Zajíc již v průběhu hokejové kariéry pracoval jako trenér mládeže na Kladně, po skončení kariéry, jako komentátor České televize, dále jako manažer v Českých Budějovicích. Když v Budějovicích skončil, nabídlo mu Kladno funkci generálního manažera mládeže, kterou v té době suploval trenér A týmu Zdeněk Vojta. Po třech letech ve funkci (když zároveň pomáhal chvíli jako asistent u prvního týmu) byl před rokem odvolán, ale u rytířské mládeže ještě pracoval – u těch nejmenších. Rozhodnutí definitivně skončit však zrálo, až uzrálo.

„O něco jsme se s bývalým ředitelem klubu Václavem Bartošem a dalšími lidmi snažili, jenže přišly volby a politická struktura ve městě se změnila. Přišel primátor Volf, který měl svou představu fungování hokeje i obsazení postů. A ten nepočítal s Bartošem a Zajícem. Klub souhlasil, což chápu, město je jeho druhým největším sponzorem," řekl na úvod své otevřené zpovědi Josef Zajíc.

„Ještě jsem chtěl zůstal, protože jsme startovali projekt sportovních tříd na 12. ZŠ a Jirka Kopecký jako nový manažer mládeže mi to nabídl. Ale stále víc mi bylo jasné, že odejdu také, protože město ani klub o práci, jakou jsme dělali s Bartošem, evidentně nemělo zájem."

Zajíc se vrací na začátek svého působení u mládeže. Podle něj po vstupu Jaromíra Jágra mladšího a potažmo jeho přítele Václava Bartoš nastavil klub tvrdou akceleraci. V té době hodně pomohli Miloš Hořava a Zdeněk Vojta, Zajíc přišel později a tohle období chválí. „Rozsvítila se nová pochodeň, Kladno zase hokejově svítilo, hokej se tu dělal nově a podle mě líp. Byl vytvořen profesionální strom trenérů a další pravidla. Politiky chvílemi nepříčetně kritizovaný Venca Bartoš všemu dodával punc a jeho heslo: ,, tvrdě makej, ono se ti to vrátí,'' přinášelo ovoce. Chtěl fakt maximální práci po všech a dařilo se nám to," vypráví někdejší kapitán Kladna a srdcař jako hrom.

Dnes už každý ví, že s mládeží Kladno tvrdě zaostalo. Po senzační garnituře Pavelců, Voráčků, Frolíků a dalších si zřejmě všichni mysleli, že talenty porostou dál, vždyť jsme přece v Kladně a tam rostou i bez deště. Opak byl pravdou. Českému hokeji utíkal svět a kladenského hokeji nezadržitelně i ten český.

Začalo se rychle pracovat na vzniku akademie při Českém svazu ledního hokeje, Bartoš o ní mnohokrát mluvil. Jenže k tomu je potřeba opět velké množství dřiny, práce a také peněz. Proto se k ní nikdy Rytíři neprokousali a teď se o ní sice znovu nahlas mluví, ale výsledek je pořád hodně mlhavý.

Práci na ní podle Zajíce ještě zvládli. Celý klub i marketink zamakal. „Nastavili jsme koordinaci mezi klubem a školami. Vytvořili jsme individuální hráčské plány, pravidelně odesílali výsledky přípravy i prospěch ze školy. Založil se Klubík pro nejmenší, Bartoš schválil špičkového kondičního trenéra. Akademie totiž musí vytvářet co nejlepší podmínky pro mládež a ne že si našijeme na dres nápis: jsme součástí České hokejové akademie a vyfotit se někde u plakátu," vysvětluje Zajíc, podle něhož nesměla speciálně pro mládež scházet rehabilitační linka, možnost využití fyzioterapeuta, mít kvalitní ubytovaní, podmínky na školách (internáty), podmínky stravovací, placení výzbroje. Tehdejší manažer Martin Vejvoda při stáži ve Švédsku domluvil partnerství s klubem z Rögle.

„To jsou ale obrovské peníze navíc. My jsme došli k tomu, že na takové podmínky pro šedesát hráčů prostě nedosáhneme. Zvolili jsme vlastní model počítající s podporou dvanácti až patnácti talentovaných hráčů, což bylo podle nás pro Kladno dostačující."

Podle Zajíce se však klub v oblasti mládeže posouval dopředu i jinak. Každý rok měl nějakou prioritu. Trenéři profesionální, ale i část externích, se začali scházet jako dříve na pravidelných schůzích. Měnily se tréninkové jednotky, vytvářely se webové stránky mládeže, Bartoš podpořil trénování a svoz dětí z dětského domova v Unhošti, byla založena kladenská hokejová škola, která klubu generovala finanční prostředky. „Zahájili jsme dobrou spolupráci mezi středními školami a klubem. Sledovali docházku žáků do školy i jejich prospěch, chování. Velmi náročná práce. Vytvořili jsme hokejové centrum mládeže ve spolupráci se sportovním gymnáziem a krajem. Vstoupili jsme do soutěže žákovských výběrů akademií. A vytvořili jsme sportovní třídy na 12. ZŠ," jmenuje Zajíc jednu věc po druhé.

Jen slova na papíře, jenže za nimi je penzum práce.

„Vize Vency Bartoše, potažmo i Jardy Jágra a moje, a i většiny trenérů byla vytvořit skutečnou velkou hokejovou rodinu, jako to má Jarda na Facebooku. Aby se junioři s A týmem prolínali, junioři navštěvovali děti v klubíku, atd. V té době mě fascinovalo, že tehdejší sportovní manažer áčka Martin Vejvoda klidně vyrazil s dětmi na finále Česko-Slovenského poháru hokejbalistů a akci dozoroval, protože nikdo z profesionálních trenérů v té chvíli zrovna nemohl. Pro něj jako pro manažera nebyl ani problém vyrazit na školičku bruslení s těmi nejmenšími. Pozor! Makal tam, nestál a neopíral se o mantinel. My to brali tak, že chceme prospěch Kladna a rodina fungovala," pokračuje někdejší ceněný hokejista, který se prosadil jak v nejvyšší české, tak i německé lize.

Zajícovi se i proto příčí kritika, kterou město válcovalo klub a Bartoše, byť ho nejmenovalo, celý poslední rok. „Neznám společenskou smlouvu mezi městem a hokejovým klubem a zda vlastník klubu nemůže zároveň vlastnit firmu na dodávání hokejové výzbroje. Ale když jsem si četl, jak očerňují práci Vaška Bartoše, přišlo mi to až úsměvné.Třeba srovnání, že na portálu Heuréka si člověk může koupit hokejku kupříkladu za dva tisíce a Jágr Team ji dodával do Kladna za tři a půl tisíce.

Podle mě mají všichni dodavatelé do hokejových klubů ceny srovnatelné a nám Jágr Team pro děti nabízel slevu dvacet pět procent! Heuréka pravděpodobně žádnému klubu v extralize hole nedodává. Nabízí sériové hole. Ale hráči A týmu vás s takovými hokejkami poženou a kdo o tom něco ví, musí se fakt jen smát," brání Zajíc svého někdejšího nadřízeného.

„Politická změna nastat může, ale je mi líto, když vše skončí takhle. Pro mě byl Václav Bartoš muž na správném místě, ale my Kladeňáci jsme k jeho odchodu přistoupili tak, jak jsme přistoupili. Byl to cílený atak na něj, který nechápu, včetně vánoční podpisové akce legend. Škoda, že si nás nikdo na radnici nepozval, ať mu řekneme, co vlastně děláme. Aby si to poslechl osobně," lituje.

Ale těší se už na práci ve Hvězdě a Kladnu přeje vše nejlepší v jeho snažení. „Když se otočím zpět, jsem hrdý na práci lidí, kteří vnímali podobně filozofii rodiny Rytířů. Vím, jak v kladenském hokeji umí lidi zamakat. Jsem hrdý na to, co jsme tady všichni nastavili a kolik energie jsme do toho dali. Potenciál tu je stále velký. Já odcházím s čistým štítem a těším se na novou práci," dodal Josef Zajíc.