Jihlavské přivítaly naházené kapesníčky po úterním pláči jejich trenéra Zemana na rozhodčí, ale jinak začali s jasným cílem - nedostávat se pod tlak tak často, jako v úvodu třetího zápasu. To se jim povedlo, přesto brzy inkasovali a hodně lacino – Honzík propustil lehké ťuknutí Jelínka z úhlu. Jenže hosty to nezlomilo. Honzík si koupil odpustky zákrokem po Vampolově objetí brány, Melka místo do prázdné brány mířil mimo. Navíc Rytíři darovali Dukle dvě přesilovky a ta je využila díky důrazu Zemana a poté Pekra. První obrat skóre v sérii byl na světě a na hru Kladna to mělo dopad.

Hoši z Vysočiny dlouho určovali i dění druhé části, přesto nakonec inkasovali. Střelu Říhy ještě přežili díky spojnici, pak ale vypálil od modré Svedlund a Honzík puk propustil – 2:2. Jenže radost vydržela Rytířům hodně krátce. Poté, co rozhodčí neodpískali zákrok na Strnada, se hra rychle překulila na druhou stranu a ex-kladenský Pekr krásným blafákem vrátil hostům vedení.

Ti si zkazili celé utkání v závěru třetiny, kdy krátce po sobě faulovali Štebih a Holý a Kladnu se přes vehementní protesty trenéra Petra Vlka politého pivem zuřivých fanoušků naskytla do začátku třetího dějství ideální výhoda na vyrovnání – 1:40 minuty dlouhá převaha pět na tři. Už po 22 vteřinách ji využil Zikmund, k němuž doklouzala nepovedená Jágrova přihrávka. V následných hektických chvílích spálil tutovku Skořepa, aby na druhé straně z druhé vlny najetý Lakos vypálil jak z kanonu vojska Marie Terezie překlopil vedení na stranu domácích.

Ti už ho nepustili, i když Jihlavané mocně sahali po vyrovnání. Dřeli, předvedli i hokejové akce v čele s velkou šancí Jiránka, ale neuspěli ani při power play, kterou navíc půl minuty před koncem potrestal Vampola a ČEZ stadion naplnil velkou euforií.

Kladno vede v sérii 3:1 a v pátek 22. března na ledě Jihlavy může slavit postup do baráže.

Trenér Jihlavy Petr Vlk byl zklamaný, prohru vyčítal naivitě svých hráčů. „Vyhrál chytřejší tým, ne lepší. Na konci druhé třetiny jsme domácím nabídli zbytečně dlouho přesilovku pět na tři a to je proti týmu, který na to má hráče jaké má, špatně. Sice jsme si pak ještě něco vytvořili, ale už to do branky prostě nedostali. Jsme zklamaní, že jsme venku neuhráli ani jednu výhru, soupeř gratuluji a slibuji, že se v v neděli v Kladně uvidíme,“ měl jasno v tom, že Dukla páteční domácí duel zvládne.

Domácí David Čermák vyzradil, že jeho tým chtěl opět vsadit na drtivý úvod, plán ovšem selhal. „Nejezdilo nám to tolik, nedali jsme některé šance a Jihlava zápas otočila. Myslím, že jsme to pak otočili hlavně díky vůli a bojovnosti,“ řekl Čermák.

Rytíři Kladno – Dukla Jihlava 5:3 (1:2, 1:1, 3:0)

Branky a nahrávky: 3. Jelínek (Zikmund, Lakos), 28. Svedlund (Strnad, Vampola), 41. Zikmund (Jágr, J. Říha), 44. Lakos (Strnad, Machač), 60. Vampola (Plekanec, Strnad) – 14. Zeman (Holý), 19. Pekr (Anděl), 31. Pekr (Klíma). Rozhodčí: Souček, Veselý – Bosák, Maštalíř. Vyloučení: 2:3. Využití: 1:2. Diváci: 5 200. Nejlepší hráči zápasu: Lakos – Pekr. Stav série: 3:1.

Kladno: Cikánek – Kehar, Říha, Zajíc, Nash, Svedlund, Lakos, Zelingr – Jágr, Plekanec, Redlich – Melka, Vampola, Strnad – Jelínek, Machač, Zikmund – Kružík, T. Kaut, Kubík.

Jihlava: Honzík – J. Pohl, Štebih, Matějíček, Kajínek, J. Holý, Suchánek, Půža – Pekr, Skořepa, Anděl – Dostálek, Čachotský, Harkabus – Bezúch, A. Zeman, Jiránek – Hrníčko, Osmík, Klíma.