17182. Víc diváků v Čechách za posledních padesát let na hokej nedorazilo. Úterní duel překonal i show z minulé sezony, kdy Pardubice na venkovním stadionu hostily také Kometu.

Kladenští příznivci dostali před zápasem potěšující zprávu – Jaromír Jágr se jakžtakž uzdravil a do utkání nastoupil. Ale v prvním dějství bylo až moc vidět, že není v pohodě a s ním ani tým. Vyrobil řadu hrubých chyb ve vlastním pásmu a už na konci první minuty ho ztrestal neobsazený vrchní ostřelovač Brňanů Jakub Svoboda.

Když hned po chvíli Melka neproměnil trestné střílení (bylo to už čtvrté v sezoně, před ním neuspěli Látal a dvakrát Jágr), začalo Kladenské dusit prostředí O2 areny. V něm se tísnilo šest tisíc hostujících fanoušků a rozhodčí zákonitě pískali fauly pouze „domácím".

Proti nejtvrdšímu týmu extraligy paradoxně dostali zasloužené tresty Jágr, Černošek (2+2) a Plekanec a poslední potrestal Bičánek prudkou ranou od modré.

Rozhodla ale možná teprve druhá část, v níž Kladno zaplatilo za další hrubici brankou Petrovického na 0:3, ale pak konečně hrálo přesilovky a tu pět proti třem Kaberle prudkou ranou využil. Následný velký tlak ale tým nezužitkoval a místo toho přišel čtvrtý gól do stojaté kladenské obrany – dal ho opět Svoboda. „Přitlačili jsme je tam, ale místo gólu inkasovali. To je velká škoda," litoval Tomáš Kaberle.

Jeho tým se nevzdal, ale v koncovce ho i ve třetím dějství trápilo trošku nepřesnosti. Třeba šance Hlaváče po gólu doslova volala, puk ale skončil na tyči. Tlak ale sílil, sudí pískali přesilovky, a to ještě další hlavně za držení oživlého Jágra hostům odpustili. Přesto přišlo snížení, když právě Jágr tečoval bombu Židlického.

Na zvrat bylo však pozdě, byť Rytíři až do konce operovali před Trvajem. „Já se dlouho necítil vůbec dobře a pak už bylo pozdě. Ale oni byli dneska lepší a přehráli nás. Příště to může být samozřejmě jinak. Měli daleko lepší pohyb a využili našich chyb, ty by se nám neměly stávat," konstatoval zklamaný Jágr, nicméně bylo na něm vidět, že závěr utkání se mu povedl a nabral nové sebevědomí.

Souhlasil s ním i Pavel Patera. Ikoně kladenského hokeje před začátkem zápasu předalo vedení dres s číslicí 800, tolik zápasů odehrál před nedávnem v Plzni v extralize. „Když jsem začínal, nepředstavoval jsem si, že mohu hrát do čtyřiceti, tenkrát končili hráči ve dvaatřiceti. Co se týče zápasu s Brnem, tak proti nim je těžké, když dají první gól. Mají všechny pětky vyrovnané, výbornou obranu a vysoké hráče, je těžké se před brankou prosadit. Měli také lepší pohyb," uznal Pavel Patera, byť on sám obranu Komety několikrát skvělou přihrávkou překonal.

Kladenští fanoušci byli při návratu trochu rozpačití. Samozřejmě i z výsledku, ale také z atmosféry, téměř výhradně brněnské. "Chápu úmysly, které vedení vedly k nasměrování některých zápasů do Prahy. Ale myslím, že jak se říká třikrát a stačilo," prohodil jeden z šéfů fanklubu Jaroslav Zelenka.

Narážel tím na fakt, že Kladeňáci neměli pražádnou výhodu v tom, jak se dostat na úkor Brňanů do 02 areny. Pouze permanentky.

Další zápas v O2 areně Kladno momentálně neplánuje. „Zatím to nevypadá. Všechno bude záležet na tom, jak se bude vyvíjet stávka v NHL. Ale možná, že by se něco uskutečnilo později. Třeba dát odvetu s Brnem, ale na to musíme být líp připravení, protože znova prohrát bych tady nechtěl," prohlásil Jágr.

Jako host ale Rytíři do O2 arény zavítají poměrně brzy – v úterý 20. listopadu v ní bude Kladno hostit Slavia a zápas už je také téměř vyprodaný.

Hlasy trenérů:

Zdeněk Vojta (Kladno):
"Musím, ač nerad, dát kompliment soupeři, který podal vynikající výkon. Brno hrálo kolektivně, tvrdě a na hranici faulů, což k hokeji patří. Zaslouženě vyhráli. My jsme do utkání vstoupili špatně a hned druhé střídání dostali gól, následně jsme neproměnili penaltu a soupeř odskočil na dvě branky. Proti tak kvalitními soupeři se to manko strašně špatně dohání. Těší mě, že našlo na stadion cestu přes 17 tisíc diváků. Atmosféra byla nádherná díky brněnským i kladenským fanouškům. Škoda, že hokej nebyl takový, jak jsme si představovali. Myslím, že bylo zbytečně moc vyloučení na obou stranách, což hokeji moc neprospělo.

Lubomír Oslizlo (Brno): „Myslím, že jsme vyhráli zaslouženě. Podali jsme kolektivní výkon podpořený vynikajícím Jirkou Trvajem. Soupeř tam ve třetí třetině dával častěji svou první lajnu, chtěl to ještě zvrátit, ale nám se to podařilo ubránit. Diváci viděli velice dobré utkání a atmosféra byla vynikající."

Rytíři Kladno – HC Kometa Brno 2:4 (0:2, 1:2, 1:0), hráno v pražské O2 areně

Branky a nahrávky: 29. T. Kaberle (Plekanec), 53. Jágr (Židlický, Plekanec) – 1. J. Svoboda (Divíšek, J. Hruška), 16. Bičánek (J. Hruška, J. Svoboda), 26. Petrovický (Holec, Erat), 33. J. Svoboda (Malec, Petrovický). Rozhodčí: Hodek, Fraňo – Horinek, Hejl. Vyloučení: 12:8. Využití: 2:1. Diváci: 17.182 (vyprodáno).

Kladno: Chábera – Židlický, Černošek, Piskáček, T. Kaberle, Macholda, Mocek, J. Drtina – Jágr, Plekanec, Tlustý – Bicek, Patera, Hlaváč – Kuchejda, Lukáč, Kuchler – Valský, Melka, Eberle. Trenéři: Vojta, Tatíček a Kopecký.

Kometa Brno: Trvaj – Kováčik, Žižka, Švrček, Bičánek, M. Hruška, Malec, Valach, Valábik – H. Zohorna, L. Čermák, Dlouhý – Jakub Svoboda, Divíšek, J. Hruška – Erat, Petrovický, Holec – Dočekal, Koreis, M. Hořava. Trenéři: Venera a Oslizlo.