Všechny hvězdy by ale Kladnu nebyly k ničemu, kdyby nemělo skvělého brankáře. Lukáš Cikánek už zachytal v rozhodujících bojích skvěle před rokem a letos začal také v ohromujícím stylu. Přerovu pustil v pěti zápasech jen sem branek a s procentem úspěšnosti 95,17% ho jiní gólmani ve čtvrtfinále nemohli ohrozit. „Cigi chytá výborně a vypadá jistě. To pomáhá celému týmu, protože gólman je základ. Víme, že když uděláme nějakou chybu, Cigi nám vzadu pomůže,“ chválí svého gólmana obránce Jiří Říha.

Jak se cítí sám Lukáš Cikánek, to prozradil v rozhovoru Deníku.

Co vám naskočí, když se řekne Jihlava?
Že se tam moc nevyhrává. Pamatuji si semifinále s nimi hrané na sedm zápasů (před dvěma lety) a to jsme prohráli. Na druhou stranu ve stejné sérii se nám tam povedlo i uspět za stavu 1:3. Teď by to chtělo uhrát tam aspoň jeden zápas a bylo by to na dobré cestě.

Je Jihlava ze tří silných soupeřů, kteří nejvíc padali do úvahy, pro Kladno tím nejtěžším?
Asi ano, těžko říci. Byla jasně první v základní části, měla nejvyrovnanější výkony, ale teď se hraje play off, což je něco jiného. Asi by bylo jedno, kdybychom šli třeba na České Budějovice. Když chceme postoupit, musíme porazit každého. Uvidíme, jak na tom budeme po prvních dvou zápasech.

Z vás sálá během play off obrovský klid, což oceňují i spoluhráči. Kde se ve vás bere?
Nevím. Asi je to o celém týmu, protože vidím, jak skvěle kluci brání a to se pak chytá výborně. S Přerovem pomohl i dobrý start, že jsme vyhráli první zápasy doma.

Může to být i tím, že jste zkušenější? Přece jen se mi zdá, že lépe než v posledních dvou letech jste nikdy nechytal…
Je to možné, nějak to nevnímám, ale už je mi přes třicet a neberu každou prohru tak, že se po ní zbortí svět. A možná mi to pomáhá.

Proti Jihlavě se vždycky dařilo vašemu bývalému spoluhráči Matěji Pekrovi. Možná právě proto si ho před sezonou pořídila a teď bude stát proti vám ve své životní sezoně. Jde na jeho výbornou střelu něco vymyslet?
Samozřejmě jsme v kontaktu, hodně jsme toho spolu odehráli. Ví, že ho znám, a proto si myslím, že bude dělat něco úplně jiného, než na co jsem u něho byl zvyklý. O to to ale bude těžší. Doufám, že se mu nebude dařit.

Rytíře pokaždé trápí i hlavní hvězda Dukly, Tomáš Čachotský. Co vymyslet na něho?
(úsměv) To budou muset hlavně obránci. Už nám mockrát dělal problémy, je to super hráč a proti nám se mu daří. Ale dobrých jich mají víc, nemůžeme hlídat jen Čachotského. Jestli chceme vyhrát, musíme dodržet všechno, co máme natrénováno. Jinak nemáme šanci.

V Kladně se po sestupu kádr mění rok co rok. Vy jste u toho pravidelně, kam byste kvalitou zařadil aktuální kádr s hvězdami Jágrem či Plekancem?
Kdy vezmu Plekyho, Vampyho nebo Džegra, je to asi nejsilnější tým co tu byl. Ale každá parta, co tu byla, měla něco svého, těžko se to hodnotí. Uvidíme až po semifinále, jak jsme silní letos.

A s jakým stavem byste se rádi do Kladna v sobotu večer po druhém utkání vraceli?
Pochopitelně bychom rádi urvali aspoň jedno vítězství. Bude to hrozně těžké, jenže případný sedmý zápas by se hrál stejně u nich. Takže pokud chceme postoupit, stejně tam aspoň jednou vyhrát musíme.