Ray Bourque, který se dlouhá léta pokoušel o Stanleyův pohár s Bostonem, jenže mu to nikdy nevyšlo, a tak odešel do silnějšího Colorada, kde se dočkal?

(usmívá se) Srovnávat se s Rayem není možné, to snad ani nejde. Ale samozřejmě, kdyby se mi teď v extralize povedlo co jemu v NHL, bylo by to moc hezké. Můj sen byl vyhrát titul s Kladnem. Život jde ale dál, nastala současná situace a nedá se nic dělat. Jsem rád, že můžu být v Pardubicích.

V listopadu vám bude sedmatřicet. Jste připraven, že budete v Pardubicích plnit i roli učitele a budete se trochu starat i o vývoj talentovaných mladíků?

Uvědomuji si, že jsem starší hráč, mladší kluci se třeba ode mě budou chtít něčemu přiučit. Můžu slíbit, že se budu snažit dělat na ledě pro tým maximum a v kabině dávat mužstvo trochu dohromady.

VIZITKA

Klub: HC Eaton Pardubice

Post: Obránce

Výška: 185 cm

Váha: 83 kg

Předchozí kluby: Kladno, MoDo (Švédsko), Los Angeles Kings (NHL), Atlanta Trashers (NHL), Long Beach Ice Dogs (IHL), Lowell Lock Monsters (AHL), Carolina Hurricanes (NHL).

Největší úspěchy: mistr světa (1996, 1999, 2000, 2001, 2005), bronz z olympiády (2006), Stanley cup (2006).

Zajímavost: Jeho gólová střela v sedmém finálovém zápase rozhodla o zisku Stanley cupu pro Carolinu.