"Pro Maxe jsme vyhlásili veřejnou sbírku pod hlavičkou organizace Život dětem. Jde o prodej virtuálních vstupenek na náš memoriál," vysvětluje jeden z hlavních organizátorů memoriálu Milan Cimrman.

Doporučená cena vstupenky je 100 korun, ale je možné i jakoukoliv jinou částku. Vybraná částka bude zveřejněna 20. června, tedy v den, kdy se měl Memoriál Michala Ježka konat. "Konto je transparentní, je tedy možné kontrolovat, kam peníze skutečně posíláte," připomíná Milan Cimrman.

Číslo účtu je: 1117771700/5500 a pozor, je nutné uvádět variabilní číslo 1818! Zároveň je možné Maxe pozdravit pomocí zprávy pro odesílatele.

Ambasadory letošního ročníku memoriálu jsou slavní hokejisté - odchovanci Kladna Václav Skuhravý, Ondřej Pavelec, Jiří Tlustý, Jakub Voráček a Radek Smoleňák.

A nač přesně se budou korunky shánět? "Maxík potřebuje pomoc, aby mohl absolvovat rehabilitaci v ceně 65 tisíc korun, která mu zásadním způsobem pomáhá, jak fyzicky, tak mentálně. Věřím, že každý z nás může zakoupením virtuální vstupenky pomoci. Zabere to malou chvilku, ale uděláte tím obrovskou naději jednomu malému Maxíkovi. Děkujeme za šíření a sdílení této akce," říká Milan Cimrman.

Příběh Maxíka zaslala pořadatelům jeho maminka Aneta Chladová. Po jeho narození v roce 2014 nic nenasvědčovalo tomu, že bude mít zdravotní potíže. V půl roce absolvoval první oční vyšetření, byl mu odhalen strabismus a dostal brýle. V sedmi měsících byl poslán na neurologii pro opožděný psychomotorický vývoj, kde mu byla diagnostikována centrální hypotonie a PMR. Na jeho první narozeniny mu lékaři nadělili dárek v podobě magnetické rezonance a týdenní pobyt na neurologii v Motole, neboť se jeho vývoj nikam neposunul. V roce se uměl otáčet na bříško a zpátky.

V Motole byl testován na genetice a v Ústavu dědičných metabolických poruch absolvoval další podrobné testy. Dodnes je bez diagnózy, všechna vyšetření a výsledky má negativní. Nikdo vlastně nezjistil, co se stalo nebo kde je příčina jeho zdravotního stavu. Maxík nechodí ani nemluví.

Od svých dvanácti měsíců intenzivně rehabilituje, ze začátku absolvoval s rodinou několik intenzivních terapií, například na Slovensku v Adeli Piešťany, Therapy Centru Praha či Spirále, cvičili Vojtovu metodu a mnoho dalšího. Byli na začátku složité cesty a nevěděli, kde začít, na koho se obrátit, na co se zaměřit, vše bylo pro rodinu nové a velmi náročné.

Ve dvou letech Maxík absolvoval svůj první dlouhý měsíční pobyt na klinice Axon, kde potkal báječnou fyzioterapeutku a zdá se, že právě tehdy našla rodina cestu, která jde tím správným směrem. Jde o koncept “ kosmického obleku” TheraSuit, který intenzivně stimuluje svaly a nervovou soustavu. Je to velmi náročná a dlouhá terapie, první pobyt Maxík snášel hodně těžce, ale výsledky byly patrné v podstatě velmi brzy. Ve dvou letech si Maxík začal sám sedat a v sedě i vydržel. Byl to obrovský pokrok a proto u těchto terapii zůstali dodnes. Fyzioterapeutka zůstala, ale místo kliniky rodina změnila ze soukromých důvodů. Nyní jsou v péči kliniky ATC Armandi Therapy clinic.

Dále docházejí na logopedii, ergoterapii, hipoterapii, plavání, bobath, kraniosakrální masáže. Moc jim také pomáhala Ranná Péče Eda. V roce 2019 začal Maxík chodit do speciální školky Diakonie, kde je moc spokojený. Nyní ho čeká neurorehabilitační měsíční říjnový pobyt ATC v Praze, bude to jeho sedmá terapie a moc mu pomáhá.

Po dobu tohoto typu rehabilitací udělal Maxík velké pokroky, jak pohybové, tak mentální. Po únorové terapii 2020 se poprvé dostal na všechny čtyři a zkouší sám lézt, což je pro rodinu malým zázrakem. Bohužel žádné tyto typy rehabilitací stát ani pojišťovny neproplácí a je nutné je pro stimulaci mozku opakovat alespoň třikrát ročně. Jedna měsíční terapie stojí 65 tisíc korun.

Dle lékařů má Maxíček velký potenciál, jak pohybový, tak mentální, a jelikož je stále bez diagnózy, pořád má rodina naději…stále v ní doufá. "Věříme v lepší zítřky, v naději, a děkujeme všem, co nám tak moc pomáhají, velmi si toho vážíme. Oba syny moc milujeme a i když jsou dny, kdy to není vůbec jednoduché, nikdy bychom náš život neměnili," uzavřela Aneta Chladová.