Čtvrteční zápas v dresu národního týmu proti Finsku se zapsal nesmazatelně do paměti mladého gólmana Miroslava Kopřivy, který v extralize hájí kladenské barvy. „Vůbec se to nedá přirovnat k zápasu NHL. Tohle bylo úplně o něčem jiném,“ prozradil těsně před pátečním odletem ke zbylým zápasům LG Games do Stockholmu. V následujícím rozhovoru prozrazuje nejen to, že hrát před zaplněnou halou za národní tým pro něj byl nezapomenutelným zážitkem.

Odlétáte v této sezóně již na třetí reprezentační akci, to je docela velký příslib nominace na mistrovství světa, že?

Rozhodně. Jsem rád, že jsem absolvoval všechny turnaje, které byly. Teď ten třetí turnaj pro nás nezačal moc dobře. Prohráli jsme domácí utkání s Finy před vyprodanou O2 Arenou, což nás hodně mrzí. Letíme do Švédska, kde nás čekají další dva zápasy – proti domácím Švédům a silným Rusům. Tak uvidíme, jak se s tím popereme.

Vraťme se ještě k zápasu s Finskem, dá se atmosféra vyprodané O2 Areny k něčemu přirovnat? Třeba k zápasům NHL v Minnesotě?

Ne, ne. Vůbec se to nedá přirovnat k zápasu NHL, tohle bylo úplně o něčem jiném. Pro mě to bude jeden z nezapomenutelných zážitků, protože hrát za národní mužstvo, ještě před vyprodanou O2 Arenou, se nepoštěstí každému jen tak. Jsem za to rád, protože ti lidé byli fantastičtí,. Jen nás mrzí, že jsme to nedotáhli do vítězného konce.

Říká se o Vás, že jste flegmatik. Jak na vás působila atmosféra v O2 Areně?

Nebyl jsem z toho rozklepaný, bylo to příjemné. Ti lidé nás opravdu povzbuzovali, což bylo dobře. Byl jsem v klidu. A myslím, že i celý mančaft z toho nebyl nervózní.

Bylo to kousek od Kladna, měl jste tam rodiče?

Samozřejmě přijeli rodiče, přítelkyně, brácha a pár známých, takže podpora tam byla.

Hodnotí otec vaše zápasy?

Tak to je velký kritik. (směje se) Jezdí od žáků téměř na každý můj zápas. Vynechal jen pár zápasů v Americe, tam tak často nebyl. Jinak jezdí skoro na každý můj zápas a samozřejmě pak ty zápasy rozebíráme. Vždycky mi k tomu řekne své.

Pojďme ještě k mistrovství světa. Pokud byste jel a mohl si vybrat parťáka na pozici gólmana, koho byste si vybral?

Nejsem v pozici, abych si vybíral. Nevím jestli pojedu. Budu sám rád, když se tam dostanu. Je jedno, jestli to bude na pozici prvního, druhého, nebo třetího gólmana. Samozřejmě bych chtěl pomoci mančaftu, a abych tam byl nějak platný. Tohle jsem nikdy nedělal a ani dělat nebudu, abych vykřikoval, kdo se mnou pojede. To je záležitost jen trenéra.

Čekají vás zápasy se Švédskem a Ruskem. Jeden z gólmanů by měl odchytat dva zápasy ze tří celkových včetně čtvrtečního duelu proti Finům. Pokud byste ty dva zápasy chytal vy, který z nich by vám lépe seděl?

V sobotu se Švédy bude chytat Lukáš (Mensator – pozn. autora) a podle toho, jak se odvine výsledek, dostane podle mě příležitost gólman v posledním utkání. Takže se můžeme nechat překvapit.

Zápasy Euro Hockey Tour se odehrávají v celkem nezvyklých časech, ve 12 hodin a v 15.30 hodin. Není to trochu nezvyk pro hokejisty z extraligy, kteří jsou spíše navyklí na večerní zápasy?

Už jsme si na to nějak zvykli. Takhle po obědě jsem hrál docela často v juniorech. Teď je to něco jiného, protože odehrajete v takovém čase pět šest zápasů za rok, ale myslím si, že na tom výkonu by to nemělo být znát.

Co uděláte, jakmile přiletíte do Švédska a přijedete na hotel?

Asi se budu rvát s Pavlem Skrbkem o postel u okna a potom si půjdu lehnout. (smích)

Martin Šnajdr