Před domácím zápasem Rytířů se Slavií (čtvrtek, 18:00) však Tomáš hovořil i o deset let mladším bráchovi Martinovi. Ten se totiž podílel na senzační postupu Čechů do semifinále MS do 20 let v americké Buffalu.

„Je to super úspěch. Fandil jsem já, fandila celá rodina. Dokonce i kluci v Kladně, mám radost. Je to úspěch a jsem rád, že u toho Martin mohl být. Snad se jim povede potrápit i Kanadu, i když je jasné, že tohle bude hodně těžké,“ říká Tomáš Kaut v rozhovoru pro Kladenský deník.

Jak se vám líbí bratrova hra na MS juniorů? Máte docela podobný herní styl…
To rád slyším, ale přece jen je mezi námi docela velký věkový rozdíl. Něco pravdy na tom asi bude, nicméně brácha má kariéru zatím celou před sebou. A musím říci, že on patří v republice v ročníku dlouho mezi nejlepší hráče.

Vy se zatím pohybujete na hranici mezi extraligou a první ligou, kam dokráčí v kariéře Martin?
Záleží jen na něm, jak bude makat, jak bude poctivý. Letos ho čeká draft, tak jsme všichni zvědaví, jak v něm dopadne.

Sledujete zápasy v Kladně, nebo doma s rodinou?
Já spíš v Kladně, ale na Silvestra jsme koukali na Švýcary pohromadě s mamkou a přítelkyní. Tedy až na tátu, který je přímo v Buffalu. Já jsem s bráchou ve spojení hlavně přes telefon. Pochopitelně jsem si z něj dělal legraci, že nedal proti Finům nájezd a že je dřevák, ale jinak jsem mu samozřejmě hlavně gratutoval, protože tenhle postup je prostě paráda a mám z něj velkou radost.Čeká vás čtvrteční zápas se Slavií, který je pro kladenské hráče i diváky přece jen atraktivnější než většina ostatních. Vnímáte to také tak?
Ano, těšíme se. Navíc byla zase pauza. A Slavii máme co vracet, naposledy jsme u nich neodehráli dobrý zápas.

Slavia naposledy přemohla po nájezdech Karlovy Vary, ale to vy předtím také, vyhráli jste navíc čtyři zápasy za sebou a v posledních dvou jste nastříleli 17 gólů. Kde se vzala taková střelecká pohoda?
Abych řekl pravdu, naposledy v Litoměřicích to sice byl vysoký výsledek, nicméně první třetina od nás nebyla dobrá. Pak nám tam spadly dva rychlé góly z přesilovek a domácí trošku odešli. Nicméně když dáte tolik gólů, je to určitě dobře. Na druhou stranu se Slavií mohou rozhodnout jedna nebo dvě branky. Oni opravdu dobře brání, takže o to samé se musíme snažit i my a vepředu dát víc gólů než oni.

Jak se vůbec v kladenském týmu cítíte? Nastupujete sice v první formaci, ale není to klasická první lajna, protože vaším hlavním úkolem je ubránit nejlepší borce soupeře…
Na pětky se u nás moc nekouká a já osobně také ne. Ale když jdeme na led první, snažíme se začít zápas co nejlépe. Naše lajna s Tomášem Redlichem a Láďou Zikmundem se v posledních době ustálila a já doufám, že nám to na ledě bude klapat a vydržíme spolu.

Vás trenéři nevyužívají jen na obranu, ale dávají šanci i v přesilovkách, které Kladnu konečně v sezoně začaly vycházet. Asi potěší, že se na led dostanete i nad plán?
Když tahle možnost je, je to super, protože na přesilovce si člověk víc osahá puk a dostane na hokejku větší herní pohodu.

Po letech na východě Čech, zejména v Pardubicích, jste opustil extraligu a zamířil do Kladna. Jak tenhle krok hodnotíte s odstupem prvního půlroku?
Dobře, jsem v Kladně spokojený. Jenže je mi jasné, že vše se bude hodnotit až po skončení sezony a já doufám, že tady ještě kus hokejové radosti zažiju.