„V cestě nyní opravdu nic nestojí. Na základě podmínek pro čerpání dotace předpokládáme, že by se její výše měla pohybovat minimálně ve výši 100 milionů korun. Přesnou částku zatím nelze říct. Schválení žádosti je výsledkem roční práce týmu lidí. Zasloužili se o ni úředníci magistrátu, externí odborní poradci a oceňuji i aktivní přístup majitele hokejového klubu Jaromíra Jágra. Naštěstí mám za sebou náměstka Přemysla Mužíka, jemuž za profesionální spolupráci s NSA patří největší dík,“ prohlásil kladenský primátor Milan Volf (Volba pro Kladno).

Kontrola žádosti o celkem 142 milionů korun byla pode vyjádření NSA úspěšná, město splnilo veškeré podmínky. „V tuto chvíli zbývá městu doložit několik podkladů, mezi které patří například dokumenty o tom, že výběrové řízení na stavbu proběhlo transparentně podle zákona. Jakmile město podklady dodá, budeme moci vydat rozhodnutí o udělení dotace. Do té doby není dotace pravomocně udělená a ani se nedá spekulovat o její výši,“ uvedl tiskový mluvčí Národní sportovní agentury Jakub Večerka.

Neodkladná zásadní rekonstrukce stadionu včetně výměny střechy v havarijním stavu byla odsouhlasena v květnu roku 2020 a zahájena po konci loňské hokejové sezony. Kvůli problémům se statikou při realizaci staré stavby, které se ukázalo až po odkrytí staré střechy, i růstu cen ve stavebnictví, se její celková cena vyšplhala na zhruba 470 milionů korun. Kromě města a NSA se na ní měl podle předvolebních slibů podílet i Středočeský kraj, který ovšem po změně ve vedení dal od deklarovaných příslibů ruce zcela pryč s tím, že si město Kladno o dotaci nepožádalo. „Pokud si vzpomenu na jednání na kraji a osočování, jak jsme neschopní podat žádost a podobně, tak to zpětně vyvolává úsměv. Nicméně na rozhodnutí kraje jsme nebyli závislí, a stadion dokončujeme tak jako tak,“ zopakoval Milan Volf.

Hejtmanka Petra Pecková se už v lednu útokům města bránila. Podle ní předešlé vedení a jeho hlavní postava krajského úřadu Jaroslava Pokorná-Jermanová nezanechaly na úřadě žádnou písemnou zprávu o dotaci na rekonstrukci stadionu a dokonce ji zřejmě ani neprojednávaly. "Kontaktovali jsme tři předchozí vedoucí oddělení sportu. Ani jeden neví o jakékoliv žádosti města. Je mi líto, ale takhle se vícezdrojové financování stamilionové investice nepřipravuje," ostře se bránila Petra Pecková, mezi níž a primátorem Milanem Volfem to vře i kvůli jiným kauzám jako je táhnoucí se oprava komunikace mezi Kladnem a Švermovem.

Rekonstrukce stadionu se blíží ke svému konci, kolaudace by měla být podle některých zpráv v červenci, podle jiných v srpnu. "Měli bychom to stihnout. Další problém ale nastal v tom, že je v rekonstrukci i druhá plocha. Na začátku sezony si budeme muset najít stadion, kde budeme trénovat nejen my, ale i naše mládež. Je to problém, ale byla to další věc, která se nedá odkládat. Pevně věřím, že do prvního zápasu bude zimní stadion k dispozici," prohlásil minulý týden majitel Rytířů Jaromír Jágr. 

Zimní stadion v Kladně byl do současné podoby vystavěn v roce 1959 a až do nynější rekonstrukce, která bude dokončena v září před startem extraligové sezony, prošel jen několika dílčími úpravami. Stadion kromě klubu Rytíři Kladno využívají PZ Kladno, další amatérské a mládežnické oddíly i školy. Po rekonstrukci může stadion sloužit také k pořádání kulturních akcí a mimo lední hokej a krasobruslení hostit další sporty.