„Byl to krásný pocit hrát za áčko. Vždycky jsem si to přál, na Kladně vyrůstám od malička, vlastně od školky bruslení. Splnil se mi životní sen," říkal po utkání devatenáctiletý útočník.

V juniorské extralize záříte, jste nejlepším střelcem týmu s devíti góly. V čem to bylo mezi chlapy jiné?

Jsou hlavně silnější v osobních soubojích. Jsem oproti nim lehčí, tam mám co dohánět. Také vědí, jak se postavit, kam mají jet. I v tom ještě musím přidat. Naopak rychlostně to zase tak velký rozdíl není, spíš v těch zkušenostech.

V juniorce hodně často ujíždíte obraně do sólových nájezdů, s Mostem se vám to nepovedlo. Proč?

My to máme nacvičené, že když propadne puk, hned tam najíždím já a zakončuji. S Mostem se to nepovedlo, ale třeba to vyjde v dalším zápase.

close Vincent Keszi info Zdroj: Tomáš Kostečka zoom_in Hokejový odborník Michal Sobotka si všiml, že máte žluté tkaničky a bílou pásku do půlky čepele. Stejně jako Alex Ovečkin. Není náhodou vaším vzorem právě tenhle ruský bohatýr?

(smích) Přesně to trefil, od malička je mojí hvězdou číslo jedna. Vždycky se mi líbil ruský hokej, jak jsou tvrdí a rychlí. I když teď už asi nejsou nejlepší, tak se mi to líbí pořád. A Alex nejvíc!

V áčku jste dostal šanci hlavně kvůli odjezdu Adama Kubíka na reprezentační turnaj do 20 let. Co udělat ještě pro to, abyste se tam udržel?

Adam je trochu jiný typ hráče než já. Nicméně to bude chtít správnou drzost, nebát se něco zkusit. Kdo se bojí, ten to nedokáže.

Mluvili jsme o zvláštnostech ve vaší výzbroji. Ale s Ovečkinem už asi nesouvisí starší věci, které na sobě máte. Prozraďte čtenářům nějaké tajemství, které není až tak tajné?

Skutečně mám starší věci, ať už kopny nebo náloketníky. Jsou to věci od Jofy a ty se už snad ani nevyrábí. Cítím se v nich dobře, protože jsou lehké a dobře se mi v nich pohybuje. A to je pro můj styl hodně důležité. Možná člověka tolik neochrání, ale nedám na ně dopustit.

Na krku se vám houpe silný řetěz s číslem 22, ale v zápase jste měl pětadvacítku…

Dvacítku dvojku nosím od malička na krku a také na dresu, jenže tady to nešlo. Zkoušel jsem Jiřího Drtinu přemluvit, ale nedal mi ji (smích).

Máte netradiční křestní jméno i příjmení. Prozradíte o něm něco?

Tatínek z tátovy strany je Maďar.

A nebudete reprezentovat hokejově se rozvíjející Maďarsko? Třeba ex-kladenští Martin Frolík a Karol Czanyi hrají za Ujpešť…

Kdepak, já chci reprezentovat jedině Kladno a Českou republiku!

Jak viděl Kesziho trenér?

„Líbil se nám," řekl na adresu juniora Vincenta Kesziho asistent trenéra Rytířů Jiří Kopecký. Trenérské trio podle něj sáhlo po juniorovi kvůli tomu, aby mohlo využít sedm obránců, což týmu vyhovuje.

„Vybrali jsme ho po dohodě s trenéry juniorky Tatíčkem a Lidickým a bezezbytku splnil to, co jsme od něho čekali. Tedy výborně napádal, hrál jednoduše, nevymýšlel velekličky – na rozdíl od některých jiných," chválil Kopecký, který mládež vede pravidelně, ale Kesziho v týmu nikdy neměl. „Ale pochopitelně ho znám dobře, na juniorku chodíme koukat pořád. A víme, že je výborný bruslař. Přesně to potřebujeme, bez bruslení se v téhle soutěži neobejdete. On ho má a navíc je bojovník. Svou roli splnil ve čtvrté formaci naprosto dobře," dodal Jiří Kopecký.