„Můj agent přijede až za týden. Podle něj je určitá šance dostat se do AHL (farmářská soutěž, druhá nejlepší v Americe), ale vím, jak to tam chodí. Jsem proto realista, ale nezdávám to. Pokud to nevyjde, chtěl bych někam do Evropy,“ hlásí.

Nabídku dostal i od Kladna a cení si jí. „Opravdu jsem rád. Je vidět, že se tady leccos změnilo. Mluvili se mnou pánové Jágr, Volf i Vejvoda, projevili opravdu zájem. Dřív se o mě nikdo nestaral. Ale jak říkám, ještě bych to zkusil venku, když už mám za sebou tři roky v Kanadě. V české extralize bych však za jiný klub než Kladno asi nehrál,“ tvrdí.

Knotek odehrál tři sezony v Halifaxu (QMJHL – Quebecká juniorská liga), kde se třeba v roce 1987 odehrávala i slavná série finále Kanadského poháru Kanada – SSSR nebo před dvěma lety MS. A dařilo se mu. První rok ještě coby novic s dalším Kladeňákem Jakubem Voráčkem, po jeho odchodu do Columbusu (NHL) už sám. Bilanci má velmi slušnou: první rok 69 zápasů, 66 bodů, druhý rok 52/49 a třetí 61/60. Každopádněbyl tahounem mužstva i jeho kapitánem.

„Bohužel jsme ale skončili v soutěži poslední. Po tom první roce, kdy jsme měli tým asi nejlepší, jenže vypadli už v semifinále, odešlo osm draftovaných hráčů a to bylo znát. V Halifaxu se sázelo hlavně na úplné mladíčky a to je v téhle kategorii hodně znát,“ vysvětluje Tomáš Knotek a popisuje i svou funkci kapitána. „V Kanadě tomu přisuzují velký význam, říkají tomu článek mezi mužstvem a vedením. Ale že bych nějak křičel v kabině, na to úplně nejsem. Spíš se snažím pomoci na ledě,“ usmívá se dvacetiletý mladík.

Pomáhal také reprezentační dvacítce na přelomu roku na MS v Kanadě, jenže tam se čeští mladíci mezi elitu zase nedostali, byť Knotek patřil k tomu lepšímu, co výběr kouče Šindela ukázal.

„Šlo o ten zápas s Finy. Měli jsme ho výborně rozehraný, ale neuhlídali hlavně výborného Vatanena, který teď byl i na šampionátu dospělých. Moc nás to mrzelo a mě o to víc, že se mi hrálo docela dobře. Sezonu celkově hodnotím slušně. Cílem bylo hrát dobře v Halifaxu a dostat se juniorské mistrovství. Oboje se zdařilo,“ těší chlapíka, jenž na MS v šesti zápasech dal tři branky a na dvě přihrál.

Dvacetiletý šikovný borec je další pokračovatelem slavného hokejového jména. Jeho táta Radek býval oporou Budějovic i Kladna. Dal o sobě vědět i ve Slaném. Historka, jak tam ve svém posledním utkání srazil k ledu všechny tři rozhodčí, se traduje snad po všech kladenských hospůdkách: „Tak tohle mi snad nehrozí, nic takového nemám zapotřebí. Ale táturespektuji jako svého trenéra od dětství. Už tolik nekritizuje, spíše se snaží radit, zápasy totiž sleduje na internetu.“

Ani v daleké Kanadě – mimochodem Halifax je nádherné město na východním pobřeží, o něco větší než Brno – se s Kladeňáky potkával celé tři roky. Nejprve s Jakubem Voráčkem, poté s obráncem Janem Piskáčkem. „Kuba mi hodně pomohl při začátcích. S řečí, se zapojením se do mužstva. Pak odešel a mě to nijak nesebralo. Naopak jsem se ještě lépe naučil mluvit a více osamostatnil. S Honzou Piskáčkem se kamarádíme hodně, dokonce spolu v Kladně trénujeme. Hrál proti mně za blízký Cape Breton. Tyhle zápasy bývají hodně vyhecované a přiznám, že on jako bek má v našich vzájemných střetech více úspěchů. Na druhou stranu letos se i mně něco povedlo a párkrát jsem byl nad ním,“ směje se Knotek.

Ten samozřejmě sledoval i právě skončený světový šampionát dospělých, kde Češi senzačně vyhráli. Ale ještě předtím Jaromír Jágr kritizoval hlavně mladé hráče za to, že jejich touha reprezentovat už není taková, jako v minulosti. Tomáš Knotek je jedním z mladých potenciálních adeptů na národní tričko, Jágra přesto v jeho vyjádření podpořil. „Podle mě má každý svůj důvod, proč na šampionát nechtěl. Ale všichni by si měli uvědomit, že tady s hokejem začínali, a i když si třeba vydělávají jinde, aspoň jednou za čas je jejich fanoušci chtějí vidět na vlastní oči. Jágr je takovou ikonou, že si tohle klidně mohl dovolit říci na plnou pusu. Hráči, co tam s ním byli, si to sice mohli vyložit proti sobě, jenže tohle se podle mě vůbec nestalo, a naopak to na ně mělo pozitivní vliv," dodal Tomáš Knotek, který se po MS viděl zatím pouze s Ondřejem Pavelcem a oslava se žádná nekonala. "Ale třeba něco bude, čeká nás víkend…"

Vizitka Tomáše Knotka:

Narozen: 13. ledna 1990

Kluby: Kladno (do juniorů), Sparta (v žácích), Halifax Mooseheads (junioři)

Číslo dresu: 10

Výška/váha: 183 cm, 75 kg

Hůl: L

Reprezentace: v mládežnických reprezentacích startuje od kategorie šestnáctiletých, účastník MS osmnáctiletých 2007, MS juniorů 2009.