Nejproduktivnější borec týmu Marek Kvapil dvěma góly a asistencí rozšířil svou bodovou sbírku a vzadu se blýskl gólman Jiří Trvaj. Ten se vrátil do brněnské branky více než po měsíci a ještě vylepšil svou excelentní bilanci. Šestatřicetiletý matador nepustil gól už ve třetím zápase po sobě a rázně tak zapomněl na debakl s Karlovými Vary, kdy naposledy lovil puky ze sítě.

Domácí hokejisty jako by páteční prohra poznamenala a v Rondu začalo útočněji Kladno. Už ve 2. minutě Eberle nebezpečně tečoval střelu Valského, pak dvakrát pálil Bicek.

O chvíli později se poprvé ozvala také Kometa, Dopitou technickou střelu Cikánek zneškodnil. A poradil si také s bombou Bičánka. Kometa se postupně dostávala do tempa a srovnala hru. V 9. minutě se dostali k první přesilovce Brňané, ale nevytvořili si šanci ani souvislejší tlak.

V 11. minutě Trvaje řádně protáhl kladenský Knotek, ale jedovkou těsně minul pravou tyčku. O chvíli později chtěl brněnského gólmana z dálky nachytat Kuchler, jenže Trvaj předvedl další jistý zákrok.

Ve 14. minutě načalo přesilovku také Kladno, ale naložilo s ní podobně jako Brňané.

O tři minuty později měli početní výhodu opět domácí, dostali Středočechy pod zámek, ale dlouho se drželi jen u mantinelů. Teprve v závěru měl tutovku Dopita, ale jeho slabá střela se odkutálela těsně kolem levé tyče do rohu. V závěru se ještě řítil do šance hostující kapitán Patera, ale dobře načasovanou přihrávku promáchl.

Jeřábkovi svěřenci začali ve druhé třetině aktivněji a Kvapil si vynutil faul. V přesilovce měl největší šanci Brabenec, k němuž se odrazil kotouč. Cikánek už ležel na zemi, stačilo přehodit beton, ale brněnský útočník z úhlu netrefil branku. Ve 25. minutě od modré dobře střílel Mojžíš, ale kladenský stačil sklapnout betony. O chvíli později dvakrát prověřil Trvaje kladenský Látal, ale nedokázal najít skulinu. Na druhé straně podnikla rychlý kontr Dopitova formace a Hubáček bekhendovou střelou hodně vystrašil Cikánka.

Kometa zahrávala v polovině zápasu už čtvrtou přesilovku v řadě, ale byla v křeči. Domácí si však mohou libovat, že mají Kvapila, který v posledních utkáních hraje ve skvělé pohodě. Už po skončení domácí přesilovky dobře vyřešil situaci dva na jednoho, přidržel puk, uvolnil se a propálil Cikánka mezi betony.

Třetí tým extraligové tabulky úvodní gól nakopl a začal se víc cpát do útoku. Šance zahodili Brabenec a Mojžíš. V obranném pásmu však hákoval domácí obránce Zubíček a poslal svůj tým do čtyř. Po Bičánkově zdržování hry hráli hosté dokonce patnáct vteřin pět na tři, ale Brno se ubránilo a ještě těsně po faulu na Dlouhého udeřil kdo jiný než Marek Kvapil.

Deset vteřin před koncem se k němu po závaru odrazil kotouč a bleskově šťouchl puk bod branky.

Druhý brněnský gól neunesl kladenský kapitán Patera, který před odchodem do kabin vzteky roztřískal hokejku a dostal osobní desetiminutový tres­t.„Je špatné, že kapitán neudrží nervy na uzdě,“ postěžoval si asistent kouče Kladna Jiří Kopecký.

Brňané vstoupili do třetí třetiny hlavně se zabezpečenou obranou a Kladno se dlouho nemohlo dostat ke kloudnější akci. Již patnáct minut před koncem stadionem obíhala mexická vlna.

V 51. minutě se Kladno dostalo k ojedinělé šanci, ale Trvaj i před Rudovským půjčeným z Berouna uchránil sovu úctyhodnou bilanci. O šest minut později domácí diváci potřetí roztočili šály na oslavu vítězství. Hruška přihrál Veselému a ten bombou nedal Cikánkovi šanci.

„Hlavně jsme si nad předzápasovém mítinku říkali, že nesmíme opakovat výpadek jako v pátek s Plzní,“ připomněl Kvapil západočeskou smršť. Včerejší prostřední část však Brňany nakopla k vítězství. Přitom Středočeši Jeřábkovu partu zpočátku zaskočili útočnými výpady. „Až po vedoucím trochu otevřeli hru, ale začátek byl opravdu těžký,“ líčil hrdina duelu Marek Kvapil.

„Po úspěchu na domácím ledě jsme měli představu, že aktivní hru přeneseme i na kluziště soupeřů. Po dvě třetiny jsme dnes ale soupeře neohrozili, podařilo se nám to až ve třetí. Je otázkou, zda to bylo naší lepší hrou, nebo tím, že se domácí zatáhli do defenzivy a bránili náskok,“ byl kritický Jiří Kopecký.

HC Kometa Brno – HC Vagnerplast Kladno 3:0 (0:0, 2:0, 1:0). Branky: 32. Kvapil (R. Hruška), 40. Kvapil (Zubíček), 57. Veselý (R. Hruška, Kvapil). Rozhodčí: Fraňo, Hrubý – Jílek, Jindra. Vyloučení: 2:6, navíc Patera (K) 10 min. za nesportovní chování. Využití: 1:0. Diváci: 7200 (vyprodáno).

Brno: Trvaj – Houdek, Stehlík, Bičánek, Zubíček, Mojžíš, Ostrčil – Erat, Dopita, Hubáček – Veselý, R. Hruška, Kvapil – Jaroslav Svoboda, Huml, Brabenec – Jakub Svoboda, Švaňhal, Dlouhý. Trenéři: V. Jeřábek a Lubina.

Kladno: Cikánek – Toman, Mrázek, Šmach, L. Procházka, Drtina, Kameš, D. Růžička – Bicek, Patera, Kuchler – S. Treille, Kalla, Bílek – Bělohlav, Stieler, Látal – Eberle, Knotek, Valský - od 41. Rudovský. Trenéři: Tatíček a Kopecký.