Přitom dva z nich za Středočechy odehráli minimum zápasů, další dva jich stihli víc, ale už dávno oblékají jinou zbroj. Kdysi slavný kladenský tým, teď už tři roky jen prvoligový, dlouhodobě trpí úprkem talentů. Fanoušci Kladna chápou, že ti nejlepší z nejlepších odcházejí do NHL – což se týká Jágra, Plekance, Voráčka, Gudase, Frolíka nebo Tlustého.

Tomáš Knotek

Co jim je proti srsti mnohem víc, že odcházejí i jiní. Prakticky vždycky v momentě, kdy se začnou prosazovat mezi dospělými. Takový byl třeba příklad aktuálně hradeckého Tomáše Knotka. Loni Mountfield se smlouvou pro tohoto sedmadvacetiletého borce trochu otálel, mluvilo se i o návratu do Kladna, ale nakonec se strany dohodly a Knotek hraje svoji nejlepší sezonu na východě Čech. Rozjel se v závěru základní části, v níž překonal svoje střelecké maximum čtrnácti góly. A v play off? Deset zápasů, pět branek a čtyři asistence! Nejblyštivější kousek si nechal do Brna, kde dvěma proměněnými nájezdy udržel Hradec ve hře o postup.


„Knotek na hrad", ozýval se řev z hradecké kabiny a facebookový hlas připojil ještě odvážnější výzvu: „S Lotharem na Mars!". To proto, že Knotkovi se po jeho otci, také výborném ligovém hokejistovi, přezdívá právě Lothar.


Knotkův táta ale většinu kariéry odehrál v Českých Budějovicích a právě tam trochu nečekaně syn zamířil z Kladna v roce 2012. Za Jágrův tým tak stihl pouze 83 zápasů s poměrně chudou bodovou bilancí 10+12. Cesta za lepší šancí se mu ovšem vyplatila.

Ivan Huml


Ještě méně si za Kladno zahrál Ivan Huml. Vlastně jen do juniorky, pak se stěhoval za moře, zkoušel štěstí v Bostonu a po návratu za Středočechy přece jen v extralize pár utkání odehrál – přesně 47 (5+12). Humla Kladno nedocenilo, ale to koneckonců celý český hokej. Ač odehrál hlavně ve Finsku výborné ročníky (2 tituly s Oulu), v Čechách poprvé prorazil vlastně teprve letos.

V Chomutově pod Vladimírem Růžičkou a vedle Michala Vondrky i v pětatřiceti letech zářil jasným světlem. Piráty táhl bodově (18+22), skvěle působí v kabině, jako pravý vůdce i na ledě. V play off jsou takoví hráči nejcennější, i díky Humlovi útočí Chomutov na historický postup do finále. „Nevrátil jsem se dohrávat kariéru. Věřím, že před sebou mám ještě dost let, hokej mě baví a motivaci cítím," říkal po návratu do Čech Huml a svá slova zatím vrchovatě naplňuje.

Jakub Valský a Martin Ševc

Proti Humlovi stojí i dva Kladeňáci v dresu Liberce. Zatímco Ševc už odešel z Kladna před devíti roky a udělal kariéru ve Švédsku i KHL, Valský si sbalil kladenské kufry až v roce 2013 po povedeném play off. V Liberci se stal hvězdou, a když už nevyšlo jeho angažmá ve Slovanu Bratislava, rychle se na severu Čech dohodl na návratu.

Liberecké duo stihlo za Kladno nejvíc zápasů, Ševc i Valský jich mají skoro 250. Zajímavé je, že oba v nich stihli stejný počet branek – 43, zatímco v dresu Bílých tygrů se daří aktuálně více útočníkovi Valskému (v play off 4+4, Ševc 0+6).


Připočítáme-li plzeňského Davida Stacha, třinecké duo obránců Milana a Lukáše Douderovi, sparťana Jana Piskáčka, olomouckého Jana Eberleho, karlovarského Václava Skuhravého či litvínovského Miloše Hořavu, možná by Kladno bylo pořád schopné postavit v extralize slušný tým.
Zatím si o něm ale musí nechat jen zdát.